Kalwaria Łopieńska, najmniejsza w naszym kraju. Fot. Damian Rybak.

Kalwaria (Calvaria – z hebr. Golgota – co znaczy miejsce czaszki) to zespół kaplic, czasem kościołów kalwaryjskich symbolizujących stacje Drogi Krzyżowej/Męki Pańskiej. Kaplice takie budowano na pagórkowatym terenie (zazwyczaj na wzgórzach), często przepływała tam jakaś rzeczka, tak aby wędrówka przypominała swym położeniem Jerozolimę. W Polsce najbardziej znana jest Kalwaria Zebrzydowska, na Kujawach Pakoska, popularna jest również Pacławska i Wejherowska, nie można zapomnieć o Kalwarii: Kodeńskiej, Krzeszowskiej, Licheńskiej, Piekarskiej, na Górze św. Anny, Wambierzyckiej czy też w Górze Kalwarii. Mało kto jednak słyszał o Kalwarii Łopieńskiej w Wielkopolsce… dlaczego?

Łopienno to dzisiaj niewielka wieś (ok. 840 mieszkańców) w Wielkopolsce (prawa miejskie do 1888 r.), w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Mieleszyn. Barokowa świątynia z końca XVII w. i drewniana dzwonnica stojąca obok kościoła (z 1832 r.) są prawdziwymi perełkami Łopienna. Miejscowość jest mocno związana z Powstaniem Wielkopolskim, gdyż zbrojny zryw Polaków na tym terenie rozpoczął się na dworcu kolejowym Gącz. O tym wydarzeniu opowiemy Państwu innym razem, gdyż Łopienno może pochwalić się również najmniejszą kalwarią w Polsce. Zobaczyć ją można przy kościele parafialnym p.w. Wniebowzięcia NMP.

Kalwarię zbudowano w 1975 r. z głazów i kamieni polnych, do których przymocowano płaskorzeźby z piętnastoma stacjami Drogi Krzyżowej. Stacje Męki Pańskiej wieńczy krzyż na samej górze kamiennej Golgoty, a u jego podstawy znajduje się napis „Ja jestem drogą, prawdą i życiem. Kalwaria Łopieńska. Wotum wdzięczności za wolność świątyni dla służby bożej w latach niewoli 1939-1945. MCMLXXV”. Kalwarię wznieśli parafianie w dowód wdzięczności za ocalenie podczas II wojny światowej. Świątynia w Łopiennie to jedna z nielicznych w regionie, która w czasie działań wojennych służyła wiernym podczas nabożeństw i mszy świętych w trudnych czasach okupacji. O możliwości korzystania z sakramentów świętych przypomina tablica znajdująca się wewnątrz kościoła. Na niej wymienione są 32 miejscowości, również odległy Kalisz i Jarocin, z których pobożni pątnicy przybywali do Łopienna.

Kalwaria ma regionalnie głębokie znaczenie historycznie, jest wyjątkowa – nie tylko najmniejsza w Polsce, wszystkie stacje są w jednym miejscu, nie trzeba wędrować od kaplicy do kaplicy, gdyż stacje są rozmieszczone kilka metrów a nawet kilkadziesiąt cm od siebie. Przy Kalwarii Łopieńskiej do dziś zatrzymuje się niejeden wędrowiec, turysta i pielgrzym bo warto tam spocząć chociażby na chwilę zadumy w Wielkim Poście. Nie raz o tym miejscu wspominał i wielokrotnie się modlił śp. ks. Kan. Otton Szymków. Warto zajrzeć do barokowej świątyni, zatrzymać się przy niezwykłej a zarazem maleńkiej kalwarii, zaczerpnąć wody z cudownego źródełka, odetchnąć nad miejscowym jeziorem, zobaczyć mural, groby i miejsca związane z Powstaniem Wielkopolskim… bo Łopienno na to zasługuje!!!

Ciekawostka

Na pobliskim cmentarzu parafialnym spoczywa Franciszek Adamczak, który poległ podczas strzelaniny na pobliskiej stacji kolejowej Gącz, wydarzenie miało miejsce 29 grudnia 1918 r. Działania militarne prowadzili powstańcy z Kłecka i miejscowi ochotnicy. Obrona dworca miała ogromne znaczenie dla powstańców z Gniezna, szerzej opowiem o tym wydarzeniu w osobnym artykule. Na cmentarzu w Łopiennie spoczywa bardzo dużo powstańców (mogiły są doskonale oznakowane). Blisko grobu Adamczaka pochowano innego żołnierza, który poległ w wojnie 1920 r.

Damian Rybak

Fotogaleria – Kalwaria w Łopiennie, najmniejsza Golgota w Polsce:

Krótki film, promujący Kalwarię Łopieńską znajdziesz na naszym fanpage dziedzictworegionu.pl na Facebooku.

Co warto jeszcze zobaczyć w okolicy:

Wkrótce kolejne ciekawostki, zabytkowe świątynie, architektura drewniana, dwory i pałace, muzea, romantyczne parki, atrakcje przyrodnicze i pomniki przyrody, miejsca związane z archeoturystyką, zabytki techniki, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  😉 bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Polub lub obserwuj stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję 😉

Żaden fragment niniejszego artykułu, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

Uwaga, uwaga !!! Poszukujemy starych, przedwojennych zdjęć, pocztówek i innych zbiorów, w tym przypadku z Łopienna oraz najbliższej okolicy, a także dotyczących działań wojennych i powstańczych w regionie 😉 Szczegóły znajdziesz pod linkiem – https://dziedzictworegionu.pl/?p=3848 😉

O wielu zabytkach i atrakcjach możesz poczytać w licznych moich publikacjach, szczególnie o Szlaku Piastowskim ;)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Publikacje_dziedzictwo-1024x256.jpg
Większość publikacji można zakupić w Strzelnie (PTTK, Muzeum, Biuro Parafialne) i innych punktach na Szlaku Piastowskim. Zobacz również pozostały dorobek wydawniczy.

REKLAMA ! REKLAMA ! REKLAMA !

Jeśli chcesz mieć reklamę pod tym artykułem swojej działalności gospodarczej skontaktuj się z naszą redakcją, dla branży turystycznej (hotele, restauracje, przewozy autokarowe, usługi turystyczne itp.) oferujemy specjalne zniżki, a dla pozostałych firm najniższe ceny w okolicy, szczególnie w przestrzeni poniżej zapraszamy firmy z Gminy Mieleszyn i powiatu Gniezno 😉 😉 😉