Fot. Archiwum Muzeum w Grudziądzu.

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu zachęca i zaprasza w niedzielę, 23 stycznia 2022 r. o godzinie 18.00 na koncert “KARNAWAŁU CZAR”. Podczas koncertu, który zwieńczy uroczyste obchody 102. rocznicy Powrotu Grudziądza do Macierzy, usłyszymy największe przeboje rewiowe i operetkowe.
W kameralnej sali koncertowej grudziądzkiego Muzeum zaprezentują się utalentowani soliści: sopranistka – Małgorzata Nowicka oraz Michał Jopek – tenor, którym na fortepianie akompaniować będzie Arkadiusz Szopa. Koncert komentarzem słownym opatrzy Urszula Szopa. Do udziału w tym wydarzeniu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będzie można odbierać w kasie Muzeum w godzinach otwarcia instytucji. Serdecznie zapraszamy do radosnego świętowania tej ważnej rocznicy!

W programie koncertu m.in.:

  • Czardasz z operetki „Perła z Tokaju” – F. Raymond,
  • „Usta milczą” i „Wilia” z operetki „Wesoła wdówka”- F. Léhar,
  • „Ktoś mnie wybierze” z operetki „Carewicz”- F. Léhar,
  • „Brunetki, blondynki” – R. Stolz,
  • „Wielka sława to żart” z opery „Baron cygański” – J. Strauss,
  • piosenki neapolitańskie „O sole mio”, „Funiculi funicula”,
  • „Bo to jest miłość” z operetki „Księżniczka Czardasza”- I. Kálmán,
  • „Time to say goodbye” – F. Sartori.

Małgorzata Nowicka – studentka I roku studiów II stopnia na Wydziale Wokalno – Aktorskim Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Katarzyny Rymarczyk, w klasie której ukończyła również studia I stopnia tejże uczelni. Jest również absolwentką studiów I stopnia na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, specjalności doradztwo zawodowe i personalne z coachingiem. W 2019 r. zadebiutowała na scenie Akademii Muzycznej w Bydgoszczy partią Walentyny w operetce Wesoła wdówka F. Lehára w reżyserii Marka Zajączkowskiego. Zaśpiewała również w partii chóralnej spektaklu Verbum Nobile S. Moniuszki w reżyserii Ryszarda Smędy w ramach XI Operowego Forum Młodych w Bydgoszczy oraz na 53. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. W 2021 r. zadebiutowała na scenie Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, biorąc udział w Koncercie Karnawałowym. W tym samym roku w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy wykonała partię Basi w operze Krakowiacy i Górale J. Stefaniego w reżyserii Marka Zajączkowskiego oraz partię Hudl w musicalu Skrzypek na dachu J. Bocka w reżyserii Anity Urban-Wieczorek. Laureatka III miejsc na Konkursie Interpretacji Muzyki Słowiańskiej w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (2020) i na Międzynarodowym Konkursie Solowej Wokalistyki Sakralnej Ars et Gloria w Katowicach (2021).

Michał Jopek ukończył ZPSM II stopnia im. G. Bacewicz w Koszalinie w klasie gitary Dariusza Schmidt. W szkole tej kształcił się również wokalnie pod okiem Lucyny Górskiej. Ukończył studia I stopnia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie śpiewu Ryszarda Wiesława Bednarka oraz Bartłomieja Tomaki. Obecnie jest studentem II roku studiów II stopnia w klasie R.W. Bednarka i B. Tomaki. Brał udział w kursach wokalnych Barbary Kubiak, Mariusza Kwietnia oraz aktorskich Ireneusza Czopa i Renaty Dymnej. W 2018 r. zdobył wyróżnienie na V ogólnopolskim Konkursie w Brzesku. W latach 2018/2019 i 2019/2020 był stypendystą Rektora AMFN w Bydgoszczy. W październiku 2019 r. śpiewał na XXI Leszczyńskim Festiwalu Muzycznym im. Romana Maciejowskiego. W sierpniu 2020 r. wziął udział w cyklu koncertów pt. Tu gdzie śpiewał Jan Kiepura w Krynicy-Zdroju. Jest laureatem wielu konkursów polskich i międzynarodowych m.in.: I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej i Chóralnej Altyn Awaz, Kazań (Rosja) I nagroda na XII World Open Music Competition zorganizowanym przez Agencję MIR Production w Belgradzie (Serbia) Grand Prix na I edycji konkursu Stars Way New York 2021 r. w kategorii Academic Vocal w Nowym Yorku (USA) III miejsce na 55 Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Antonina Dworzaka w Karlovych Varach (Czechy). Debiutował na scenie w roku 2017, kreując rolę Toniego w operetce Księżniczka czardasza I. Kálmán (adaptacja Wojciecha Adamczyka) w reżyserii Ryszarda Smędy. W 2018 r. wystąpił w Operze Nova jako Oficer w operze Cyrulik sewilski G. Rossiniego. Ma na swym koncie takie kreacje sceniczne jak: Karol w operetce Sto szaleństw, czyli nowy Don Kichot, Hrabia Daniłło i Camille de Rosillon w operetce Wesoła wdówka F. Lehára, Mengone w operze Aptekarz J. Haydna, czy Damazy w operze Straszny dwór S. Moniuszki w inscenizacji Opery Nova w reż. Natalii Babińskiej.

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów.

Informacja Prasowa

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Ps. Trwają ferie zimowe i muzealna akcja BIAŁE WAKACJE. Na część naszych spotkań mamy jeszcze wolne miejsca – zapraszamy do kontaktu: tel. 56 46 590 63 w.18. Szczegółowy opis zajęć dostępny jest pod adresem: http://muzeum.grudziadz.pl/strona-330-biale_wakacje_2022.html