Piaszczysta plaża z kąpieliskiem, drewniany pomost i Jezioro Smerzyńskie. Fot. Gabriela Rybak.

Pałuki to niewielka kraina (o powierzchni zaledwie 2,2 tys. km2) historyczno-etnograficzna na Nizinie Wielkopolsko-Kujawskiej. Kraina, do której będę często wracał w swoich artykułach, gdyż ma ona wiele zabytków z początków polskiej państwowości. To tutaj bez wyjeżdżania za granicę można zrobić selfi w Paryżu, Rzymie, Wenecji czy też Szkocji. Pałuki to liczne pagórki, tworzące charakterystyczny pofałdowany, polodowcowy krajobraz – zieleń tajemniczych i pełnych grzybów kompleksów leśnych, malownicze łąki i podmokłe torfowiska, rozległe pola uprawne, przeplatające się z błękitem magicznych jezior, w których tafli odbija się pałucki krajobraz. Lato to doskonały czas na wypoczynek wśród leśnych duktów w dolinie Noteci lub kąpiele w jednym ze 130 pałuckich jezior. 

W artykule tym pragnę zaprosić Państwa do Smerzyna, to niewielka miejscowość, licząca ok. 140 mieszkańców w województwie kujawsko-pomorskim (Powiat Żnin, Gmina Łabiszyn, sołectwo Załachowo). Wieś położona jest na skraju lasu, na południowym brzegu Jeziora Smerzyńskiego, ok 4 km od Łabiszyna, w kierunku na Chomętowo.

Tajemniczy akwen z podwójnym dnem.

Jezioro Smerzyńskie jest małym zbiornikiem – powierzchnia 18,71 ha, głębokość max 7,4 m, głębokość średnia 4,2 m. Woda w jeziorze należy do jednej z najczystszych w całym powiecie żnińskim, zaliczana jest do II klasy czystości. Ten akwen jest bardzo tajemniczy i pełen – nie do końca wyjaśnionych zagadek. Możemy podzielić go na dwie odrębne części, które znajdują się po przeciwnych brzegach jeziora. Otóż zbiornik posiada bardzo dziwną strukturę geologiczną, która jest bardzo rzadko spotykana w Polsce, jest to tzw. „podwójne dno”. Na czym to polega? Pierwsza warstwa dna pokryta jest żwirem oraz składa się z zarośli wodnych, natomiast druga część dna jest mulista i niebezpieczna. Jednak właśnie tam możemy liczyć na największą rybę.

W Smerzynie warto plażować, wędkować i korzystać z uroków jeziora. Fot. Gabriela Rybak.

Plaża, kąpielisko, infrastruktura sportowa.

Warunki naturalne występujące na terenie wokół tego jeziora sprzyjają uprawianiu sportów wodnych oraz różnych form turystyki aktywnej. Każdy miłośnik ruchu znajdzie tutaj coś interesującego dla siebie. Do dyspozycji wczasowiczów jest wypożyczalnia sprzętu pływającego, głównie rowerów wodnych. Są także boiska do siatkówki (można tu również grać w badmintona) i koszykówki. Przede wszystkim w okresie letnim dla mieszkańców i turystów dostępna jest bezpłatna plaża, gdzie można aktywnie spędzić czas wolny. Nad jeziorem znajduje się kąpielisko z odnowionym pomostem, ale niestety kąpiel na własną odpowiedzialność, gdyż nie będzie ogólnie dostępnego ratownika. Miejsce jest interesujące, cały teren oświetlony wieczorem, są miejsca do wędkowania a nawet punkt gastronomiczny. Na terenie plaży znajduje się bar z szybkimi daniami, napojami i lodami.

Ichtiofauna i wędkarstwo.

Ponieważ zbiornik wodny w Smerzynie posiada bardzo dziwną budowę (podwójne dno) to dlatego być może, właśnie w tym jeziorze ryby osiągają duże rozmiary. Możemy liczyć na naprawdę dużego suma (według tutejszych wędkarzy sumy zdarzają się ogromniaste, nawet do 2 metrów, czy ponad 40 kg), jednak mało kto zajmuje się ich połowem, gdyż trzeba mieć odpowiedni sprzęt. Złowimy tutaj również duże sandacze, leszcze (o wadze ponad 5 kg o długości ponad 70 cm), ogromne karpie (powyżej 10 kg), także innych ryb w większym rozmiarze nie brakuje.

W jeziorze występuje wiele gatunków ryb drapieżnych, na których większość wędkarzy skupia swoją uwagę: szczupak, sandacz, okoń, węgorz i oczywiście sumy. Jest również sporo ryb spokojnego żeru: karp, karaś, leszcz, lin, płoć, ukleja, wzdręga. Kilkoma gatunkami zbiornik jest zarybiany, głównie to: szczupak, karp, sandacz, lin. W Województwie Kujawsko-Pomorskim i Wielkopolskim mało kto zna ten akwen i potrafi tu trafić. Dowiedziałem się jednak nieoficjalnie od zaprzyjaźnionego wędkarza, że kilka razy w roku przyjeżdżają tu specjaliści od suma, którzy dysponują fachowym sprzętem i organizują tutaj kilkudniowe zasadzki na „wielkiego wąsacza”. Na jeziorze występuje strefa ciszy i ograniczenia połowowe, o szczegółach można się dowiedzieć w Kole PZW nr 104 Łabiszyn lub Kole PZW nr 146 Lubostroń.

Nad tym niestrzeżonym kąpieliskiem jest nawet punkt gastronomiczny. Fot. Gabriela Rybak.

Inne atrakcje.

W Smerzynie znajduje się niewielki Harcerski Ośrodek Wypoczynkowy.  Jeśli nie trwają obozy dla zuchów i harcerzy, można skorzystać z jego bazy noclegowej i ciepłych posiłków. W miejscowości zachował się także niewielki dworek z II poł. XIX w. Ponieważ Smerzyn jest mało znany, możemy liczyć tu na ciszę, która jest dla nas najważniejsza.

Co o tym miejscu sądzicie? Czy warto tam latem pojechać?

Atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy:

Damian Rybak

Fotogaleria – w Smerzynie nad jeziorem w wakacje:

Fotogaleria – Jezioro Smerzyńskie w zimowej aranżacji:

Wkrótce kolejne jeziora, atrakcyjne plaże, kąpieliska strzeżone i niestrzeżone z Kujaw, Pałuk, i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Czytaj także: inne jeziora na Kujawach, Pałukach i w Wielkopolsce.

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Obserwuj lub polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję 😉

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

Zobacz również dorobek wydawniczy autora artykułów.

Portal dziedzictworegionu.pl poleca następujące firmy ze Smerzyna, Lubostronia, Łabiszyna (ROBEN-DACH), Barcina, Żnina i regionu prowadzące działalność, dla branży turystycznej specjalne zniżki: