Fot. Stowarzyszenie Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej.

Kancelaria Komesa Bronisza z Kalisza, Parafia p.w. Świętej Trójcy w Strzelnie, Dom Kultury w Strzelnie oraz Muzeum – Romański Ośrodek Kultury im. Ottona i Bolesława pragną serdecznie zaprosić na FESTUM – rycerskie pasowanie. Inscenizacja pasowania XIII-wiecznego rycerza odbędzie się 4 czerwca 2022 r. o godz. 19:00 w Ogrodach Norbertańskich za Rotundą św. Prokopa. W programie przewidziana jest także żywa lekcja historii w historycznym obozie ze średniowiecznym wyposażeniem w godzinach 11:00-15:00.

Kancelaria Komesa Mikołaja Bronisza zrzesza pasjonatów i rekonstruktorów okresu ok. 1. połowy XIII wieku. W szeregach swych wiąże odtwórców rozmaitych profesji i stanów społecznych, od zbrojnych pachołków, przez prostych kupców i rzemieślników, na przedstawicielach lokalnego patrycjatu kończąc. Będąc częścią Stowarzyszenia Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej, skupia wokół siebie zarówno członków Bractwa jak i osoby sympatyzujące, z innych części kraju. Członkowie pocztu dążą do jak najlepszego zrozumienia ducha czasów odtwarzanych, posiłkują się wiedzą własną i źródłową, by w sposób przyjemny im samym, a także możliwie wierny realiom epoki, przenieść się na moment w otchłań historii.

Ceremonie były jednym z elementów spajających średniowieczne społeczeństwo. Tworzyły więzi, nadawały prawa i przywileje oraz dostarczały ucieczek od codzienności. W trakcie FESTUM pragniemy odtworzyć całą ceremonię pasowania rycerskiego, składającą się z wielu prostych jak i złożonych czynności, o różnorodnym znaczeniu. Chcemy skorzystać z pełnego spektrum pozostawionych nam źródeł pisanych i ikonograficznych, które wskazują swego rodzaju scenariusz dostąpienia zaszczytu przejścia do tzw. stanu rycerskiego.

Na to bezpłatne wydarzenie zapraszamy dzieci, młodzież jak i dorosłych bez ograniczeń wiekowych. Patronat medialny, wraz z innymi zaprzyjaźnionymi portalami objął również nasz portal – dziedzictworegionu.pl

Informacja Prasowa

Fot. Stowarzyszenie Bractwo Rycerskie Ziemi Kaliskiej.