Fontanna w parku nawiązująca do herbu Mogilna. Fot. Damian Rybak.

W tym artykule chciałbym zachęcić wszystkich czytelników do szukania piękna przyrody nie tylko w Parkach Narodowych czy dalekich zagranicznych podróżach, ale także w naszej najbliższej miejskiej okolicy, takiej tuż o krok, za rogiem… Parki miejskie to oazy zieleni wiosną i latem, natomiast jesienią to miejsca magiczne, w których zieleń zmienia się w najbogatszą paletę barw i kolorów. Zimą również można dostrzec ich piękno w ośnieżonych drzewach i krzewach. W miejscach tych odpoczniesz od miejskiego zgiełku i betonów, wśród kojącej zieleni drzew, śpiewu ptaków, barw kwiatów i liści, czy też skrzypiącego śniegu pod butem.

Dzisiaj polecam Państwu Park Miejski w Mogilnie, który świetnie sprawdza się jako obszar rekreacyjny dla mieszkańców i turystów. Dużą wartością tego miejsca są walory przyrodnicze i krajobrazowe, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Dodatkowym atutem tego miejsca jest położenie – park otaczają cztery główne ulice: Wodna, Hallera, Kościuszki, oraz Moniuszki. Tuż obok ruchliwego centrum mamy oazę zieleni, ciszy i spokoju. Kolejnym estetycznym walorem letniego salonu Mogilna jest fakt, przez park przepływa rzeka Panna oraz leży w nim część Jeziora Mogileńskiego. Przez środek tego urokliwego miejsca biegnie Aleja Niepodległości, która jest deptakiem. Końcówka alejki nazywana jest plantami nad jeziorem, łączą ul. Kościuszki z Placem Wolności.

Parkowe alejki, na których można naprawdę poczuć się romantycznie. Fot. Damian Rybak.

Park jest przede wszystkim popularnym miejscem spacerowym, zwłaszcza w sezonie letnim i jesiennym, a ławeczki umożliwiają przyjemny wypoczynek. Parkowe alejki są po gruntownej rewitalizacji, która miała miejsce parę lat temu, spora część jest wybrukowana. Powierzchnia terenów zielonych jest spora i oprócz typowego parkowego krajobrazu zobaczymy tam niewielkie cieki wodne, a także akweny zamieszkałe przez kaczki i łabędzie, które zawsze czekają na kawałek chleba od przechodniów. Z parku odchodzą dwie promenady spacerowe po wschodniej (prowadzi na cmentarz) oraz zachodniej części jeziora, którą można dotrzeć do kościoła farnego i klasztoru. Na brzegach jeziora rozwinęła się roślinność bagienno-szuwarowa.

Drzewostan parkowy jest bardzo okazały, o bogatym składzie gatunkowym (głownie porastają drzewa liściaste, ale występują również iglaste – doskonale opisane na planszach informacyjnych), zobaczymy sporo gatunków krzewów rodzimych i rzadkich egzotycznych, nie brakuje też małej architektury parkowej. Wśród drzew parku znajduje się wiele ciekawych okazów, szczególnie wierzba płacząca o obwodzie ponad 400 centymetrów.

W parku, szczególnie w okolicy jeziora można zobaczyć różne gatunki ptactwa. Fot. Damian Rybak.

Główną atrakcją parku jest fontanna podświetlana wieczorem wielobarwnymi kolorami, która powstała z środków Unii Europejskiej. Fontanna zawiera elementy kojarzące się z herbem Mogilna. Dla przypomnienia herb Mogilna przedstawia trzy przecinające się złote krzyże (tzw. układ na roztrój lub młynek) na błękitnym tle. Miasto do uzyskania praw miejskich było własnością klasztoru, stąd pochodzi właśnie motyw herbowy. Fontanna lubi być fotografowana, często jest umieszczona na pocztówkach i przy niej odbywają się rozmaite wydarzenia kulturalne i festyny rodzinne.

Ciekawym obiektem jest amfiteatr letni, który jest w stanie pomieścić około trzystu osób. Wybudowano go w 2011 r., poprzednia stara scena została niestety podpalona. W okresie letnim amfiteatr jest miejscem regularnych koncertów, występów tanecznych i kabaretowych, oraz innych lokalnych wydarzeń kulturalnych i sportowych.

Pomnik Ks. Piotra Wawrzyniaka, autorstwa artysty rzeźbiarza Krzysztofa Jakubika. Fot. Damian Rybak.

Jak przystało na park miejski, nie mogło zabraknąć atrakcji dla najmłodszych dzieci, czyli placu zabaw zwanego jordankiem. W takich miejscach również upamiętnia się wybitne osoby, działające społecznie dla lokalnej społeczności, czy też popiersia muzyków, kompozytorów oraz znanych poetów i pisarzy. W Mogilnie na taki pomnik zasłużył Ks. Piotr Wawrzyniak (1849-1910) – wielki polski patriota i społecznik, bohater walki z germanizacją, założyciel polskich kas oszczędnościowych, proboszcz fary od 1898 r., nazwany pośmiertnie Wielkim Synem Narodu. Pomnik powstał w 1998 r. w pracowni wybitnego poznańskiego artysty rzeźbiarza Krzysztofa Jakubika, w 600-tną rocznicę nadania Mogilnu praw miejskich.

Park Miejski w Mogilnie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać o każdej porze roku. Szczególnie po zmroku park pokazuje romantyczne oblicze dla zakochanych dzięki stylowym latarniom, oświetlającym parkowe alejki.

Damian Rybak

Fotogaleria – Park miejski w Mogilnie w kolorach jesieni:

A czytałeś już o: Parku Solankowym w Inowrocławiu?, Parku Zdrojowym w Ciechocinku?, Parku pałacowym w Lubostroniu?, zachęcam również do lektury 😉

Atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy:

Fotogaleria – park w zimowej scenerii:

Wkrótce kolejne romantyczne parki miejskie, krajobrazowe i dworskie, zabytkowe kościoły – romańskie, gotyckie i drewniane, zabytki techniki, dwory i pałace, pomniki przyrody, architektura drewniana, miejsca związane z archeoturystyką, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Podobało się? Polub stronę na Facebooku, jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

O zabytkach i atrakcjach powiatu i gminy Mogilno, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, możesz zgłębić swoją wiedzę w niektórych z poniższych wydawnictw, a także będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …

Portal dziedzictworegionu.pl poleca następujące firmy z regionu prowadzące działalność, dla branży turystycznej specjalne zniżki, a dla pozostałych firm najniższe ceny w okolicy: