Plaża i kąpielisko w Wilczynie. Fot. Damian Rybak.

W Wielkopolsce, w powiecie konińskim leży urokliwa, jedna z mniejszych – wieś gminna – Wilczyn, w której można w miły sposób spędzić swój wakacyjny urlop. Miejscowość położona jest 12 km na północ od Kleczewa, przy drodze do kujawskiego Strzelna. Pierwsze wzmianki pisane o Wilczynie pochodzą z 1247 r., natomiast prawa miejskie miejscowość uzyskała prawdopodobnie przed 1458 r. (niestety straciła je w 1870 r.). W tym artykule nie będę zajmował się szczegółową historią regionu, jedynie jako ciekawostkę wspomnę o bitwie konfederatów barskich z wojskami carskimi, która rozegrała się w okolicy Wilczyna 21 marca 1769 r. W bitwie tej zginęło ok. 200 Polaków, natomiast drugie tyle zamordowano po wzięciu do niewoli.

Okolice Wilczyna to tereny bardzo atrakcyjne przyrodniczo i turystycznie z nieskażonym środowiskiem naturalnym – to jest największym atutem gminy. Magnesem, który wabi tutaj turystów są jeziora polodowcowe, szczególnie kilka akwenów, których wody zaliczane są do pierwszej klasy czystości. Głownie trzy jeziora: Wilczyńskie, Kownackie i Suszewskie stanowią wspaniałą bazę dla rozwoju turystyki, rekreacji i wypoczynku. W Wilczynie rozpoczyna się szlak turystyczny oznaczony kolorem niebieskim, który prowadzi przez Mrówki i Przyjezierze do Miradza, a następnie do Strzelna.

Jezioro Wilczyńskie – dane morfometryczne

Wielu mieszkańców Wielkopolski i Kujaw wakacyjny urlop spędza nad malowniczym Jeziorem Wilczyńskim. Akwen ten położony jest na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego,  w dorzeczu Noteci, ok. 13 km na północny zachód od Kleczewa, zwierciadło wody jest na wysokości 99 m n.p.m. Powierzchnia tego rynnowego jeziora według różnych źródeł wynosi ok. 190 ha (173 ha), długość 5500 m, max szerokość 570 m, największa głębokość 24,9 m (23,2 m), średnia głębokość wynosi pomiędzy 7,3 – 7,8 m. Współcześnie powierzchnia jeziora systematycznie zmniejsza się w skutek działalności kopalni węgla brunatnego oraz ujemnego bilansu wodnego na tym obszarze. W oparciu o przeprowadzone kilka lat temu badania – wody jeziora zaliczono do II klasy czystości i II kat. podatności na degradację.

Brzegi Jeziora Wilczyńskiego są znacznie wzniesione ponad poziom zwierciadła akwenu, natomiast w części północno zachodniej zalesione. Nad jeziorem znajdują się ośrodki letniskowe, wypoczynkowe, wczasowe oraz gospodarstwa agroturystyczne. Tuż obok zbiornika wodnego przebiega drugi szlak turystyczny oznaczony kolorem zielonym.

Obchody Dni Gminy Wilczyn na plaży głównej. Fot. Gabriela Rybak.

Wakacje w Wilczynie, kąpielisko, plaża…

Wypoczywając nad tym jeziorem podczas wakacyjnego urlopu, będziemy zadowoleni i do domu przywieziemy miłe wspomnienia. Nie zależnie czy przyjedziemy tutaj na weekend, tydzień czy na dłuższy wypoczynek, o ile dopisze pogoda to nasze wakacje będą udane i niezapomniane. Na miejscu dostępnych jest szereg atrakcji i udogodnień zarówno dla osób starszych, jak i młodzieży i najmłodszych dzieci. Do Wilczyna każdego lata przyjeżdża coraz więcej turystów i wczasowiczów, są to zarówno rodziny z dziećmi, seniorzy, jak i znajomi, którzy bardzo chętnie spędzają tutaj swój czas. Kąpielisko jest strzeżone przez wykwalifikowanych ratowników WOPR, którzy czuwają nad bezpieczeństwem plażowiczów.

Ośrodek zarządzany przez GOSiR Wilczyn oferuje dla przyjezdnych: znakomitą bazę noclegową (campingi i pole namiotowe z dostępem do prądu), piaszczystą plażę o długości linii brzegowej ponad 20 m., plac zabaw dla dzieci, strzeżone kąpielisko z pomostem i mini molo, możliwość cumowania sprzętu wodnego, wydzielone miejsce do kąpieli dla małych dzieci, strefa do rekreacji i sportu na plaży, boiska do gier zespołowych (siatkówka, badminton), nowoczesne toalety, ścieżki dydaktyczne i trasy rowerowe wokół jeziora, oraz wiele innych atrakcji. Na terenie plaży i kąpieliska obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt domowych.

Wędkarstwo

Nad jeziorem można spotkać miłośników wędkowania, zarówno z brzegu oraz łódki, gdyż obszar powiatu konińskiego to kraina malowniczych jezior i łowisk. Wilczyński akwen jest bogaty w różne gatunki ryb słodkowodnych. Nie sposób wymienić wszystkich tutaj występujących ryb, dominujące gatunki to: karpie, płocie i liny. Oczywiście zdarzy się złapać czasem: szczupaka, leszcza, karasia, okonia, suma lub węgorza.

Damian Rybak

Fotogaleria – Jezioro Wilczyńskie, plaża, kąpielisko:

Wkrótce kolejne jeziora, atrakcyjne plaże, kąpieliska strzeżone i niestrzeżone z Kujaw, Pałuk, i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Czytaj także:

Uwaga, uwaga !!! Poszukujemy starych zdjęć, pocztówek i innych zbiorów znad Jeziora Wilczyńskiego z dawnych lat XX wieku… 😉 Szczegóły znajdziesz pod linkiem – https://dziedzictworegionu.pl/?p=3848 😉

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

O wybranych zabytkach i atrakcjach opisywanych na tym portalu, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …

REKLAMA ! REKLAMA ! REKLAMA !

Jeśli chcesz mieć reklamę pod tym artykułem swojej działalności gospodarczej skontaktuj się z naszą redakcją, dla branży turystycznej (hotele, restauracje, przewozy autokarowe, usługi turystyczne itp.) oferujemy specjalne zniżki, a dla pozostałych firm najniższe ceny w okolicy 😉 😉 😉

Portal dziedzictworegionu.pl poleca korzystanie z usług komputerowych i telefonicznych, oraz zakupy w sklepie “ARTKOM” w Wilczynie, a także noclegi i wyżywienie, oraz wszelkie atrakcje w Gospodarstwie Agroturystycznym “Mrówkoraj” w Mrówkach: