Parafia pw. św. Trójcy w Strzelnie. Fot. Damian Rybak.

Tradycja tworzenia Szopek Bożonarodzeniowych wywodzi się z Włoch, gdzie św. Franciszek (założyciel zakonu żebraczego), z okazji Wigilii Bożego Narodzenia zorganizował 24 grudnia 1223 r. pierwszą na świecie żywą szopkę. Została ona umiejscowiona w Greccio, niedaleko klasztoru, w grocie wypełnionej sianem na wysokości 750 m n.p.m. Znajdował się tam naturalnej wielkości żłóbek, żywe zwierzęta (wół i osioł), oraz ludzie odgrywający role Świętej Rodziny. Św. Franciszek zamierzał przybliżyć mieszkańcom tajemnicę zbawienia przez narodzenie Chrystusa.

Tomasz Celano, pierwszy biograf Świętego, pisał:

“Nadszedł dzień radości, dzień wesela. Z wielu miejsc zostali wezwani bracia. Mężowie i niewiasty owej ziemi z radością przygotowywali, wedle możności, świece i pochodnie dla oświetlenia nocy, która błyszczącą gwiazdą oświetliła wszystkie dni i lata. Przybył wreszcie Święty Boży, a znalazłszy wszystko przygotowane, ucieszył się. Przygotowano żłób, kładąc w nim siano, a do groty wprowadzono wołu i osła. Prostota otoczona jest czcią, wywyższone zostaje ubóstwo, zalecona wszystkim pokora, a Greccio staje się jakby nowym Betlejem”.

Pierwsze szopki powstawały przy zakonach franciszkańskich, lecz w krótkim czasie tradycja ta rozpowszechniła się na całe Włochy, Europę, a później świat. W Polsce zapoczątkowana została u schyłku XIII w., wraz z osiedleniem Franciszkanów w naszym kraju. Na ziemiach polskich pierwsza szopka powstała za sprawą Elżbiety Węgierskiej (siostry króla Kazimierza Wielkiego) w romańskim kościele św. Andrzeja w Krakowie.  Obecnie szopki cieszą się dużą popularnością, są stawiane we wszystkich świątyniach, a maleńkie w domostwach. Szopka jest symbolem jedności rodziny, ma przypominać o największych wartościach rodzinnych: miłości, wzajemnej trosce, szacunku i pomocy.

Coraz częściej przy budowie szopek w świątyniach wplata się element regionalny czy historyczny. Poniżej prezentuję zdjęcia szopek z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski (również nadesłane przez czytelników). Poniżej zobaczymy, że każda z nich jest inna, są one ciekawym źródłem informacji o regionie, w którym się znajdują.

Damian Rybak

Parafia pw. św. Urszuli Leduchowskiej w Lubostroniu. Fot. Damian Rybak.
Parafia pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Tucznie k/Złotnik Kujawskich. Fot. Damian Rybak.
Parafia pw. św. Trójcy w Strzelnie. Fot. Damian Rybak.
Parafia pw. św. Trójcy w Strzelnie. Fot. Damian Rybak.
Parafia pw. św. Trójcy w Strzelnie. Fot. Damian Rybak.
Parafia pw. św. Marcina w Kazimierzu Biskupim. Fot. Damian Rybak.
Kościół klasztorny Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim. Fot. Damian Rybak.
Kościół klasztorny Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim. Fot. Damian Rybak.
Kościół klasztorny Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim. Fot. Damian Rybak.
Neogotycka kaplica pw. Matki Boskiej Różańcowej w Osówcu (parafia Orchowo). Fot. Damian Rybak.
Parafia pw. Bł. Michała Kozala w Janikowie. Fot. Barbara Czajkowska.
Parafia pw. św. Bartłomieja w Koninie. Fot. Damian Rybak.
Parafia pw. św. Leonarda w Słupcy. Fot. Damian Rybak.
Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Fot. Paweł Kanaś.
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Fot. Urszula Krupa.
Zespół dawnego opactwa cystersów – Ląd nad Wartą. Fot. Damian Rybak.
Parafia pw. Świętej Jadwigi Śląskiej w Byczynie (dekanat radziejowski, gmina Dobre). Fot. Mariusz Ignasiak.
Parafia pw. św. Barbary i NMP Matki Kościoła w Rechcie (dekanat Strzelno, gmina Kruszwica). Fot. Krzysztof Kupidura.
Parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej Chełmce. Fot. Krzysztof Kupidura.
Parafia pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Dobrem. Fot. Katarzyna Korzeniewska.

Do 2 lutego br. będziemy prezentować zdjęcia Szopek Bożonarodzeniowych z kościołów na Kujawach, Pałukach i w Wielkopolsce, jeśli chcecie by pojawiło się zdjęcie również z Waszej miejscowości to prosimy o wysłanie fotografii na adres redakcji (dziedzictworegionu@gmail.com), oczywiście podpiszemy autora zdjęcia zarówno na profilu fb oraz na portalu dziedzictworegionu.pl, Z góry dziękujemy za nadesłane fotki, oraz za to, że promujecie swoją miejscowość, parafię i kościół.