W najbliższy piątek, 3 września w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu będzie można podziwiać dwie różne, niezwykłe wystawy: „Muzeum i Przyjaciele dla zwierząt – Ekologiczny Powiat Inowrocławski” oraz „Kolorowe okna – inowrocławskie i sopockie witraże w fotografii Marii Różańskiej”.
O godz. 15:00 odbędzie się wernisaż wystawy poplenerowej „Muzeum i Przyjaciele dla zwierząt – Ekologiczny Powiat Inowrocławski”. Wystawa jest pokłosiem projektu realizowanego przez Muzeum pn. „Muzeum i Przyjaciele dla Zwierząt”.
W jego ramach, w lipcu w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Inowrocławiu odbył się plener malarsko – fotograficzny. Do udziału zaproszeni zostali regionalni artyści, którzy na zakupionych przez Ciech Soda Polska S.A. materiałach, charytatywnie wykonali obrazy i fotografie przedstawiające mieszkańców schroniska. Udział w akcji wzięli: Krzysztof Draculski, Marcin Fołda, Paweł Frąckowiak, Edyta Lasota, Joanna Smolak, Jerzy Szczęsny, Cezary Zabłotny oraz członkowie stowarzyszenia Dom Artysty: Milena Bednarska, Ilona Gawrońska, Sławomir Pietrzykowski, Urszula Trawińska, Marta Wilk-Wierzbińska, Marlena Wróbel.
Prace te zaprezentowane zostaną podczas piątkowej wystawy w Muzeum im. Jana Kasprowicza. Obrazy i fotografie biorące udział w wystawie zostaną sprzedane podczas licytacji – 2 października. Pozyskany dochód zasili inowrocławskie schronisko.
„Kolorowe okna – witraże w fotografiach Marii Różańskiej”
Natomiast o godz. 17:00 zaplanowano wernisaż wystawy „Kolorowe okna” – inowrocławskie i sopockie witraże w fotografii Marii Różańskiej, artystki fotografika z Gdańska, specjalizującej się w fotografowaniu witraży.
Na wystawie „Kolorowe okna” zostaną zaprezentowane fotografie witraży z Inowrocławia i Sopotu, w sumie zobaczymy 42 zdjęcia (20 z Inowrocławia z 7 różnych miejsc, pozostałe zdjęcia z Sopotu). Witraże powstałe w tym samym czasie (XIX/XX wiek) w dwóch wydawałoby się odmiennych miastach, w dwóch uzdrowiskach i to samo pragnienie – móc spojrzeć na Świat przez kolorowe szybki – witraże. Najważniejszy jest ich świecki charakter, nie są to witraże z kościołów, które są dosyć łatwo dostępne. Są to witraże z obiektów świeckich, urzędów i domów, do których trudno dotrzeć w erze domofonów, epidemicznych ograniczeń! Z Inowrocławia będą zaprezentowane witraże naszego Muzeum, z Sądu, dawnego Starostwa, Szkoły Wojciecha, willi Bajka czy domu w Mątwach. Inowrocław jest pokazany od zupełnie innej strony i na tle Sopotu!!! Akcja Muzeum im. Jana Kasprowicza i uznanej fotograficzki Marii Różańskiej, to efekt wielobarwny i zaskakujący!!!
Patronat honorowy nad wystawami sprawuje Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska.
Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów.
Informacja prasowa
Marcin Woźniak – dyrektor Muzeum
Powiat Inowrocław
Plakat informacyjny:

Kilka zdjęć witraży z wystawy (Fot. Archiwum Muzeum):
2. Inowrocław, klatka schodowa dawne Starostwo Powiatowe dzisiaj Urząd Miasta,
3. Inowrocław, klatka schodowa pałac Bernharda Schwersenza, dzisiaj powiatowe Muzeum im. J. Kasprowicza,
4. Inowrocław Mątwy, klatka schodowa willa dyrekcji Zakładów Chemicznych ul. Staropoznańska 149.
Czytaj także: Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu w nowej aranżacji.