Agatowy kielich św. Wojciecha w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Fot. Damian Rybak.

Ten niezwykły zabytek liturgiczny z początków państwa polskiego, możemy również śmiało nazwać gralem chrześcijaństwa na naszych ziemiach. Kielich został misternie wykonany i bogato zdobiony półszlachetnym agatem, w kształcie nawiązującym do późno antycznych pucharków. Według dawnych przekazów i tradycji św. Wojciech używał czaszy, jako kielicha eucharystycznego podczas swojej misji w Prusach. Prawdopodobnie naczynie ofiarował księciu polskiemu Otton III podczas zjazdu gnieźnieńskiego w 1000 r., inni badacze historii uważają, że trafił do Polski po 1025 r., jako dar królowej Rychezy (żony Mieszka II). Większość jednak uważa, że najstarsza część (czasza) jest dziełem bizantyjskich mistrzów i pochodzi z X wieku, wykonane ze szczerego złota stopa i nodus kielicha powstały pod koniec XII wieku (ok. 1180 r.), pozostałe elementy są młodsze. Przez wieki ten bezcenny skarb był przechowywany w Trzemesznie w opactwie kanoników regularnych. Obecnie ponad 1000-letnie naczynie liturgiczne stanowi depozyt kościoła parafialnego w Trzemesznie, kielich przechowywany i eksponowany jest na Wzgórzu Lecha w Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Wymiary: wysokość 15,4 cm; wysokość czaszy 7 cm, średnica czaszy 8,8 cm; średnica stopy: 11,8 cm. Szczegółowe informacje o kielichu św. Wojciecha już wkrótce na portalu… cdn.

Damian Rybak

Fotogaleria – kielich św. Wojciecha, bezcenny skarb Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej:

Czytaj także:

“Barokowy obraz, który dawniej zdobił zabytkowe wnętrza należące do Sióstr Norbertanek w Strzelnie”.

“Romańska posadzka w podziemiach Katedry w Gnieźnie. Z cyklu tajemnicze symbole na polskich banknotach – cz.1”.

Wkrótce kolejne ciekawostki, zabytkowe kościoły, architektura drewniana, dwory i pałace, muzea, romantyczne parki, pomniki przyrody, miejsca związane z archeoturystyką, zabytki techniki, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  😉 bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Żaden fragment niniejszego artykułu, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).