Witraż Inowrocław, klatka schodowa pałac Bernharda Schwersenza, dzisiaj powiatowe Muzeum im. J. Kasprowicza, Fot. Archiwum Muzeum.

W najbliższy piątek, 3 września w Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu będzie można podziwiać dwie różne, niezwykłe wystawy: „Muzeum i Przyjaciele dla zwierząt – Ekologiczny Powiat Inowrocławski” oraz  „Kolorowe okna – inowrocławskie i sopockie witraże w fotografii Marii Różańskiej”.

O godz. 15:00  odbędzie się wernisaż wystawy poplenerowej „Muzeum i Przyjaciele dla zwierząt – Ekologiczny Powiat Inowrocławski”. Wystawa jest pokłosiem projektu realizowanego przez Muzeum pn. „Muzeum i Przyjaciele dla Zwierząt”.

W jego ramach, w lipcu w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Inowrocławiu odbył się plener malarsko – fotograficzny. Do udziału zaproszeni zostali regionalni artyści, którzy na zakupionych przez Ciech Soda Polska S.A. materiałach, charytatywnie wykonali obrazy i fotografie przedstawiające mieszkańców schroniska. Udział w akcji wzięli: Krzysztof Draculski, Marcin Fołda, Paweł Frąckowiak, Edyta Lasota, Joanna Smolak, Jerzy Szczęsny, Cezary Zabłotny oraz członkowie stowarzyszenia Dom Artysty: Milena Bednarska, Ilona Gawrońska, Sławomir Pietrzykowski, Urszula Trawińska, Marta Wilk-Wierzbińska, Marlena Wróbel.

Prace te zaprezentowane zostaną podczas piątkowej wystawy w Muzeum im. Jana Kasprowicza. Obrazy i fotografie biorące udział w wystawie zostaną sprzedane podczas licytacji – 2 października. Pozyskany dochód zasili inowrocławskie schronisko.

„Kolorowe okna – witraże w  fotografiach Marii Różańskiej”

Natomiast o godz. 17:00 zaplanowano wernisaż wystawy „Kolorowe okna” – inowrocławskie i sopockie witraże w fotografii Marii Różańskiej,  artystki fotografika z Gdańska, specjalizującej się w fotografowaniu witraży.

Na wystawie „Kolorowe okna” zostaną zaprezentowane fotografie witraży z Inowrocławia i Sopotu, w sumie zobaczymy 42 zdjęcia (20 z Inowrocławia z 7 różnych miejsc, pozostałe  zdjęcia z Sopotu). Witraże powstałe w tym samym czasie (XIX/XX wiek) w dwóch wydawałoby się odmiennych miastach, w dwóch uzdrowiskach i to samo pragnienie – móc spojrzeć na Świat przez kolorowe szybki – witraże. Najważniejszy jest ich świecki charakter, nie są to witraże z kościołów, które są dosyć łatwo dostępne.  Są to witraże z obiektów świeckich, urzędów i domów, do których trudno dotrzeć w erze domofonów, epidemicznych ograniczeń! Z Inowrocławia będą zaprezentowane witraże naszego Muzeum, z Sądu, dawnego Starostwa, Szkoły Wojciecha, willi Bajka czy domu w Mątwach. Inowrocław jest pokazany od zupełnie innej strony i na tle Sopotu!!! Akcja Muzeum im. Jana Kasprowicza i uznanej fotograficzki Marii Różańskiej, to efekt wielobarwny i zaskakujący!!!

Patronat honorowy nad wystawami sprawuje Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska.

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów.

Informacja prasowa

Marcin Woźniak – dyrektor Muzeum

Powiat Inowrocław

Plakat informacyjny:

Kilka zdjęć witraży z wystawy (Fot. Archiwum Muzeum):

Czytaj także: Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu w nowej aranżacji.