Sporą część Mogilna, miasta leżącego na pograniczu historycznych krain zajmuje jezioro. Północna część tego akwenu, do którego wpływa rzeka Panna położona jest z najstarszej części miasta. Do jeziora przylega urokliwy park z plantami i fontanną. Zbiornik ten od średniowiecza towarzyszył mieszkańcom miasta i okolicy, a także zakonnikom, którzy osiedlili się nad jeziorem już w XI wieku. Dawniej akwen był czysty a dziewicza przyroda zapewniała pożywienie dla ludności, która zajmowała się również połowem ryb oraz łowiectwem. Z zachowanych dokumentów wynika, że mogileńscy benedyktyni zaopatrywali się od mieszkańców Żabna w dorodne i zdrowe ryby, których było dużo więcej niż obecnie.
Jezioro Mogileńskie – nieduże (powierzchnia wynosi ok. 75 ha, objętość 1561,9 tys. m3, długość 2375 m, szerokość 350 m – dane Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie z 1960 r., [dziwne, ale nie ma nowszych danych]), jezioro rynnowe leżące na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego, w północnej części zawarte w granicach miasta Mogilno, stąd też wzięła się nazwa. Jezioro zasilane jest przez rzekę Panna, która połączona jest również z jeziorem Wiecanowskim.
Zbiornik wody położony jest na wysokości 88,6-89,9 m n.p.m. Średnia głębokość wynosi ok. 3,5 m, natomiast maksymalna ok. 6,8 m. W oparciu o przeprowadzone badania wody jeziora (WIOŚ Bydgoszcz – 2008 r.) zaliczono stan ekologiczny do V klasy czystości i poza kategorią podatności na degradację, ze względu na zanieczyszczenie ściekami komunalnymi i przemysłowymi z Mogilna i okolicznych wsi. W połowie długości jezioro przecina w poprzek wiadukt, po którym biegnie nieeksploatowana linia kolejowa z Mogilna do Orchowa.
Linia brzegowa o długości ok. 5700 m jest bogata w trzcinowiska, roślinność bagienno-szuwarową, również są miejsca wypełnione grążeliskami (roślinami o dużych, pływających liściach i żółtych kwiatach). Nie brakuje nad jeziorem amatorów spławika, którzy polują na liny, szczupaki, leszcze, karasie i karpie. Wędkarze często starają się łowić z łódki, gdyż w głębszych miejscach żerują sandacze i okonie.
Ciekawostka
Obecnie nad Jeziorem Mogileńskim nie ma kąpieliska i plaży. Jednak podczas zaborów, w 1883 r. w bliskiej odległości od kościoła farnego i ogrodów, na jeziorze wybudowano drewniany Zakład Kąpielowy zwany Łazienkami. Wybudowano go w celu podniesienia higieny mieszkańców miasta i okolicy. Niestety podczas I wojny światowej łaźnia uległa spaleniu.
Dwa lata temu (2020 r.), na miejscu dawnej barki, funkcjonowała wypożyczalnia sprzętu wodnego. Inwestycję realizował prywatny inwestor przy współpracy z gminą Mogilno. Miłośnicy wodnych wrażeń mogli wypożyczyć: kajaki, rowerki wodne, motorówki o silniku elektrycznym i żaglówkę. Wypożyczalnia nazywała się „Przystań Moniuszki”, jednak inwestycja była nieopłacalna lub przedsiębiorca nie dogadał się na kolejne lata.
Damian Rybak
Fotogaleria – Jezioro Mogileńskie w otoczeniu parku miejskiego:
Oglądaliście już film “SZLAK MOGILEŃSKI – Park Miejski w Mogilnie”? – https://youtu.be/zQV4OWtymtU, cztery pory roku – https://youtu.be/foUA3iwKckM, zobaczcie również inne filmy o zabytkach i atrakcjach Szlaku Mogileńskiego – http://szlakmogilenski.pl/, a w komentarzach na FB podzielcie się z nami swoją opinią i spostrzeżeniami 😉
Fotogaleria – jak nad jeziorem funkcjonowała jeszcze wypożyczalnia sprzętu wodnego:
Wkrótce kolejne jeziora, atrakcyjne plaże, kąpieliska strzeżone i niestrzeżone z Kujaw, Pałuk, i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl
Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.
Czytaj także: inne jeziora na Kujawach, Pałukach i w Wielkopolsce.
Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).
Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).
O wybranych zabytkach i atrakcjach opisywanych na tym portalu, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …
REKLAMA ! REKLAMA ! REKLAMA !
Jeśli chcesz mieć reklamę pod tym artykułem swojej działalności gospodarczej skontaktuj się z naszą redakcją, dla branży turystycznej (hotele, restauracje, przewozy autokarowe, usługi turystyczne itp.) oferujemy specjalne zniżki, a dla pozostałych firm najniższe ceny w okolicy 😉 😉 😉