Szkoła Podstawowa nr 1 w Żninie z widocznym muralem od ul. Szkolnej. Fot. Damian Rybak.

W stolicy Pałuk, czyli powiatowym Żninie, przez kilka ostatnich lat powstało wiele murali – grafik i malunków na elewacjach budynków. Najbardziej interesujce są te, które upamiętniają historię Żnina: graficzna historia zakonu dominikanów na budynku plebanii parafii pw. NMP Królowej Polski, czy też na bocznej ścianie Muzeum Ziemi Pałuckiej obraz przedstawiający okładkę dwutygodnika kobiecego wydawanego w Żninie przed drugą wojną światową „Moja Przyjaciółka”, ciekawe są murale z historią żnińskiej kolejki wąskotorowej. W Żninie można zobaczyć ludzika lego, czy też znanego z kreskówek Barta Simpsona. Wiele malunków zobaczymy w parku znajdującym się między ulicami: Towarową, Dworcową, Potockiego i 700-lecia. Kilka miejskich malunków o różnej tematyce znajduje się w parku, w sąsiedztwie ulic Kościuszki i Sienkiewicza. Murale stworzyli również artyści na elewacji Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej oraz na Amfiteatrze.

Jesienią powstał najnowszy mural na ścianie Szkoły Podstawowej nr 1 (odsłonięty 27. XII. 2022 r.), upamiętniający Powstanie Wielkopolskie. Nie przypadkowo właśnie tutaj, gdyż szkoła nosi imię – Powstańców Wielkopolskich. Mural przedstawiający dwóch żnińskich powstańców można oglądać na budynku od strony ul. Szkolnej. Szkoła jako priorytet traktuje przypominanie o Powstaniu Wielkopolskim i bohaterskich czynach powstańców dla uczniów i mieszkańców Żnina. W 2018 r. namalowano pierwszy mural na ścianie szkoły od ul. 700-lecia, a przy nim (4 lata później) odsłonięto rzeźbę upamiętniającą Władysława Lewandowskiego – powstańca, który zginął jako pierwszy w obronie swojego miasta i Ojczyzny. Obok działań artystyczno – historycznych nauczyciele organizują konkursy i wycieczki, aby dotrzeć do świadomości swoich wychowanków.

Powstańczy mural wykonało dwóch braci, Piotr i Jarosław Strzałka. Panowie są absolwentami tej szkoły, więc zlecone zadanie przyjęli z wielką radością a zarazem wyzwaniem malarskim. Artyści są znani w Żninie, gdyż to autorzy większości murali, które w ostatnich latach powstały w mieście. Historyczny mural podoba się nie tylko mieszkańcom Żnina, gdyż informacja o nim rozeszła się już w sąsiednich województwach. Do powstania dzieła prawdopodobnie zużyto 90 puszek farby w sprayu, natomiast artyści podzielili pracę przy obrazie na 22 etapy. Mural nie pozwoli zapomnieć o powstańcach nawet wieczorem lub w nocy, gdyż wkrótce ma być również podświetlony.

Fot. Damian Rybak.

104. rocznice Powstania Wielkopolskiego, mieszkańcy Żnina będą świętować 11 stycznia 2023 r., czyli tradycyjnie w rocznicę wyzwolenia. Szczegółowe informacje dotyczące uroczystych obchodów można znaleźć w Internecie, a także na fanpage dziedzictworegionu.pl na portalu społecznościowym Facebooka.

Damian Rybak

Czytaj także:

Kruszwickie murale: „Legenda o królu Popielu” i „Gotycki zamek fundacji K. Wielkiego w Kruszwicy”.

Wkrótce kolejne artystyczne murale, zabytkowe kościoły, architektura drewniana, dwory i pałace, muzea, romantyczne parki, pomniki przyrody, miejsca związane z archeoturystyką, zabytki techniki, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  😉 bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Żaden fragment niniejszego artykułu, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).