Jezioro Kamienieckie, widok od strony plaży i kąpieliska w Kamieńcu. Fot. Damian Rybak.

Na terenach, przez które przebiega Szlak Piastowski znajduje się wiele zabytków i atrakcji związanych z początkami państwa polskiego. Również dużym atutem tych historycznych terenów są liczne jeziora i rzeki. Wyróżnić możemy na tej piastowskiej krainie kilka typów jezior genetycznych: rynnowe, morenowe, sandrowe, drumlinowe, wytopiskowe i starorzecza. Współczesny układ wód powierzchniowych występujący w otoczeniu Szlaku Piastowskiego jest ściśle związany z rozwojem geomorfologicznym powierzchni ziemi w przeszłości, szczególnie z historią zlodowaceń. We wschodniej części Pojezierza Gnieźnieńskiego występuje spore skupienie jezior rynnowych, jednym z nich jest akwen wodny, nad którym znajdują się wioski Kamionek i Kamieniec.

Jezioro Kamienieckie, bo o nim mowa, to malowniczo położone jezioro rynnowe w woj. wielkopolskim na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Trzemeszno. Akwen leży w dorzeczu rzeki Noteci, oddalony około 10 km na wschód od Trzemeszna, a także na granicy gminy Orchowo i Mogilno w woj. kujawsko-pomorskim. Niewątpliwie dziedzictwem przyrodniczym tego terenu (nazywanym również Pojezierzem Mogileńskim), który przyciąga turystów i miłośników obcowania z naturą są nieduże a liczne jeziora. Okoliczny teren wokół polodowcowego zbiornika jest bardzo urokliwy, pofałdowany z dużymi deniwelacjami (różnicami wysokości pomiędzy najwyżej i najniżej położonym punktem), w bezpośrednim otoczeniu jeziora przeważają pola uprawne i łąki, natomiast w małej części las porośnięty drzewami liściastymi i iglastymi.

Jezioro to charakteryzuje rynnowy, wydłużony po linii północ-południe kształt (długość ok. 4,5 km, szerokość 0,6 km), powierzchnia zwierciadła wody 232,5 ha (inne źródło podaje 217,5 ha) średnia głębokość jeziora wynosi 8,7 m, natomiast głębokość maksymalna 18,5 m. Zwierciadło wody położone jest na wysokości ok. 84,5 m n.p.m. lub 85,6 m n.p.m. W oparciu o badania przeprowadzone w ostatnich latach (niestety 80-tych – w 1985 r.), wody jeziora zaliczono do do III klasy czystości.

Linia brzegowa jest bardzo silnie rozwinięta, brzegi łagodne, dno w miarę równe, średnio urozmaicone. Strefa przybrzeżna zajmuje około 26% powierzchni całego jeziora i dochodzi do 5 m głębokości. Roślinność wynurzona ponad powierzchnię wody zdominowana jest przez pałkę wąskolistną i trzcinę. Natomiast roślinność zanurzona jest bogatsza, składa się głównie z rogatka, moczarki, ramienic, rdestnic i mchu. Przez jezioro przepływa rzeka Noteć, która ma swój dopływ w części południowo-zachodniej, a odpływ w części północno-wschodniej.

Jezioro Kamienieckie, widok od strony plaży w Kamionku. Fot. Damian Rybak.

Plaża i kąpielisko niestrzeżone w Kamionku

Wieś Kamionek położona jest na południowym krańcu gminy Mogilno, ok. 5 km od Wylatowa, pomiędzy jeziorami Kamienieckim i maleńkim Gać. Jest znanym w regionie (szczególnie w gminie Mogilno, Trzemeszno i Orchowo) kąpieliskiem z niewielką plażą i drewnianym pomostem. Kąpielisko jest co prawda niestrzeżone, ale chętnie zbiornik wodny w Kamionku odwiedzają miłośnicy kajaków i rowerków wodnych, a także jest to miejsce szczególnie ulubione przez wędkarzy. Naprzeciwko plaży funkcjonuje niewielkie gospodarstwo agroturystyczne z miejscem pod namiot lub przyczepę, z prywatnym boiskiem do siatkówki i stołami do tenisa. Na wypływającej z jeziora Noteci Zachodniej znajduje się obiekt hydrotechniczny – zastawka Kamionek, którym zarządza PGW WP RZGW w Bydgoszczy, Zarząd Zlewni w Inowrocławiu.

Plaża i kąpielisko niestrzeżone w Kamieńcu (kierunek na Rękawczyn)

Kamieniec leży na Szlaku św. Jakuba i znany jest z drewnianego kościoła pw. św. Jakuba Większego z 1723 r. zbudowanego z fundacji proboszcza Jana Cieńskiego – zakonnika trzemeszeńskiego. O tej zabytkowej świątyni opowiem jednak Państwu w osobnym artykule już wkrótce. Tym razem skupię się na rekreacji, wypoczynku, opalaniu na plaży i kąpielach w pobliskim jeziorze. Przy piaszczysto-trawiastej plaży, do której trzeba dojechać polną drogą w kierunku Rękawczyna znajduje się kilka domków letniskowych. Miłośnicy wodnych kąpieli i uprawiania sportów wodnych mają do dyspozycji drewniany pomost i niewielką plażę. Kąpielisko podobnie jak Kamionku jest niestrzeżone, ale turystów czy wędkarzy tu nie brakuje. Jest także zaadoptowany kawałek plaży, w którym urlopowicze rozpalają ognisko. Jezioro zaskakuje prawdziwym spotkaniem z naturą, gdyż jest to ostoja ptactwa wodnego, głównie zobaczymy łabędzie, kaczki, oraz żurawie i perkozy. Przy kąpielisku, na skraju lasu znajduje się Miejsce Pamięci, upamiętniające rozstrzelanie przez Niemców mieszkańców tych okolic – ojca i syna (Jana Piechowiaka i jego 18-letniego syna Bolesława). Wokół Jeziora Kamienieckiego przebiega szlak rowerowy, trasa rozpoczyna się w Wylatowie i przebiega zarówno przez Kamionek, jak i Kamieniec. Szlak ma długość ok. 27 km, trasa jest łatwa ale urokliwa, nawet mniej doświadczeni cykliści potrafią ją przejechać w dwie godziny, oczywiście z przystankami na zdjęcia i odpoczynek.

Na pomostach można spotkać licznych wędkarzy, którzy próbują złowić dużego leszcza lub węgorza. Fot. Damian Rybak.

Jezioro Kamienieckie to prawdziwy raj dla wędkarzy, świadczy o tym mnóstwo pomostów, na których można spotkać życzliwych amatorów tego hobby. Jezioro dozwolone jest do wędkowania z brzegu oraz łódki. Ichtiofauna (różne gatunki ryb występujące w danym zbiorniku wodnym, w określonym czasie geologicznym) tego jest akwenu jest naprawdę bogata w ryby. Z gatunków drapieżnych występują szczupaki, węgorze, okonie i w małych ilościach sandacze. Ryby spokojnego żeru to liny, karaś, sieja, sielawa, leszcz, tołpyga, krąp i płoć. Największą atrakcją dla wędkarzy jest złowienie dużego leszcza lub węgorza, a można trafić na wspaniałe okazy właśnie tych gatunków.

Nie jestem tak dobrym znawcą wędkarstwa jak mój szwagier, ale jeden z okolicznych mieszkańców zarzucających wędkę dał mi kilka wskazówek. Polecał mi łowienie węgorza na wędkę gruntową, przynęta z rosówki lub czerwonych robaków, najlepiej przy dopływie i odpływie Noteci. Natomiast gdybym chciał złowić leszcza, to również najlepiej łowić metodą gruntową, a jako przynętę zastosować gotowaną kukurydzę i groch.

Ciekawostki

W Kamieńcu urodzili  się dawaj znani bracia: Józef i Julian Rzóska. Józef (1897–1973) – poseł, kawaler Orderu Virtuti Militari, natomiast jego młodszy brat Julian (1900–1984) – zoolog, hydrobiolog, profesor Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie w Londynie.

W Rękawczynie można zobaczyć dawną posiadłość (ruiny) Waldorffów (ok. 1 km od zjazdu z plaży). Czy ktoś pamięta jeszcze kim był Jerzy Waldorff? Tak, był znanym krytykiem muzycznym i publicystą urodzonym w 1910 r., także autorem audycji w Polskim Radiu i Telewizji, to on zapoczątkował akcję i założył Społeczny Komitet Opieki na rzecz ratowania Starych Powązek w Warszawie.

W sąsiednim w Słowikowie warto zobaczyć „Skansen nad Potokiem” z kolekcją maszyn rolniczych.

Na półwyspie, po drugiej stronie jeziora od Kamieńca, znajdują się pozostałości wałów średniowiecznego grodziska, nazywanego potocznie „okopem szwedzkim”. Zdaniem archeologów to miejsce jest znacznie starsze – to grodzisko pierścieniowate z epoki brązu. W niektórych źródłach opisuje się je jako grodzisko z Ostrówka, dostęp do tego miejsca od strony lądu jest bardzo trudny, ze względu na mokradła i grząski teren może być nawet niebezpieczne (najlepiej zatem wybrać się tam zimą lub od strony wody).

Damian Rybak

Fotogaleria – wokół Jeziora Kamienieckiego rowerowym szlakiem.

Wkrótce kolejne jeziora, atrakcyjne plaże, kąpieliska strzeżone i niestrzeżone z Kujaw, Pałuk, i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Czytaj także:

Uwaga, uwaga !!! Poszukujemy starych zdjęć, pocztówek i innych zbiorów znad Jeziora Kamienieckiego z dawnych lat XX wieku… 😉 Szczegóły znajdziesz pod linkiem – https://dziedzictworegionu.pl/?p=3848 😉

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

O wybranych zabytkach i atrakcjach opisywanych na tym portalu, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …

REKLAMA ! REKLAMA ! REKLAMA !

Jeśli chcesz mieć reklamę pod tym artykułem swojej działalności gospodarczej skontaktuj się z naszą redakcją, dla branży turystycznej (hotele, restauracje, przewozy autokarowe, usługi turystyczne itp.) oferujemy specjalne zniżki, a dla pozostałych firm najniższe ceny w okolicy 😉 😉 😉