Polodowcowe, rynnowe Jezioro Suszewskie. Fot. Damian Rybak.

Suszewo to niewielka wieś leżąca administracyjnie w gminie Orchowo, powiat słupecki w województwie wielkopolskim. Miejscowość położona jest malowniczo, wśród lasów, pól, łąk i Jeziora Suszewskiego; w niewielkiej odległości od Orchowa i Wilczyna, a także Kleczewa (14 km), Strzelna (17 km) i Trzemeszna (20 km).

Charakterystyka jeziora i dane morfometryczne

Najciekawszą atrakcją turystyczną i przyrodniczą tego regionu jest Jezioro Suszewskie. Ten polodowcowy zbiornik ma kształt dość długiej, krętej rynny biegnącej z południowego-zachodu w kierunku północno-wschodnim. Linia brzegowa o długości ok. 7,5 km jest mocno rozwinięta, urozmaicona licznymi cyplami, półwyspami i zatoczkami. Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi ok. 75 ha, niestety systematycznie zmniejsza się w skutek działalności kopalni i zbyt małych opadów. Nieckę tego zbiornika można podzielić na dwie części: basen główny z tzw. głęboczkiem, w którym max głębokość wynosi ok. 21,5 m oraz mniejszy basen we wschodniej części jeziora o głębokości ok. 19,5 m (średnia głębokość wynosi ok. 6 – 6,5 m).

W oparciu o przeprowadzone parę lat temu badania – wody jeziora zaliczono do pozaklasowych według podatności na degradację. Duży wpływ na tą sytuację miały wcześniej, bardzo zanieczyszczone dopływy. Suszewski akwen zasilają dwa dopływy: pierwszy płynący od strony Jeziora Orchowskiego, do którego dawniej odprowadzane były zanieczyszczenia z obszaru wsi położonych w jego zlewni oraz wody z gorzelni w Osówcu. Obecnie zanieczyszczone wody wywożone są na pobliskie pola. Natomiast do drugiego dopływu wpływają ścieki z oczyszczalni osiedla mieszkaniowego w Osówcu, w których od lat przekraczane są dopuszczalne normy zanieczyszczeń.

Jezioro Suszewskie, widok na taflę zbiornika. Fot. Gabriela Rybak.

Brzegi akwenu porośnięte są zaroślami i trzciną, brakuje plaży z kąpieliskiem, jest jedynie punkt czerpania wody. Teren wokół zbiornika jest grząski, dno jest również grząskie o czym informuje ustawiona tablica. Nad jeziorem znajdują się gospodarstwa rolne i prywatne ośrodki wypoczynkowe i rekreacyjne. Bezpośrednią zlewnię jeziora tworzą: grunty orne (64,7% powierzchni), lasy, które przylegają do zbiornika od północy i północnego-wschodu (25,7 %), łąki i pastwiska (6,1%) oraz zabudowania wsi Suszewo (3,5%).

Ichtiofauna i wędkarstwo

Jezioro jest dobrym łowiskiem, można tu spotkać wielu miłośników wędkowania, zarówno z łódki lub z brzegu. Napotkani wędkarze zdradzili, że na tym zbiorniku najlepiej zastosować metodę gruntową, na którą można złowić spore okazy karpia lub leszcza. Sprzyja temu czyste dno oraz cisza i spokój wokoło. Na przynęty stosują kukurydzę, makaron lub pinkę (drobne larwy much). Metodą spławikową udaje się często złowić zgrabnego lina. Wiosną 2022 r. PZW Konin – Koło nr 50 w Wilczynie zarybił zbiornik sporą ilością sielawy.

Ciekawostka

Według danych Centralnego Rejestru Form Ochrony Przyrody (CRFOP) na obszarze wsi Suszewo znajduje się kilka form ochrony przyrody, m.in.: Powidzki Park Krajobrazowy, Powidzko-Bieniszewski – obszar chronionego krajobrazu oraz liczne pomniki przyrody.

Damian Rybak

Fotogaleria – Jezioro Suszewskie otoczone w 1/4 powierzchni lasami:

Wkrótce kolejne jeziora, atrakcyjne plaże, kąpieliska strzeżone i niestrzeżone z Kujaw, Pałuk, i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Czytaj także:

Uwaga, uwaga !!! Poszukujemy starych zdjęć, pocztówek i innych zbiorów znad Jeziora Suszewskiego z dawnych lat XX wieku… 😉 Szczegóły znajdziesz pod linkiem – https://dziedzictworegionu.pl/?p=3848 😉

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

O wybranych zabytkach i atrakcjach opisywanych na tym portalu, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …

REKLAMA ! REKLAMA ! REKLAMA !

Jeśli chcesz mieć reklamę pod tym artykułem swojej działalności gospodarczej skontaktuj się z naszą redakcją, dla branży turystycznej (hotele, restauracje, przewozy autokarowe, usługi turystyczne itp.) oferujemy specjalne zniżki, a dla pozostałych firm najniższe ceny w okolicy 😉 😉 😉

Portal dziedzictworegionu.pl poleca korzystanie z: usług komputerowych i telefonicznych, oraz zakupy w sklepie “ARTKOM” w Wilczynie, strefa relaksu w Gabinet Masażu Karolina Kępska w Orchowie, a także noclegi i wyżywienie, oraz wszelkie atrakcje w Gospodarstwie Agroturystycznym “Mrówkoraj” w Mrówkach: