Jednonawowy, romański kościół na dawnym podgrodziu w Gieczu. Fot. Damian Rybak.

Giecz jest jednym z najstarszych ośrodków związanych z początkami państwa polskiego, w szcze­gól­ności pierwszych Piastów: Mie­szka I i Bo­lesława Chrob­re­go. Jeśli ktoś nie zwiedzał Szlaku Piastowskiego, to nawet by nie pomyślał, że ta współcześnie mała i spo­kojna wiel­ko­polska miejscowość, była świadkiem historycznych wydarzeń sprzed 1000 lat. Wieś położona jest administracyjnie w powiecie średzkim, w gminie Dominowo nad niewielką rzeką Moskawą, ok. 12 km od Środy Wielkopolskiej (północny-wschód). 

W Gieczu, na dawnym podgrodziu, zachował się wspaniały, jednonawowy romański kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja, zbudowany ze starannie obrobionej granitowej kostki na przełomie XII/XIII w. Układ przestrzenny pierwotnej świątyni zachowany jest w dużym stopniu do dziś – jest to budowla orientowana, z wydzielonym prezbiterium zakończonym półkolistą absydą. Nawa główna i prezbiterium kryte są stropem drewnianym. Oryginalne, romańskie – są w większości mury zewnętrzne, ościeża okienne w ścianie północnej (w ścianie południowej są rekonstruowane) i absydzie. Wewnątrz zachował się półokrągły łuk tęczowy oddzielający nawę od prezbiterium, oraz wnęki sedilii w prezbiterium.

Wejście do wnętrza kościoła prowadzi przez znajdujący się od strony południowej, zrekonstruowany romański portal – dwuuskokowy, półkolisty, z gładką płytą tympanonu. We wnętrzu tej najmniejszej świątyni romańskiej w Wielkopolsce (nawa główna 5,80 x 8,40 m + prezbiterium 2 m) można zobaczyć: relikty mensy ołtarzowej wykonanej z ciosów kamiennych (we wschodniej ściance mensy natrafiono na charakterystyczny, niewielki otwór przeznaczony zapewne do umieszczenia relikwii – można przypuszczać, że pierwotnie miały być tam złożone relikwie św. Brunona z Kwerfurtu, który zginął w czasie wyprawy misyjnej na Prusy, podobnie jak św. Wojciech), chrzcielnicę z piaskowca, oraz późnogotycką drewnianą figurę Madonny z Dzieciątkiem.

Do wnętrza świątyni prowadzi romański portal, z gładkim, półkolistym tympanonem. Fot. Damian Rybak.

W wyniku badań archeologicznych przeprowadzonych w latach pięćdziesiątych  zweryfikowanych w 1993-1998) odkryto pod posadzką obecnego kościoła relikty świątyni pochodzącej z końca XI w. Budowla ta składała się z prostokątnej nawy i przylegającej do niej od wschodu absydy. Była ona znacznie mniejszych rozmiarów (nawa główna 4,40 x 8 m z absydą), przesunięta na północ w stosunku do osi kościoła z XII w. Fundamenty tej świątyni eksponowane są pod posadzką kościoła, a dostęp do nich prowadzi poprzez przez dwa uchylne włazy, które udostępniane są zainteresowanym osobom.

Msze św. w niedziele: godz. 8.00; Msze św. w dni powszednie: czwartek godz. 16.00; Msze św. w święta w dni pracy: godz. 11.00.

Ciekawostki:

Przy kościele pochowany jest Stanisław Hebanowski (1820-98), wybitny architekt wielu pałaców wielkopolskich (m.in. w Tarcach czy w Posadowie) oraz poznańskiego Teatru Polskiego. 

W Gieczu do naszych czasów zachował się owalny wał grodu konstrukcji drewniano-ziemnej. Podczas badań archeologicznych (w latach 1949-1960) znaleziono fundamenty zespołu sakralno-pałacowego z kamienia (palatium).

Wewnątrz grodu znajduje się godny zwiedzenia XVIII-wieczny drewniany kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela i Matki Bożej Pocieszenia.

W bliskiej odległości od grodu zbudowano współczesną osadę edukacyjną – otoczoną drewnianą palisadą, rekonstrukcję wczesnośredniowiecznej osady (chaty naziemne, ziemianka, półziemianka), w której odbywają się interaktywne zajęcia, warsztaty i gry terenowe dla dzieci i dorosłych. 

Damian Rybak

Fotogaleria –  kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja:

O romańskiej świątyni w Gieczu, oraz o grodzie i palatium możesz także poczytać w następującej publikacji:

Architektura i rzeźba romańska niedaleko Giecza:

Zobacz również pozostały dorobek wydawniczy.

Wkrótce kolejne: romańskie świątynie z czasów pierwszych Piastów, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Żaden fragment niniejszego artykułu, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

Jeśli chcesz mieć reklamę pod tym artykułem swojej działalności gospodarczej skontaktuj się z naszą redakcją, dla branży turystycznej (hotele, restauracje, przewozy autokarowe, usługi turystyczne itp.) oferujemy specjalne zniżki, a dla pozostałych firm najniższe ceny w okolicy, szczególnie zapraszamy firmy z tego powiatu 😉 😉 😉