Na tym portalu opisujemy historię, zabytki i atrakcje turystyczne, przyrodnicze, archeologiczne itp. Tym razem miejsce, które chcemy zaprezentować nie można zaliczyć do żadnej z w/w kategorii, gdyż dzisiaj przypomina krajobraz po bitwie lub potężnym huraganie. Dawniej z przyjemnością przyjeżdżał tu każdy mieszkaniec Pałuk, Kujaw czy Wielkopolski. Miejsce to tętniło życiem wśród pięknych, pałuckich lasów, w bliskości rezerwatu i pieszej ścieżki przyrodniczo-leśnej „Dolina rzeki Gąsawki”. Można było tu posłuchać świetnej muzyki a w weekendy pohulać na tanecznych wieczorkach, skorzystać z wyśmienitej kuchni w restauracji, latem zjeść pyszne lody lub włoską pizzę, był plac zabaw dla dzieci i mini zoo, wieloosobowe kampingi rodzinne i pole namiotowe, plaża, kąpielisko, jezioro. Miło się wspomina, tak kiedyś tam było…
Przystanek u Holendrów, w czasach najlepszej świetności należał do Theo van Trijpa (niestety zmarł kilka lat temu) i Ludy‘ego Hurenkampa. To właśnie do tego ośrodka wypoczynkowego zdążał coroczny orszak „Kulajbeczka”. Właściciele poprzez dobrą zabawę i integrację pomagali dzieciom, a przy okazji wręczali tytuł „Przyjaciel Dzieci”. Holendrzy umiejętnie zarządzający tym miejscem, stworzyli tam również pewnego rodzaju skansen sprzętów gospodarstwa domowego, które wisiały i zdobiły pułki w knajpie. Dzieci czuły się tam jak w świecie bajek, panował niecodzienny klimat, było magicznie i baśniowo. Dla wielu pozostały tylko wspomnienia…
Kiedy jesienią zajechałem pod dawny ośrodek z knajpką, znaczy to co po nim zostało, i zobaczyłem ten agonalny stan, było mi bardzo smutno a nawet byłem wściekły. Aż przykro było na to patrzyć: powybijane szyby, połamane szafki, rozkradzione drzwi, „zbieracze chrustu” powoli rozbierają domki kempingowe, w których hula wiatr, złomiarze chyba już dawno temu opanowali rury i metalowe przedmioty, powyrywali instalacje elektryczne i przywłaszczyli sprzęty AGD, w domkach porozwalane kanapy i walące się fotele, wokoło – chaszcze obrastają budynki na wysokość pasa. Ośrodek jest opuszczony, stał się pustostanem, popada w całkowitą dewastację i ruinę. Ciężko pisać więcej, sami zobaczcie zdjęcia poniżej… 🙁 🙁 🙁
Do ośrodka z czasów Holendrów będę wracał we wspomnieniach (przypuszczam, że Wy również), może kiedyś ktoś zagospodaruje to miejsce, zdobędzie unijne fundusze i przywróci dawną świetność. Zachęcam Państwa do spacerów pieszą ścieżką przyrodniczo-leśną „Dolina rzeki Gąsawki”, o której wkrótce napiszę w osobnym artykule, gdyż rezerwat ten skrywa przyrodniczą moc.
Damian Rybak
Fotogaleria: Zdewastowany Ośrodek Wypoczynkowy w Gąsawce:
Tutaj będzie druga fotogaleria ze zdjęć z czasów najlepszej świetności ośrodka, więc jeśli macie takie zdjęcia, z imprez jakie się tam odbywały, jak ośrodek tętnił życiem, możecie przysłać na email, umieścimy w galerii poniżej, warto powspominać tamte czasy, wysyłajcie zdjęcia na adres redakcji (można opisać krótkie wspomnienie):
Wkrótce kolejne opuszczone miejsca, zabytkowe kościoły, architektura drewniana, dwory i pałace, muzea, romantyczne parki, pomniki przyrody, miejsca związane z archeoturystyką, zabytki techniki, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo 😉 bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl
Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.
Żaden fragment niniejszego artykułu, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).
Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).