Fot. Damian Rybak.

22 stycznia o godz. 11:30 odbyła się uroczysta Msza św. koncelebrowana za Ojczyznę, w której wzięli udział parafianie, poczty sztandarowe i władze gminy z Panem Burmistrzem i radnymi na czele. Na koniec Eucharystii, regionalista i pasjonat lokalnej historii – Pan Marian Przybylski przedstawił zgromadzonym krótki rys historyczny z 1863 roku, nawiązując do opowieści o księdzu, który leczył rany w lazarecie na wzgórzu św. Wojciecha.

Po Mszy świętej ok. godz. 12:30 odbył się krótki koncert (głównie kolęd, pastorałek) Zespołu “Lux Vera”. Występ związany był z uroczystymi obchodami 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Zespół grający najczęściej muzykę folkową zagrał tym razem w mniejszym składzie: Iwona Jasińska – wokal, Piotr Barczak – klawisze, Maciej Nowak – gitara oraz Arkadiusz Kubiak -bębenki.

Następnie samorządowcy, organizacje pozarządowe, przedstawiciele szkół, harcerze, zarząd PTTK i zgromadzeni wierni odśpiewali hymn państwowy, Ks. Jerzy odmówił modlitwę za poległych powstańców, po czym przedstawiciele złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą dawny lazaret powstańczy, który wówczas prowadziła Emilia Szczaniecka.

Krótka fotorelacja z uroczystości w Strzelnie:

Zobacz również filmy na stronie StrzelnoOnline – 160. rocznica Powstania Styczniowego, oraz koncert Zespołu Lux Vera.