Zabytkowe budynki w Zakrzewie. Fot. Damian Rybak.

Zakrzewo to maleńka wieś (ok. 140 mieszkańców) położona na południowy zachód od Kłecka, w powiecie gnieźnieńskim, w województwie wielkopolskim, na północ od Lednickiego Parku Krajobrazowego.

Warto pojechać do tej miejscowości, która słynie z pięknego, neorenesansowego pałacu, który zbudowano w stylu francuskim w latach 70. XIX wieku. Dzisiaj jednak prezentujemy zdjęcia eklektycznej gorzelni wzniesionej w 1864 r. (o czym świadczy zachowana na kominie data), ozdobionej basztami i kamiennymi mozaikami. Dawniej obok gorzelni funkcjonował młyn parowy, tartak i olejarnia. W skład zabudowań folwarcznych wchodziły: stajnie, obory, owczarnie, stodoły, kuźnia i spichlerz, a w późniejszych latach zbudowano ciekawą architektonicznie – rządcówkę. Jak na II poł. XIX w. budynki te były bardzo nowoczesne, a przy tym swoją architekturą nawiązywały do wcześniejszych epok.

Gorzelnia i olejarnia (wpisane do rejestru zabytków) naprawdę robią wrażenie, są piękne i bardzo chętnie fotografowane przez turystów. Elewacja zbudowana jest z kamienia i cegły, a do tego wyróżnia się starannie wkomponowanym zestawem detali architektonicznych. Dawny właściciel pałacu i w/w budynków, hrabia Albin Węsierski herbu Belina (1812-1875), dbał o estetykę wszystkich podległych mu miejsc. Niestety współczesne otoczenie jest zaniedbane – sporo kamieni i gruzu oraz zarośla. Mimo wszystko warto to miejsce zobaczyć 😉

Warto jeszcze zobaczyć w okolicy:

Damian Rybak

Fotogaleria – Zabytkowa gorzelnia i inne budynki w Zakrzewie:

Wkrótce kolejne perły architektury, zabytki techniki, zabytkowe kościoły – romańskie, gotyckie i drewniane, dwory i pałace, pomniki przyrody, architektura drewniana, miejsca związane z archeoturystyką, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

Portal dziedzictworegionu.pl poleca następujące firmy z regionu prowadzące działalność, dla branży turystycznej specjalne zniżki, a dla pozostałych firm najniższe ceny w okolicy: