Kurator wystawy: Elżbieta Sztamblewska. Muzeum Okręgowe w Koninie.

Muzeum Okręgowe w Koninie zaprasza na zwiedzanie wystawy „Święci z domowych pieleszy”.  Jest to wystawa czasowa prezentowana na zamku w Gosławicach (jeden z działów muzeum). Zostało już tylko kilka dni na zobaczenie ekspozycji, która będzie dostępna do 31 stycznia 2022 r. Warto zobaczyć i przypomnieć sobie symbole religijne, które wisiały na ścianach naszych rodziców, dziadków czy pradziadków. Wiele podobnych obrazów zdobi nasze domy po dzień dzisiejszy.

Choć wiara z założenia odnosi się do sfery duchowej, to w codziennej praktyce w dużej mierze opiera się na kulcie obrazów i symboli religijnych. Takie zwyczaje były szczególnie charakterystyczne dla obszarów wiejskich, gdzie ściany każdego domu ozdabiali święci w złotych ramach. Drobne przedmioty wykorzystywane do praktyk religijnych określa się mianem dewocjonalia. Zalicza się do nich wszelkie medaliki, różańce, święte obrazki, czy figurki świętych. Dla osób wierzących stanowią one ważny element modlitwy. Ponadto dają świadectwo przynależności do wspólnoty.  

Ekspozycja „Święci z domowych pieleszy” ma na celu zaprezentować różnorodność i niezwykłą specyfikę dewocjonaliów. Przedmiotów, które dla jednych są kiczem, dla innych stanowią niezwykle cenną pamiątkę, która zajmuje szczególne miejsce w przestrzeni domu. Wystawa przedstawia zbory Działu Etnograficznego Muzeum Okręgowego w Koninie oraz prywatne pamiątki udostępnione przez mieszkańców regionu. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do oglądania wystawy w naszym muzeum.

Godziny otwarcia i cennik znajdziesz tutaj – https://muzeum.com.pl/godziny-otwarcia-ceny/. Zasady funkcjonowania muzeum w okresie zagrożenia epidemicznego: tutaj. 

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów.

Inf. pras.

Źródło Muzeum Okręgowe w Koninie

Kurator wystawy: Elżbieta Sztamblewska

Fotogaleria z wystawy „Święci z domowych pieleszy”: