Benedyktyński kościół klasztorny jest malowniczo położony nad Jeziorem Mogileńskim. Fot. Damian Rybak.

Sporą część Mogilna, miasta leżącego na pograniczu historycznych krain zajmuje jezioro. Północna część tego akwenu, do którego wpływa rzeka Panna położona jest z najstarszej części miasta. Do jeziora przylega urokliwy park z plantami i fontanną. Zbiornik ten od średniowiecza towarzyszył mieszkańcom miasta i okolicy, a także zakonnikom, którzy osiedlili się nad jeziorem już w XI wieku. Dawniej akwen był czysty a dziewicza przyroda zapewniała pożywienie dla ludności, która zajmowała się również połowem ryb oraz łowiectwem. Z zachowanych dokumentów wynika, że mogileńscy benedyktyni zaopatrywali się od mieszkańców Żabna w dorodne i zdrowe ryby, których było dużo więcej niż obecnie.

Jezioro Mogileńskie – nieduże (powierzchnia wynosi ok. 75 ha, objętość 1561,9 tys. m3, długość 2375 m, szerokość 350 m – dane Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie z 1960 r., [dziwne, ale nie ma nowszych danych]), jezioro rynnowe leżące na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego, w północnej części zawarte w granicach miasta Mogilno, stąd też wzięła się nazwa. Jezioro zasilane jest przez rzekę Panna, która połączona jest również z jeziorem Wiecanowskim.

Nad brzegiem jeziora często można spotkać miłośników wędkowania. Fot. Damian Rybak.

Zbiornik wody położony jest na wysokości 88,6-89,9 m n.p.m. Średnia głębokość wynosi ok. 3,5 m, natomiast maksymalna ok. 6,8 m. W oparciu o przeprowadzone badania wody jeziora (WIOŚ Bydgoszcz – 2008 r.) zaliczono stan ekologiczny do V klasy czystości i poza kategorią podatności na degradację, ze względu na zanieczyszczenie ściekami komunalnymi i przemysłowymi z Mogilna i okolicznych wsi. W połowie długości jezioro przecina w poprzek wiadukt, po którym biegnie nieeksploatowana linia kolejowa z Mogilna do Orchowa.

Linia brzegowa o długości ok. 5700 m jest bogata w trzcinowiska, roślinność bagienno-szuwarową, również są miejsca wypełnione grążeliskami (roślinami o dużych, pływających liściach i żółtych kwiatach). Nie brakuje nad jeziorem amatorów spławika, którzy polują na liny, szczupaki, leszcze, karasie i karpie. Wędkarze często starają się łowić z łódki, gdyż w głębszych miejscach żerują sandacze i okonie.

Otaczający jezioro park to idealne miejsce na romantyczne spacery. Fot. Damian Rybak.

Ciekawostka

Obecnie nad Jeziorem Mogileńskim nie ma kąpieliska i plaży. Jednak podczas zaborów, w 1883 r. w bliskiej odległości od kościoła farnego i ogrodów, na jeziorze wybudowano drewniany Zakład Kąpielowy zwany Łazienkami. Wybudowano go w celu podniesienia higieny mieszkańców miasta i okolicy. Niestety podczas I wojny światowej łaźnia uległa spaleniu.

Dwa lata temu (2020 r.), na miejscu dawnej barki, funkcjonowała wypożyczalnia sprzętu wodnego. Inwestycję realizował prywatny inwestor przy współpracy z gminą Mogilno. Miłośnicy wodnych wrażeń mogli wypożyczyć: kajaki, rowerki wodne, motorówki o silniku elektrycznym i żaglówkę. Wypożyczalnia nazywała się „Przystań Moniuszki”, jednak inwestycja była nieopłacalna lub przedsiębiorca nie dogadał się na kolejne lata.

Damian Rybak

Fotogaleria – Jezioro Mogileńskie w otoczeniu parku miejskiego:

Oglądaliście już film “SZLAK MOGILEŃSKI – Park Miejski w Mogilnie”? – https://youtu.be/zQV4OWtymtUcztery pory roku – https://youtu.be/foUA3iwKckM, zobaczcie również inne filmy o zabytkach i atrakcjach Szlaku Mogileńskiego – http://szlakmogilenski.pl/, a w komentarzach na FB podzielcie się z nami swoją opinią i spostrzeżeniami 😉

Fotogaleria – jak nad jeziorem funkcjonowała jeszcze wypożyczalnia sprzętu wodnego:

Wkrótce kolejne jeziora, atrakcyjne plaże, kąpieliska strzeżone i niestrzeżone z Kujaw, Pałuk, i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Czytaj także: inne jeziora na Kujawach, Pałukach i w Wielkopolsce.

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

O wybranych zabytkach i atrakcjach opisywanych na tym portalu, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …

REKLAMA ! REKLAMA ! REKLAMA !

Jeśli chcesz mieć reklamę pod tym artykułem swojej działalności gospodarczej skontaktuj się z naszą redakcją, dla branży turystycznej (hotele, restauracje, przewozy autokarowe, usługi turystyczne itp.) oferujemy specjalne zniżki, a dla pozostałych firm najniższe ceny w okolicy 😉 😉 😉