W piątek 20 sierpnia 2021 r. o godz. 17:00 w podziemiach Mysiej Wieży odbyło się uroczyste otwarcie ekspozycji i premiery krótkiego filmu dokumentalnego poświęconego dawnej historii legendarnej i piastowskiej Kruszwicy. Otwarcia wystawy dokonał Bogdan Lipiński – Prezes PTTK i Paweł Lewartowski – reżyser i pomysłodawca projektu. Na wydarzenie przybyło wiele osób: członkowie PTTK, przedstawiciele władzy gminnej, dyrektorzy szkół i biblioteki, filmowcy, aktorzy biorący udział w projekcie, mieszkańcy Kruszwicy i inne osoby.

Projekt nosi tytuł „Kruszwica. Matecznik naszych dziejów”. Wystawa czynna będzie przez cały tydzień, w podziemiach Mysiej Wieży w godzinach 8:00-18:00. Oprócz filmu, który będzie wyświetlany przez cały czas dla zwiedzających, będzie można zobaczyć wystawę składającą się z 8 plansz, poświęconych najważniejszym faktom i zabytkom dawnej Kruszwicy. Projekt zrealizowany był przez kruszwicki PTTK, przygotowali go miejscowi filmowcy: Paweł Lewartowski, Filip Pawlak i Krzysztof Kuś. Konsultacji historycznych udzielili dr Dariusz Kurzawa i kruszwicki przewodnik Janusz Owczarek.

Podziemia Mysiej Wieży, wystawa – „Kruszwica. Matecznik naszych dziejów”. Fot. Damian Rybak.

Przy okazji otwarcia wystawy, Paweł Lewartowski podziękował za pomoc kilku organizacjom. Przy realizacji projektu pomogli: Nadgoplański Park Tysiąclecia, Parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kruszwicy, Parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Kruszwicy, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. S. Przybyszewskiego w Kruszwicy, III Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu oraz zespół ludowy „Poturba”.

Serdecznie zapraszamy na oglądanie projekcji filmu i ekspozycji w podziemiach Mysiej Wieży. W najbliższym czasie nie przewidziano możliwości oglądania w Internecie.

Film promujący: https://www.youtube.com/watch?v=stUZTnxIJVU

Damian Rybak

Fotorelacja z otwarcia wystawy „Kruszwica. Matecznik naszych dziejów” znajduje się poniżej:

Plakat i zapowiedź wystawy znajdziesz TUTAJ.

Czytaj także: Mysia Wieża – symbol Kruszwicy i historyczne dziedzictwo Kujaw.

Statek „Rusałka” pływa już 50 lat po legendarnym Gople.

Kruszwickie murale: „Legenda o królu Popielu” i „Gotycki zamek fundacji K. Wielkiego w Kruszwicy”.