W niedzielę 11 lipca br., po mszy o godz. 11:30, na Wzgórzu Św. Wojciecha w Strzelnie odbyły się uroczystości poświęcenia kamiennego obelisku upamiętniającego „Dąb Jana Pawła II”. Dla przypomnienia drzewko posadzili duchowni (m.in. Abp Stanisław Gądecki i Ks. proboszcz Otton Szymków), samorządowcy i leśnicy Nadleśnictwa Miradz w dniu 16 kwietnia 2006 r. Jak informuje nas napis na obelisku: Dąb papieski wyrósł z żołędzia dębu „Chrobry”, a nasiona zostały poświęcone przez Ojca Świętego Jana Pawła II podczas Pielgrzymki Leśników Polskich do Watykanu 28.04.2004 r. W uroczystości niedzielnej uczestniczył m.in. burmistrz Strzelna Dariusz Chudziński oraz leśnicy z Nadleśnictwa Miradz z nowym Nadleśniczym – Wojciechem Wojtasińskim na czele.
Trochę historii
Dzięki inicjatywie leśników, którzy chcieli upamiętnić wielkiego Polaka Papieża – Jana Pawła II, w naszym kraju zasadzono ponad 400 szt. takich Dębów Papieskich. Leśnicy z Dolnego Śląska zawieźli do Watykanu 2,5 kg żołędzi z najstarszego polskiego drzewa – 29 m dębu szypułkowego „Chrobry”, który liczy ponad 750 lat i rośnie w Piotrowicach w województwie dolnośląskim. Ojciec Święty poświęcił żołędzie podczas prywatnej audiencji dla ponad 300 leśników ze wszystkich Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Polsce. W szkółce na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie wyhodowano z nich 500 sadzonek. Każda posiada stosowny certyfikat z nadanym kolejnym numerem. Następnie po jednej sadzonce otrzymało 438 nadleśnictw, tak aby Papieskie Dęby znalazły się w każdym zakątku kraju. Dąb to drzewo silne i długowieczne, podobnie jak postać i nauczacie naszego rodaka Jana Pawła II, dlatego też wybór właśnie dębu miał wymiar bardzo symboliczny.
Dęby Papieskie są sentymentalną i symboliczną atrakcją przyrodniczą dla Polaków, którzy chętnie odwiedzają miejsca gdzie je posadzono w ramach zdobywania Pielgrzymiej Odznaki Krajoznawczej PTTK. Regulamin tej odznaki wymienia całą listę 410 dębów wraz z lokalizacjami (Dąb ze Strzelna znajduje się pod nr 325). Natomiast wykaz wszystkich Dębów Papieskich znajduje się na stronie Koła PTTK nr 24 „Młodzi Silni Weseli”.
Damian Rybak
Fotogaleria z uroczystości w dniu 11 lipca 2021 r.
Czytaj także: Strzelno: romańskie, kujawskie, współczesne z możliwością rozwoju.
Największa romańska rotunda w Polsce – kościół pw. św. Prokopa w Strzelnie.