Tydzień temu odbyło się uroczyste, ogólnopolskie otwarcie święta zabytków na Kujawach, w legendarnej Kruszwicy w województwie kujawsko-pomorskim. Tematem przewodnim EDD w 2021 r. są „Smaki dziedzictwa”. Jak podaje Narodowy Instytut Dziedzictwa:

„Hasło to podkreśla znaczenie kulturowego bogactwa tradycji kulinarnych, które odgrywały niebagatelną rolę w pielęgnowaniu obyczajów Polaków i tworzeniu wspólnoty rodzin i przyjaciół biesiadujących przy jednym stole. „Smaki Dziedzictwa” zachęcają do poznawania szeroko rozumianego dziedzictwa kulinarnego: tradycyjnych produktów regionalnych, przepisów, które przed laty królowały na polskich stołach oraz zabytków przetwórstwa spożywczego. Tegoroczna edycja EDD koncentruje się nie tylko na materialnych śladach tradycji rzemieślniczych (np. obiektach, takich jak cukiernie, piekarnie, fabryki cukierków), ale również na dziedzictwie niematerialnym (staropolskich przepisach i kulinarnych zwyczajach)”.

Portal dziedzictworegionu.pl w drugim tygodniu proponuje cztery wydarzenia z województwa kujawsko-pomorskiego: Festyn archeologiczny „Wehikuł Czasu” w Brześciu Kujawskim, prelekcję, „przemysł spożywczy powiatu strzelińskiego” w Strzelnie, biesiadę „Pachnący świat średniowiecznej kuchni” w Wenecji, Festiwal Kulinarny „Smaki Powiatu” w Inowrocławiu.

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów.

Damian Rybak

Brześć Kujawski – “Smaki Dziedzictwa” nad Jeziorem Smętowo i w BCKiH “Wahadło”

Festyn archeologiczny „Wehikuł Czasu” – spotkania nad Jeziorem Smętowo [18 września od godziny 11:00]

W godz. od 11:00 do 18:00, na zaaranżowanych stanowiskach archeologii eksperymentalnej prezentowane będą różnego rodzaju formy rzemiosła i życia codziennego w wiosce z młodszej epoki kamienia. Zobaczymy jakimi przedmiotami codziennego użytku posługiwały się gospodynie, a jakimi mężczyźni podczas polowań lub przy łowieniu ryb. Przypatrzymy się m.in. obróbce bursztynu, krzemienia, kości i rogu oraz pozyskiwania i wytopu miedzi. Dowiemy się też jakie przedmioty wykonywano z tych surowców i do czego służyły. Przybyli na imprezę będą mieć niepowtarzalną szansę wcielić się w rolę mieszkańców neolitycznej osady i spróbować swoich umiejętności np. przy wykonywaniu naczyń glinianych, strzał do łuku, czy też strzelania z łuku lub miotania oszczepem.

Wytrwali będą mieli wyjątkową okazję, by spróbować „smaków dziedzictwa”, w tym przypadku: pieczonego w dole prosiaka, wędzonego i suszonego nad ogniem mięsa, podpłomyków, czy pieczonej w glinie ryby.

To tylko fragment atrakcji, które uzupełni stanowisko wykopaliskowe i rekonstrukcyjne dla uczestników festynu oraz (nazwane roboczo) „Laboratorium” wraz z pracowniami bioarcheologicznymi, w tym botaniki i antropologii. Pod czujnym okiem naukowców możliwe będzie oglądanie pod mikroskopem np. pyłków roślin, jakie uprawiano przed tysiącami lat na terenach obecnego Brześcia, a także poznanie różnego rodzaju uszkodzeń kości ludzkich i zwierzęcych.

Festyn archeologiczny „Wehikuł Czasu”- spotkania w Brzeskim CKiH „Wahadło” [18 września od godziny 13:00]

O godz. 13:00, w siedzibie Brzeskiego Centrum Kultury i Historii „Wahadło” (na przeciw jeziora Smętowo, przy drodze krajowej nr 62) odbędzie się otwarcie festynu archeologicznego „Wehikuł czasu” i obchodów EDD w Brześciu Kujawskim. Podczas tej uroczystości wysłuchamy krótkich przemówień. Prof. zw. dr hab. Ryszard Grygiel – wybitny archeolog i badacz ziemi brzeskiej oraz uczeń profesora Konrada Jażdżewskiego, odkrywcy i badacza osady kultury lendzielskiej nieopodal jeziora Smętowo – podczas swego wystąpienia pt. „W krainie brzesko-kujawskich domów trapezowatych” wspomni o mieszkańcach Brześcia, którzy uczestniczyli w pracach wykopaliskowych i opowie krótko o badaniach z nimi związanych.
Ciekawostką będą prelekcje: dra hab. Tomasza Konopki z Katedry Medycyny Sądowej UJ pt. „Czy da się udowodnić zbrodnię sprzed kilku tysięcy lat ?” oraz dr hab. Aldony Mueller-Bieniak, Instytut Archeologii UW, zatytułowane „Rośliny pierwszych rolników kujawskich – nie tylko od kuchni”.

Festyn archeologiczny „Wehikuł Czasu” w Brześciu Kujawskim organizowany jest przez: Stowarzyszenie – Ziemia Izbicka, BCKiH Wahadło, Gmina Brześć Kujawski. „Wehikuł Czasu” dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Fundacji Badań Archeologicznych Imienia Profesora Konrada Jażdżewskiego. Festyn archeologiczny „Wehikuł Czasu” w Brześciu Kujawskim objęty jest patronatem Starosty Włocławskiego Romana Gołębiewskiego.

Informacja prasowa

BCKiH Wahadło

Strzelno – “Smaki Dziedzictwa”, prelekcja w Domu Kultury

Dom Kultury w Strzelnie, Koło Polskiego Towarzystwa Historycznego we współpracy z Oddziałem Archiwum Państwowego w Inowrocławiu mają przyjemność zaprosić na otwarcie wystawy oraz prelekcję z okazji „Europejskich Dni Dziedzictwa 2021”.  Spotkanie będzie ściśle związane z tematem prelekcji, „przemysł spożywczy powiatu strzelińskiego”. Poprowadzi je znany w naszym mieście historyk, Pan Jacek Sech. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do Domu Kultury w Strzelnie w następną sobotę, 18.09.2021 r. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11:00.

Informacja prasowa

Dom Kultury w Strzelnie

Wenecja – “Smaki Dziedzictwa”, biesiada w ruinach zamku

W sobotę 18 września członkowie Bractwa Jantar i Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie przygotują w ramach EDD prezentacja stanowiska książęcej kuchni. Jej punktem centralnym są cztery paleniska, na których wypieka się starosłowiańskie chlebki (podpłomyki) z grzybami, żebra w kapuście, świńskie ogony w miodzie, ptactwo, kiełbasy i mięsiwo. W żelaznym kotle ważyć się będzie kasza ze skwarkami. Scenografię dopełnią sprzęty gospodarskie, używane przez dawnych kucharzy. Podczas pokazu goście będą mogli degustować średniowieczne przysmaki.

Informacja prasowa

Narodowy Instytut Dziedzictwa

Inowrocław – “Smaki Dziedzictwa”, Festiwal Kulinarny w Muzeum.

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zaprasza na Festiwal Kulinarny „Smaki Powiatu” w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, który odbędzie się w najbliższą sobotę 18.09.2021 r. w ogrodzie powiatowego muzeum.

W programie promocja książki „Smaki Powiatu”, kujawska kuchnia, pokazy i warsztaty kulinarne, porady dietetyka, quizy kulinarne, pieczenie podpłomyków, zdobienie talerzy, robienie witraży i wiele innych atrakcji.

Informacja prasowa

Czytaj także: „Smaki Dziedzictwa” w legendarnej Kruszwicy, czyli ogólnopolska inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa 2021.