Gościem specjalnym “Smaków Dziedzictwa” w Kruszwicy będzie Robert Sowa.

Niezmiennie od 29 lat w Polsce odbywają się Europejskie Dni Dziedzictwa. Inauguracja co roku ma miejsce w innym mieście, powiecie czy województwie. W 2021 r. uroczyste otwarcie święta zabytków odbędzie w Kruszwicy w województwie kujawsko-pomorskim.

Tematem przewodnim tegorocznych EDD są „Smaki dziedzictwa”. Hasło to podkreśla znaczenie kulturowego bogactwa tradycji kulinarnych, które odgrywały niebagatelną rolę w pielęgnowaniu obyczajów Polaków i tworzeniu wspólnoty rodzin i przyjaciół biesiadujących przy jednym stole. „Smaki Dziedzictwa” zachęcają do poznawania szeroko rozumianego dziedzictwa kulinarnego: tradycyjnych produktów regionalnych, przepisów, które przed laty królowały na polskich stołach oraz zabytków przetwórstwa spożywczego. Tegoroczna edycja EDD koncentruje się nie tylko na materialnych śladach tradycji rzemieślniczych (np. obiektach, takich jak cukiernie, piekarnie, fabryki cukierków), ale również na dziedzictwie niematerialnym (staropolskich przepisach i kulinarnych zwyczajach).

11 września 2021 r. Kruszwica stanie się stolicą „Smaków dziedzictwa”. Podczas ogólnopolskiej inauguracji EDD odbywać się będą pokazy kulinarne mistrzów kuchni, degustacje potraw regionalnych (w tym dań z gęsiny tak popularnych w tym regionie Polski), prezentacje kół gospodyń wiejskich, warsztaty dawnych zawodów czy zwiedzanie zabytków.

Dodatkową atrakcją pod Mysią Wieżą będzie pokaz gotowania na żywo, podczas którego gość specjalny imprezy – Robert Sowa, znany kucharz i restaurator, autorytet w dziedzinie sztuki kulinarnej – pokaże, jak przyrządzić danie  z wykorzystaniem lokalnych specjałów.

W dniach 11-12 i 18-19 września 2021 r. w całej Polsce w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa odbędą się setki wydarzeń, które upowszechnią wiedzę o tradycyjnej kuchni, produktach regionalnych, przetwórstwie domowym i lokalnym, a także – poprzez popularyzację takich miejsc, jak stare browary, piekarnie czy młyny – pokażą, jak przebiegał proces tworzenia produktów w oparciu o stare, tradycyjne receptury.

Podczas 2. i 3. weekendu września cała Polska będzie pachniała „Smakami dziedzictwa” i każdy, kto wybierze się na wydarzenie w ramach EDD, znajdzie dla siebie coś ciekawego, a na pewno smacznego. Wszystkie wydarzenia można znaleźć i zaplanować poprzez aplikację mobilną EDD i stronę www.edd.nid.pl. Zapraszamy!

***

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cały kontynent zainicjowanych we Francji rok wcześniej Dni Otwartych Zabytków, podczas których po raz pierwszy wszyscy mogli bezpłatnie odwiedzić obiekty zwykle zamknięte dla zwiedzających. Przez kolejne lata inicjatywa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem i poparciem społecznym. Dlatego w 1991 roku Rada Europy zdecydowała się ustanowić Europejskie Dni Dziedzictwa. Obecnie w EDD biorą udział wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku.

Ogólnopolskim koordynatorem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, który odpowiada także za promocję projektu w skali całego kraju.

Informacja prasowa

Źródło

Narodowy Instytut Dziedzictwa

Program EDD „Smaki Dziedzictwa” w Kruszwicy:

 • 12:00 – początek wydarzenia, teren pod Mysią Wieżą,
 • 12:00 – prelekcje w siedzibie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia dotyczące historii, przyrody – przewodnik PTTK Janusz Owczarek,
 • 12:30 – pierwszy pokaz gotowania Roberta Sowy,
 • 13:00 – pokazy Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi,
 • 13:00, 14:00, 15:00, 16:00 – zwiedzanie ekspozycji historycznej i przyrodniczej w siedzibie NPT,
 • 13:30 – pierwszy pokaz gotowania Rafała Godziemskiego,
 • 14:30 – drugi pokaz gotowania Roberta Sowy,
 • 15:00 – oficjalne otwarcie EDD „Smaki Dziedzictwa” w siedzibie NPT,
 • 15:30 – wręczenie nagród Animator Kultury z regionu,
 • 16:00 – koncert muzyki dawnej w wykonaniu „Musica Antiqua Inovroclaviensis”,
 • 16:00 – zwiedzanie zabytków Kruszwicy z przewodnikiem (zbiórka przed siedzibą Nadgoplańskiego Oddziału PTTK),
 • 16:30 – wręczenie nagród w konkursie organizowanym przez Fundację Hodowców Polskiej Białej Gęsi dla KGW, wykład WFOŚiGW,
 • 16:30 – rejs statkiem „Rusałka” po Gople,
 • 17:00 – drugi pokaz Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi,
 • 17:30 – trzeci pokaz gotowania Roberta Sowy,
 • 18:30 – drugi pokaz gotowania Rafała Godziemskiego,
 • 19:00 – zakończenie EDD „Smaki Dziedzictwa”.
 • 12:00 – 19:00 – stoiska wystawców w ramach Targów Produktów Regionalnych “Nasze Dobre z Kujaw i Pomorza”, oraz strefa atrakcji dla dzieci.

Wydarzenie odbędzie się pod patronatem narodowym Prezydenta RP – Andrzeja Dudy. Organizatorem EDD “Smaki dziedzictwa” 2021, które koordynuje Narodowy Instytut Dziedzictwa, jest Fundacja Hodowców Polskiej Białej Gęsi. Natomiast partnerzy strategiczni wydarzenia: Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Mikołaj Bogdanowicz oraz Burmistrz Kruszwicy – Dariusz Witczak.

Serdecznie zapraszamy do Kruszwicy w imieniu organizatorów!!!

Czytaj także:

EDD „Smaki Dziedzictwa” w Grudziądzu:

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu, zaprasza w sobotę 11 września 2021 r., odbędą się dwa spotkania nawiązujące do tegorocznego hasła przewodniego Europejskich Dni Dziedzictwa:

 • godz. 13:00: Dawid Schoenwald – wykład „Grudziądzkie kawiarenki”,
 • godz. 14:00: Mariusz Żebrowski – wykład „SMAKI WOJSKA” – Kuchnia wojskowa w garnizonie grudziądzkim w 20-leciu międzywojennym.

Zapraszamy do Gmachu Głównego Muzeum, wstęp wolny! (źródło, Muzeum w Grudziądzu).

EDD – „Smak i zapach dawnego Inowrocławia” – spacer:

Chcesz wiedzieć, jakie słodkości polecali miejscowi cukiernicy, co i gdzie najchętniej jadali inowrocławianie oraz kto wypiekał najlepszy chleb w mieście? Jeśli tak, zapraszamy Ciebie w podróż kulinarną, przepełnioną dawnymi smakami i zapachami.

Spacer, organizowany przez Bibliotekę Miejską im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, będzie wiódł jedną z najstarszych ulic miasta, potocznie zwaną „Królówką”. Podczas przechadzki dowiemy się, gdzie znajdowały się najpopularniejsze restauracje, oferujące lokalne przysmaki, cukiernie, proponujące swoje specjały, kolonialki, pełne tradycyjnych wyrobów czy piekarnie.

Wstęp bezpłatny. Więcej informacji pod nr. tel. 52 35 67 701. Szczegóły znajdują się na plakacie poniżej:

Informacja prasowa

Źródło: inowroclaw.pl

ORGANIZATOR: Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza.