Jezioro Popielewskie, plaża i pomost w Popielewie. Fot. Damian Rybak.

Jezioro Popielewskie to rynnowe jezioro polodowcowe, dziedzictwo przyrodnicze Pojezierza Gnieźnieńskiego (w woj. wielkopolskim, w pow. gnieźnieńskim, w gminie Trzemeszno) o urozmaiconej, bezleśnej i wysokiej linii brzegowej (przybliżona jej długość wynosi 25,84 km). Powierzchnia zwierciadła wody wynosi ok. 308 ha i tworzy rynnę o długości 10 km (od Trzemeszna do Wylatowa).

Jest to najgłębsze jezioro w Wielkopolsce (prawie taką samą głębokość ma Jezioro Powidzkie), głębokość max. dochodzi nawet do 46 m (średnio 12,4 m). Zwierciadło wody położone jest na wysokości ok. 95 m n.p.m. Przez jezioro przepływa rzeka Panna. Wzdłuż linii brzegowej od Wylatowa przez Krzyżownicę, Popielewo i Zieleń, przebiega Szlak św. Jakuba do Trzemeszna.

Powiat Gnieźnieński to kraina jezior, więc nikogo nie dziwi, że nad Jeziorem Popielewskim jest sporo miejsc sprzyjających wędkarstwu – doskonałe łowiska znajdują się w Krzyżownicy, Popielewie, Lubiniu i na obrzeżach Trzemeszna. Najliczniej w akwenie występuje płoć, okoń, krąp, ukleja, karaś, leszcz, karłowata wzdręga i węgorz, ale złapiemy sporadycznie szczupaka, lina, suma czy też amura. Dzięki zaangażowaniu wielu osób na tym akwenie powoli odradzają się sporty wodne.

Jezioro Popielewskie, plaża i pomost w Popielewie, na przeciwko gospodarstwa agroturystycznego. Fot. Damian Rybak.

Dwa kąpieliska i dwie plaże w Popielewie

Popielewo – wieś w gminie Trzemeszno, od której wzięła się nazwa jeziora. Już w 1145 r. Mieszko III Stary nadał osadę kanonikom regularnym z Trzemeszna. Pod koniec XIX w. wieś zamieszkiwało 199 mieszkańców w 18 domach (z tego czasu zachowało się kilka gospodarstw), a największym właścicielem był Robert Grotke. Obecnie miejscowość, leżącą na popularnym Szlaku św. Jakuba (droga wielkopolska) zamieszkuje zaledwie ok. 160 mieszkańców. Popielewo to mało znany zakątek, należy do tzw. kategorii pięknych miejsc niepogrążonych jeszcze w turystycznym biznesie. We wsi, zaledwie kilkadziesiąt metrów od brzegu (pod nr 9) funkcjonuje jedyne gospodarstwo agroturystyczne „Stara Chata”.

Nad jeziorem do dyspozycji mieszkańców, pątników i turystów jest:

 • trawiasta plaża, drewniany pomost i kąpielisko niestrzeżone,
 • druga, zupełnie nowa piaszczysta plaża „Eden”, pływający pomost, kąpielisko niestrzeżone z wyznaczoną strefą kąpieli dla małych dzieci,
 • niewymiarowe boisko do badmintona,
 • mały plac zabaw dla dzieci ze zjeżdżalnią, hamak na drzewie,
 • wydzielone i zagospodarowane miejsce na grill i ognisko,
 • miejsce biwakowe ze stołami i ławkami.
Jezioro Popielewskie, plaża i pomost w Lubiniu. Fot. Gabriela Rybak.

Kąpielisko i plaża w Lubiniu

W Lubiniu w ramach programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020” powstała plaża, kąpielisko i miejsce sportowo-rekreacyjne z drogą dojazdową do jeziora. Wieś położona jest w niewielkiej odległości od Trzemeszna (5 km) i Mogilna (9 km). Historycznie miejscowość była własnością opata kanoników regularnych w Trzemesznie. Obecnie Lubiń zamieszkuje nieco ponad 250 mieszkańców. Ale dzięki wspomnianej rewitalizacji terenu nad jeziorem do dyspozycji mieszkańców i turystów jest:

 • piaszczysta plaża, pomost, kąpielisko niestrzeżone z wyznaczoną strefą kąpieli,
 • strefa sportu i rekreacji na plaży – boisko do siatkówki plażowej lub badmintona,
 • wydzielone i zagospodarowane miejsca na grill i ognisko,
 • miejsce biwakowe ze stołami oraz zadaszona wiata w razie niepogody,
 • toalety przenośne typu TOI TOI,
 • możliwość cumowania sprzętu wodnego przy pomoście,
 • naprzeciwko kąpieliska, w wiosce sklepik spożywczy z napojami i lodami.

Ciekawostki

W Lubiniu, przed dojazdem do plaży znajduje się dwór eklektyczny, parterowy z końca XIX wieku, do którego przylega park z tego samego czasu o powierzchni ok. 1 ha. Nad północnym brzegiem jeziora znajduje się grodzisko wczesnośredniowieczne (wyżynne, czworoboczne), ok. 500 m. na płd.-wschód od dworu, 400 m. od skrzyżowania dróg i toru kolejowego. W Lubiniu archeolodzy znaleźli również ceramikę z czasów rzymskich.

Nad jeziorem położona jest Krzyżownica (3 km od Wylatowa), niewielka wieś obecnie licząca zaledwie 50 mieszkańców. Do 1793 roku była własnością kanoników regularnych z Trzemeszna, pod koniec XIX w. funkcjonował tam folwark obejmujący 791 morg ziemi, wtedy też we wsi wymurowano dwór dla Bartłomieja Sokolnickiego i założono niewielki park krajobrazowy. W miejscowości, podczas badań archeologicznych odnaleziono zabytki z okresu rzymskiego: szklane paciorki, zapinki i szpilę.

Na obrzeżach Trzemeszna znajduje się jeszcze jedna wioska położona nad J. Popielewskim – Zieleń. Od 1399 r. należała ona również do pobliskiego klasztoru w Trzemesznie, zakonnicy przejęli ją od 2 sołtysów Stana i Zbyluta, w ramach rekompensaty za zabicie mieszczanina z Trzemeszna – Ambrożego. Natomiast na przełomie XIX/XX w. do rodziny Mlickich, Tadeusz Mlicki, herbu Dołęga posiadał 533 ha powierzchni (w Zieleniu mieszkały wtedy 204 osoby w 24 domach). Nad brzegiem jeziora znajduje się zabytkowy młyn wodny z początku XX w., obecnie w prywatnych rękach.

Damian Rybak

Fotogaleria:  Jezioro Popielewskie, plaża i kąpielisko w Popielewie, na przeciwko gospodarstwa agroturystycznego:

Fotogaleria:  Jezioro Popielewskie, nowa piaszczysta plaża “Eden” i kąpielisko w Popielewie:

Fotogaleria:  Jezioro Popielewskie, plaża i kąpielisko w Lubiniu:

Wkrótce kolejne jeziora, atrakcyjne plaże, kąpieliska strzeżone i niestrzeżone z Kujaw, Pałuk, i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Czytaj także:

Uwaga, uwaga !!! Poszukujemy starych zdjęć, pocztówek i innych zbiorów znad Jeziora Popielewskiego (Popielewo, Lubin) z dawnych lat XX wieku… 😉 Szczegóły znajdziesz pod linkiem – https://dziedzictworegionu.pl/?p=3848 😉

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

O wybranych zabytkach i atrakcjach opisywanych na tym portalu, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …

REKLAMA ! REKLAMA ! REKLAMA !

Jeśli chcesz mieć reklamę pod tym artykułem swojej działalności gospodarczej skontaktuj się z naszą redakcją, dla branży turystycznej (hotele, restauracje, gospodarstwa agroturystyczne, przewozy autokarowe, usługi turystyczne itp.) oferujemy specjalne zniżki, a dla pozostałych firm najniższe ceny w okolicy 😉 😉 😉