W Wielkopolsce, w powiecie konińskim leży urokliwa, jedna z mniejszych – wieś gminna – Wilczyn, w której można w miły sposób spędzić swój wakacyjny urlop. Miejscowość położona jest 12 km na północ od Kleczewa, przy drodze do kujawskiego Strzelna. Pierwsze wzmianki pisane o Wilczynie pochodzą z 1247 r., natomiast prawa miejskie miejscowość uzyskała prawdopodobnie przed 1458 r. (niestety straciła je w 1870 r.). W tym artykule nie będę zajmował się szczegółową historią regionu, jedynie jako ciekawostkę wspomnę o bitwie konfederatów barskich z wojskami carskimi, która rozegrała się w okolicy Wilczyna 21 marca 1769 r. W bitwie tej zginęło ok. 200 Polaków, natomiast drugie tyle zamordowano po wzięciu do niewoli.
Okolice Wilczyna to tereny bardzo atrakcyjne przyrodniczo i turystycznie z nieskażonym środowiskiem naturalnym – to jest największym atutem gminy. Magnesem, który wabi tutaj turystów są jeziora polodowcowe, szczególnie kilka akwenów, których wody zaliczane są do pierwszej klasy czystości. Głownie trzy jeziora: Wilczyńskie, Kownackie i Suszewskie stanowią wspaniałą bazę dla rozwoju turystyki, rekreacji i wypoczynku. W Wilczynie rozpoczyna się szlak turystyczny oznaczony kolorem niebieskim, który prowadzi przez Mrówki i Przyjezierze do Miradza, a następnie do Strzelna.
Jezioro Wilczyńskie – dane morfometryczne
Wielu mieszkańców Wielkopolski i Kujaw wakacyjny urlop spędza nad malowniczym Jeziorem Wilczyńskim. Akwen ten położony jest na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego, w dorzeczu Noteci, ok. 13 km na północny zachód od Kleczewa, zwierciadło wody jest na wysokości 99 m n.p.m. Powierzchnia tego rynnowego jeziora według różnych źródeł wynosi ok. 190 ha (173 ha), długość 5500 m, max szerokość 570 m, największa głębokość 24,9 m (23,2 m), średnia głębokość wynosi pomiędzy 7,3 – 7,8 m. Współcześnie powierzchnia jeziora systematycznie zmniejsza się w skutek działalności kopalni węgla brunatnego oraz ujemnego bilansu wodnego na tym obszarze. W oparciu o przeprowadzone kilka lat temu badania – wody jeziora zaliczono do II klasy czystości i II kat. podatności na degradację.
Brzegi Jeziora Wilczyńskiego są znacznie wzniesione ponad poziom zwierciadła akwenu, natomiast w części północno zachodniej zalesione. Nad jeziorem znajdują się ośrodki letniskowe, wypoczynkowe, wczasowe oraz gospodarstwa agroturystyczne. Tuż obok zbiornika wodnego przebiega drugi szlak turystyczny oznaczony kolorem zielonym.
Wakacje w Wilczynie, kąpielisko, plaża…
Wypoczywając nad tym jeziorem podczas wakacyjnego urlopu, będziemy zadowoleni i do domu przywieziemy miłe wspomnienia. Nie zależnie czy przyjedziemy tutaj na weekend, tydzień czy na dłuższy wypoczynek, o ile dopisze pogoda to nasze wakacje będą udane i niezapomniane. Na miejscu dostępnych jest szereg atrakcji i udogodnień zarówno dla osób starszych, jak i młodzieży i najmłodszych dzieci. Do Wilczyna każdego lata przyjeżdża coraz więcej turystów i wczasowiczów, są to zarówno rodziny z dziećmi, seniorzy, jak i znajomi, którzy bardzo chętnie spędzają tutaj swój czas. Kąpielisko jest strzeżone przez wykwalifikowanych ratowników WOPR, którzy czuwają nad bezpieczeństwem plażowiczów.
Ośrodek zarządzany przez GOSiR Wilczyn oferuje dla przyjezdnych: znakomitą bazę noclegową (campingi i pole namiotowe z dostępem do prądu), piaszczystą plażę o długości linii brzegowej ponad 20 m., plac zabaw dla dzieci, strzeżone kąpielisko z pomostem i mini molo, możliwość cumowania sprzętu wodnego, wydzielone miejsce do kąpieli dla małych dzieci, strefa do rekreacji i sportu na plaży, boiska do gier zespołowych (siatkówka, badminton), nowoczesne toalety, ścieżki dydaktyczne i trasy rowerowe wokół jeziora, oraz wiele innych atrakcji. Na terenie plaży i kąpieliska obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt domowych.
Wędkarstwo
Nad jeziorem można spotkać miłośników wędkowania, zarówno z brzegu oraz łódki, gdyż obszar powiatu konińskiego to kraina malowniczych jezior i łowisk. Wilczyński akwen jest bogaty w różne gatunki ryb słodkowodnych. Nie sposób wymienić wszystkich tutaj występujących ryb, dominujące gatunki to: karpie, płocie i liny. Oczywiście zdarzy się złapać czasem: szczupaka, leszcza, karasia, okonia, suma lub węgorza.
Damian Rybak
Fotogaleria – Jezioro Wilczyńskie, plaża, kąpielisko:
Wkrótce kolejne jeziora, atrakcyjne plaże, kąpieliska strzeżone i niestrzeżone z Kujaw, Pałuk, i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl
Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.
Czytaj także:
- Stanica wodna Klubu Żeglarskiego „Neptun” w Barcinie.
- Szlak wokół Jeziora Popielewskiego, najgłębszego akwenu w Wielkopolsce.
- Jezioro Wolickie, akwen idealny na regaty żeglarskie.
- Jezioro Ostrowskie – znikający zbiornik i rezerwat „Czapliniec”.
- „Jezioro Szmaragdowe”, czyli zalane wyrobisko i Centrum Nurkowe w Piechcinie.
- Jezioro Wiecanowskie – zakątek z dala od zgiełku miasta i zatłoczonych plaż.
- Jezioro Smerzyńskie – tajemniczy akwen z podwójnym dnem.
- Jezioro Kamienieckie, prawdziwy raj dla wędkarzy.
- Jezioro Pakoskie – kąpieliska w Pakości i Janikowie.
- Przyjezierze, kąpielisko nad Jeziorem Ostrowskim z piękną, złocistą i szeroką plażą.
Uwaga, uwaga !!! Poszukujemy starych zdjęć, pocztówek i innych zbiorów znad Jeziora Wilczyńskiego z dawnych lat XX wieku… 😉 Szczegóły znajdziesz pod linkiem – https://dziedzictworegionu.pl/?p=3848 😉
Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).
Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).
O wybranych zabytkach i atrakcjach opisywanych na tym portalu, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …
REKLAMA ! REKLAMA ! REKLAMA !
Jeśli chcesz mieć reklamę pod tym artykułem swojej działalności gospodarczej skontaktuj się z naszą redakcją, dla branży turystycznej (hotele, restauracje, przewozy autokarowe, usługi turystyczne itp.) oferujemy specjalne zniżki, a dla pozostałych firm najniższe ceny w okolicy 😉 😉 😉
Portal dziedzictworegionu.pl poleca korzystanie z usług komputerowych i telefonicznych, oraz zakupy w sklepie “ARTKOM” w Wilczynie, a także noclegi i wyżywienie, oraz wszelkie atrakcje w Gospodarstwie Agroturystycznym “Mrówkoraj” w Mrówkach: