Od mogileńskiej Fary rozpoczyna się Wielkopolska Droga św. Jakuba, która prowadzi aż do Głogowa, liczy ona 282 km i zdaniem pielgrzymów można ją przejść w 11 dni. Ten pątniczy szlak reaktywowano w 2006 r., realizując międzynarodowy projekt „Europejskie Drogi św. Jakuba”. Tak naprawdę Wielkopolska Droga to odtworzony szlak, który w 1563 r. wymieniony został przez Jörga Gaila z Augsburga, jako jeden z trzech szlaków pątniczych łączących Polskę z resztą Europy. Wiódł on przez wiele miejscowości, m.in. Poznań, Leszno, Głogów, Zgorzelec i Żytawę, a wiele punktów na szlaku to w dużym stopniu kościoły pw. św. Jakuba.
Późnogotycki kościół farny pw. św. Jakuba Większego, Ap. w Mogilnie został zbudowany z cegły ok. 1511 r. na skarpie prowadzącej do jeziora, pomiędzy klasztorem a rynkiem. Zbudowano go na miejscu starszej, XII-wiecznej świątyni ufundowanej przez rycerza Zbyluta z rodu Pałuków (pierwsze wzmianki o drewnianym kościele pochodzą z 1145 r.). Uroczystość konsekracji odbyła się dopiero 24 maja 1592 r. Jest to orientowana świątynia z prezbiterium jednoprzęsłowym, trójbocznie zamkniętym. Nawa główna jest trochę wyższa, trójprzęsłowa, z kruchtami. Wewnątrz stropy płaskie z fasetą i ząbkowanym gzymsem, natomiast w zakrystii sklepienie kolebkowe. Pod kościołem znajduje się krypta zamurowana w XIX w.
Zabytkowe wyposażenie kościoła
Z wyposażenia świątyni warto zwrócić uwagę na cudowny krucyfiks z 1511 r. w centralnej części głównego ołtarza, dwa ołtarze boczne z XVIII w. (Najświętszego Serca Pana Jezusa, Matki Bożej Anielskiej), późnogotycką kropielnicę w kształcie kielicha (XVI w.), drzwi żelazne ze skośną kratownicą i rozetą wykonane w Poznaniu w 1638 r. oraz szachulcową dzwonnicę z XVIII w. przy kościele ze starym dzwonem odlanym w 1580 r. (fundacji opata Jana Gniazdowskiego, proboszcza Pawła Strojnego, burmistrza Tomasza Domagały i wójta Marcina Sławęckiego). Patron parafii – św. Jakub Apostoł, w wyobrażeniu pielgrzyma znajduje się w szczytowej części głównego ołtarza, namalowany na płótnie olejny obraz w złoconej ramie. Natomiast na zewnętrznym murze prezbiterium znajduje się jego popiersie – z pątniczymi atrybutami: laską i glinianą manierką.
Pamiątkowe tablice i grota
W zachodniej kruchcie, którą dobudowano w 1839 r. znajdują się dwie okolicznościowe tablice: poświęcona ks. prałatowi Piotrowi Wawrzyniakowi, który był proboszczem farnej parafii w latach 1898-1910, oraz druga ku czci Prymasa Polski – ks. Kard. Józefa Glempa. Na zewnątrz, od zachodu znajduje się kamienna grota Matki Boskiej z Lourdes, której fundatorką była w 1935 r. Zofia Chojnacka, wdowa po dyrektorze Kasy Chorych w Mogilnie. Warto również zwrócić uwagę na potężną lipę drobnolistną, pomnik przyrody, w bliskości drewnianej dzwonnicy.
Ciekawostki
Na zewnętrznej ścianie świątyni (na kilku cegłach północno-wschodniej przypory prezbiterium) znajduje się najstarszy wypalony ryt herbu Mogilna, z datą „1511” ukończenia budowy kościoła.
W 1883 r. w bliskiej odległości od kościoła i ogrodów, na Jeziorze Mogileńskim wybudowano drewniany Zakład Kąpielowy zwany Łazienkami. Wybudowano go w celu podniesienia higieny mieszkańców miasta i okolicy. Niestety podczas I wojny światowej łaźnia uległa spaleniu.
Atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy:
- Kościół poklasztorny opactwa benedyktynów w Mogilnie,
- Park miejski, jezioro, fontanna, stary cmentarz komunalny w Mogilnie,
- Poewangelicki kościół NMP Królowej Polski w Dąbrowie,
- Żelazny most kolejowy w Żabnie, Kunowie,
- Historyczno-etnograficzne muzeum w Chabsku,
- Pałace i dwory w: Wieńcu, Czarnotulu, Szczeglinie, Bronisławiu, Parlinie,
- Gotyckie kościoły w Kwieciszewie i Gębicach,
- Drewniany kościół w Strzelcach, Wylatowie, Kamieńcu, Niestronnie, Parlinie,
- Jezioro i plaża w Wiecanowie,
- Schrony bojowe z 1939 r. w Bystrzycy przed Mogilnem,
- Bazylika św. Trójcy, Rotunda św. Prokopa, Romańskie Muzeum w Strzelnie,
- Wieża widokowa i kościół w Dusznie, zabytkowa kuźnia w Wydartowie,
- Sanktuarium Matki Bożej w Markowicach,
- i wiele innych atrakcji, o których wkrótce na portalu dziedzictworegionu.pl
Damian Rybak
Fotogaleria – gotycki kościół farny pw. św. Jakuba w Mogilnie:
Wkrótce kolejne zabytkowe kościoły – romańskie, gotyckie i drewniane, zabytki techniki, dwory i pałace, pomniki przyrody, architektura drewniana, miejsca związane z archeoturystyką, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl
Podobało się? Polub stronę na Facebooku, jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.
Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).
O zabytkach i atrakcjach powiatu i gminy Mogilno, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …
Portal dziedzictworegionu.pl poleca następujące firmy z regionu prowadzące działalność, dla branży turystycznej specjalne zniżki: