Dzisiaj mija 103 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które rozpoczęło się dokładnie 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Na starym cmentarzu, przy ul. Kolejowej w Strzelnie odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Po przemówieniu Burmistrza Strzelna – Dariusza Chudzińskiego i modlitwie Ks. Marcina Korybalskiego przybyłe delegacje złożyły kwiaty na mogile powstańców. Poniżej krótka fotorelacja z tego wydarzenia.
Damian Rybak
Poniżej przedstawiamy Państwu ranking najczęściej czytanych artykułów o atrakcjach i zabytkach z regionu Kujaw, Pałuk i Wielkopolski w 2021 r. (pół roku) na portalu dziedzictworegionu.pl:
Oficjalny ranking czytelnictwa na naszym portalu w 2021 r. ogłosimy 1 stycznia 2022 r. Ranking będzie zawierał 12 najczęściej czytanych artykułów, a nie jak teraz wymienionych 21. Zapytam jeszcze – jaki dotychczas artykuł zrobił na Państwu największe wrażenie? O jakich atrakcjach, zabytkach i ciekawostkach (wystarczy wymienić dziedzinę lub konkretne miejsce) chcielibyście przeczytać w 2022 r.? Odpowiedź proszę wpisać w komentarzu do posta na fb.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia pragnę złożyć wszystkim czytelnikom najserdeczniejsze życzenia:
Niech te Święta przyniosą nam wiele chwil wypełnionych radością i miłością,
Niech uśmiech, spokój i odpoczynek zagości w naszych rodzinnych domach,
Niech ogarnie nas ciepło wigilijnej świecy, a jej blask zamieni się w żywe iskierki w oczach,Niech samotność odejdzie w niepamięć i zapanuje niepowtarzalna atmosfera świąt,
Niech zima otula nas białym puchem, jak ciepły koc przy kominku,
Niech bieluteńkie gwiazdeczki skrzypią wesoło pod naszymi butami na wieczornym spacerze,Niech dobry Bóg namaluje szczęście na naszych twarzach,
Niech miłość dotyka nas delikatnie, lecz bez ustanku,
Niech marzenia płyną wysoko w górę i spełniają się…Niech Nowy Rok 2022 niesie blaski Bożej chwały i łaski,
Niech ten rok wypełni nas niezachwianą wiarą i nadzieją na lepsze czasy,
Niech wypełni nas energia niezbędna do osiągnięcia zamierzonych celów,Niech towarzyszy nam również pomyślność, cierpliwość i wytrwałość w realizacji marzeń, a blask gwiazdy betlejemskiej niech prowadzi nas do atrakcji, zabytków i ciekawostek opisywanych na portalu dziedzictworegionu.pl
Do zobaczenia na Szlaku Piastowskim, oraz turystycznych i przyrodniczych szlakach Kujaw, Pałuk i Wielkopolski !!!
Damian Rybak
]]>Dąbrowa położona jest administracyjnie w powiecie mogileńskim, województwie Kujawsko – Pomorskim, w odległości ok. 10 km na północ od Mogilna oraz ok. 15 km na południe od Barcina. Przez Dąbrowę przebiega droga wojewódzka nr 254 prowadząca do Bydgoszczy (Wylatowo – Brzoza). Dawniej przebiegała tu również trasa linii kolejowej z Mogilna do Barcina. Miejscowość jest siedzibą władz gminnych (gdzie zamieszkuje ok. 4600 osób), znajdują się tutaj liczne instytucje i firmy. Cała gmina leży w obrębie regionu historyczno-etnograficznego nazywanego Pałukami.
Skąd nazwa Dąbrowy?
Nazwa miejscowości pochodzi od gatunku drzewa – dębu, a konkretnie od lasu dębowego zwanego niegdyś Dąbrową. W średniowieczu te tereny były porośnięte lasami liściastymi, z dużą przewagą właśnie dębów. W XIV w. rozpoczęto te obszary leśne, należące do dzisiejszej gminy (sąsiednich również) karczować na masową skalę, z tym właśnie związane są nazwy innych miejscowości, m.in.: Dąbrówka, Drewno, Gaj, Gozdanin.
Trochę historii kościoła i parafii
Dąbrowa nie należy do miejscowości wybitnie atrakcyjnych turystycznie, leży natomiast na trasach komunikacyjnych które prowadzą do zabytków związanych z początkami państwa polskiego, na tzw. Szlaku Piastowskim. W samej Dąbrowie jest kilka miejsc zabytkowych, które stanowią lokalną atrakcję i na pewno warto zwrócić na nie uwagę. Takim obiektem, nie podlega wątpliwości jest neobarokowy kościół w Dąbrowie pod wezwaniem NMP Królowej Polski, z wysoką wieżą zegarową od strony zachodniej. Budynek został wybudowany przez niemieckich protestantów i oddany do użytku jako zbór protestancki 19 września 1912 r. Jest to jeden z kilku (Wszedzień, Kołodziejewo, Janikowo) zachowanych kościołów poluterańskich w najbliższej okolicy. Po II wojnie światowej w 1945 r., świątynia została przekazana do użytkowania przez parafię rzymskokatolicką św. Wawrzyńca w Parlinie. Kościół poświęcono 12 stycznia 1946 r., na mocy dekretu Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. W 1967 r. w Dąbrowie powstał ośrodek duszpasterski a następnie przekształcono go w parafię Najświętszej Marii Panny Królowej Polski (1969 r). Pierwszym proboszczem został wtedy ks. Jerzy Kowalski, który zarządzał parafią 35 lat.
Architektura i zabytkowe wyposażenie
Świątynia jest budowlą orientowaną, murowaną z cegły czerwonej, jednonawową z piętrem balkonów wzdłuż nawy oraz prezbiterium przesklepionym półkoliście. Od zachodu przylega kwadratowa wieża, nakryta baniastym hełmem zakończonym kulą z krzyżem. Pierwotnie na kościelnej wieży były zawieszone 3 dzwony. Świątynia może pomieścić ok. 1000 wiernych. Oryginalnie cały kościół zdobiły polichromie ścienne. Po dziś dzień zachowały się m.in. witraże ukazujące przymioty oraz atrybuty wiary luterańskiej (m.in. róża Lutra), które są kopiami grafik Albrechta Dürera. Na szczególną uwagę z wyposażenia wnętrza kościoła zasługują: obraz Chrystusa Siewcy z pocz. XX w. (pierwotnie umieszczony w ołtarzu głównym), dwie późnobarokowe rzeźby aniołków z XVIII w., kielich mszalny (1844 r.) oraz 19-głosowe pneumatyczne organy Paula Voelknera z Bydgoszczy z początku budowy zboru (1912 r.).
Kościół dostępny jest dla zwiedzających z zewnątrz, polecam wcześniej umówić się z sympatycznym księdzem proboszczem, który uwielbia podróżowanie i zwiedzanie. Zachęcam również do uczestnictwa we Mszy świętej i zwiedzania przed nabożeństwami (w dni powszednie – godzina 17:00, niedziela – godz. 9:00, 12:00). W parafii obchodzony jest odpust ku czci NMP Królowej Polski (03.V). Miejscowości należące do parafii: Dąbrowa, Parlin (część), Sędowo, Sędówko, Sucharzewo (część), Szubinek. Proboszcz zarządza również sąsiednią parafią w Parlinie.
Inne obiekty o wartości historycznej w Dąbrowie:
Damian Rybak
Fotogaleria – kościół NMP Królowej Polski w Dąbrowie:
Atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy:
Wkrótce kolejne zabytkowe kościoły, architektura drewniana, zabytki techniki, dwory i pałace, pomniki przyrody, miejsca związane z archeoturystyką, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl
Podobało się? Polub stronę na Facebooku, jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.
Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).
O zabytkach i atrakcjach powiatu Mogilno (gminy Dąbrowa), szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” … oraz … na razie niech to będzie jeszcze niespodzianka
Portal dziedzictworegionu.pl poleca następujące firmy z regionu prowadzące działalność, dla branży turystycznej specjalne zniżki:
Maleńkie wioski położone gdzieś na uboczu, które zamieszkuje mniej niż 100 osób, szybko mijamy, nawet się nie zatrzymując. Dlaczego? Otóż wydają nam się mało atrakcyjne, kojarzą nam się z zacofaniem, PRL-em, PGR-em, biedą oraz kompletną nudą. Część tych miejsc ma śmieszną, oryginalną nazwę, wtedy zatrzymamy się na chwilę by przy znaku z nazwą wsi zrobić selfi. Bardzo często niestety popełniamy błąd, gdyż w wielu z tych miejsc znajduje się coś wartego zobaczenia. Coś co ma niezwykłą, tajemniczą historię, atrakcję, która jest niepowtarzalna, praktycznie nie znana, ale jedyna w swoim rodzaju.
Obielewo, zagłębie stawów i Noteci
Taką właśnie miejscowością jest Obielewo. Położone pomiędzy Buszkowem, Załachowem a Młodocinem (powiat żniński, gmina Łabiszyn). Jest najmniejszą wsią w całej gminie. Według ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań zamieszkuje tam zaledwie siedemdziesiąt osób. Obielewo to wieś pofolwarczna, w której częściowo zachowały się zabudowania. Dawny dwór (z II poł. XIX w.) po ostatniej wojnie był jeszcze zamieszkiwany, jednak w wyniku braku jakichkolwiek prac remontowych uległ zdegradowaniu. W latach 60-tych XX w. został niestety rozebrany.
Obielewo nazywane jest zagłębiem siedmiu stawów i rzeki Noteć. Stawy są własnością prywatnych osób, natomiast Noteć stanowi naturalną granicę, oddzielającą miejscowość od sąsiedniego Lubostronia. Trudno określić datę i skąd pochodzi nazwa wsi. Pierwsze wzmianki zapisane są w bulli papieskiej z 1236 r., która wspomina miejscowość jako posiadłość biskupów gnieźnieńskich. Inny dokument, w którym podawana jest nazwa Obielewo, pochodzi dopiero z 1369 r., wzmianka ta dotyczy rozebrania młyna na Noteci. W XVI wieku na tym terenie funkcjonował folwark, który wg rejestrów poborców (w latach 1577-1579) płacił dziesięcinę proboszczowi w Górze (dzisiejszy Żnin). W 1846 roku właścicielem obielewskiego majątku był Sylwester Sławski, a po nim Niemiec o nie znanym nazwisku.
Dawniej największą atrakcją tej miejscowości był dwór zbudowany na prostokątnym planie, o czym świadczą zachowane relikty. Dzisiaj jest nią murowana kapliczka z zabytkową figurką Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego z przełomu XIX i XX w. Kapliczka jest sporych rozmiarów, na podmurówce kamiennej, otynkowana i pomalowana na słoneczny kolor, darzona jest do dziś ogromnym szacunkiem i żywym kultem wśród mieszkańców wsi (zawsze zadbana, przyozdobiona kwiatami, zapalone są znicze, otoczenie zagospodarowane z ławkami, nawet czasem można spotkać modlących się ludzi).
Historia z wojny między Cesarstwem Francuskim a Królestwem Prus
Z kapliczką związana jest bardzo ciekawa historia. Otóż według opowieści przekazywanych z pokolenia na pokolenie, pobudował ją dawny właściciel tej ziemi (czy to był Sylwester Sławski, czy Niemiec o nie znanej tożsamości tego nie wiem). Kapliczka była postawiona jako wotum wdzięczności za jego cudowne ocalenie. Ów właściciel był we Francji podczas wojny francusko-niemieckiej, między Cesarstwem Francuskim a Królestwem Prus (wojna trwała od 19 lipca 1870 r. do 10 maja 1871 r.). Wtedy też podczas toczących się walk, ukrył się za kapliczką z Chrystusem Ukrzyżowanym na krzyżu, dzięki temu ocalił swoje życie i szczęśliwie powrócił do rodziny w Obielewie. Bardzo chciał by na terenie majątku znajdowała się podobna figurka Jezusa, która mogłaby upamiętniać jego cudowne ocalenie. Tak też się stało, kapliczka z rzeźbą do dzisiaj przypomina wydarzenia z przed 150 laty, a mieszkańcy mówią, że chroni ich od różnych przeciwności losu.
Ciekawostki
We wsi zachował się park podworski, który niestety zatracił dawny układ przestrzenny. Zatarły się dawne alejki i szpalery na skutek samosiewek krzewów i drzew liściastych. Nadal rosną tu okazałe wiązy, lipy, olchy i jesiony, natomiast wśród cennego starodrzewu trzeba zwrócić szczególną uwagę na okazy pomnikowe: dwa buki pospolite o obw. w pierśnicy ok. 340 i 410 cm, oraz lipa drobnolistna o obw. ok. 465 cm.
W dawnych czasach, w pobliżu Obielewa na mocno bagnistych terenach, znajdowała się osada o nazwie Stara Wieś. Współcześnie na polu uprawnym, które znajduje się w tamtym miejscu, rolnicy podczas orki wykopują różne przedmioty, szczególnie na powierzchnię ziemi wydostają się różne wyroby garncarskie.
Atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy:
Damian Rybak
Fotogaleria – Obielewo, kapliczka z Chrystusem Ukrzyżowanym:
Wkrótce kolejne zabytki sakralne, figury, kapliczki i krzyże przydrożne, dwory i pałace, zabytki techniki, architektura drewniana, zabytkowe kościoły, miejsca związane z archeoturystyką, pomniki przyrody, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl
Podobało się? Polub stronę na Facebooku, jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.
Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).
O wybranych zabytkach i atrakcjach powiatu Żnin i gminy Łabiszyn, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …
Portal dziedzictworegionu.pl poleca następujące firmy z Łabiszyna (ROBEN-DACH), Lubostronia, Barcina, Żnina i regionu prowadzące działalność, dla branży turystycznej specjalne zniżki:
Na początku wielkopolskiego szlaku św. Jakuba prowadzącego do Santiago de Compostela, w niewielkiej odległości od Mogilna i Trzemeszna, znajdują się dwie maleńkie miejscowości, które łączy wspólne położenie i historia – Duszno i Wydartowo. Pierwsza wymieniona miejscowość jest starsza, natomiast Wydartowo powstało w połowie XIX wieku po podziale wsi Duszno, od której odłączono południową część gruntów.
Jak tam dojechać? Otóż jadąc samochodem najprościej zjechać z DK nr 15 (pomiędzy Wylatowem a Lubiniem) w kierunku Wydartowa, za przejazdem kolejowym.
Zabytkiem, który pojawi się na naszej trasie jako pierwszy będzie właśnie XIX-wieczny obiekt przemysłowy i zabytek techniki. Mowa tu o zachowanej do dziś, kamiennej kuźni z kominem, która jest symbolem maleńkiego Wydartowa. Zabytek ten znajduje się przy drodze, w centrum wsi, obok remizy OSP. Kuźnię wybudowano w 1856 roku z pozyskanego na budulec kamienia polnego i czerwonej cegły. Pierwszym właścicielem i zapewne budowniczym był ówczesny właściciel gospodarstwa, niemiecki osadnik L. Wehr. To właśnie jego nazwisko znajduje się na elewacji wschodniej budynku. Nieczynny zabytek techniki cechuje charakterystyczny, wysoki komin z założonym na nim bocianim gniazdem.
Bociany nieodłącznie wpisują się w charakter polskiej wsi, szczególnie kujawskiej i wielkopolskiej, są źródłem pozytywnych emocji. Swoje gniazda zakładają zazwyczaj blisko człowieka, a swoim głośnym klekotem zaskarbiają sobie łaski wśród ludzi. Jak donoszą badania, co trzeci bocian pochodzi z Polski. Niektórzy uważają, że reprezentant tego gatunku powinien być umieszczony razem z orłem w godle, bo to z całą pewnością nasz ptak narodowy. Widok kuźni z bocianim gniazdem jest chętnie fotografowany przez turystów i mieszkańców okolicy, zabytek ten doskonale wpisał się w krajobraz tzw. Wału Wydartowskiego.
Obiekt stanowi własność prywatną, można go zwiedzać z zewnątrz, gdyż od ok. dwudziestu lat pełni funkcje magazynowe.
Ciekawostki
W Dusznie warto zatrzymać się i zobaczyć neogotycki kościół św. Doroty z 1865 r., zaledwie 100 m od kuźni. Przed świątynią znajduje się interesująca dzwonnica w formie bramy, a na pobliskim drzewie kapliczka z wizerunkiem Matki Boskiej Licheńskiej.
W niewielkiej odległości od wieży, na obrzeżach lasu dostrzeżemy kamienny obelisk z pamiątkową tablicą – Miejsce Pamięci Czesława Basińskiego – zamordowanego we wrześniu 1939 r. przez Niemców.
Damian Rybak
Fotogaleria – Zabytkowa kuźnia w Wydartowie z bocianim gniazdem:
Atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy:
Wkrótce kolejne perły architektury, zabytki techniki, zabytkowe kościoły – romańskie, gotyckie i drewniane, dwory i pałace, pomniki przyrody, architektura drewniana, miejsca związane z archeoturystyką, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl
Podobało się? Polub stronę na Facebooku, jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.
Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).
O zabytkach i atrakcjach gminy Trzemeszno, powiatu Gniezno, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …
Portal dziedzictworegionu.pl poleca następujące firmy z regionu prowadzące działalność, dla branży turystycznej specjalne zniżki:
Czujecie ten zapach? To zapach nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia! Za oknami widać krajobraz pokryty białym puchem. Wykorzystamy tą magiczną atmosferę i już dziś podzielimy się z Wami szczegółami dotyczącymi tegorocznego Wielkiego Jarmarku Bożonarodzeniowego!
Jak wszyscy dobrze wiecie rozpoczniemy w piątek, 17.12. już od godziny 12:00 i będziemy dla Was do 20:00. W sobotę będziemy z Wami od 10:00 do 20:00, a w niedzielę od 10:00 do 16:00 będziecie mogli korzystać z bogatej oferty naszych wspaniałych wystawców! Aczkolwiek przecież w Świętach nie chodzi tylko o zakupy, prawda? Chodzi o spędzanie czasu razem, o ciepłą, przyjemną i rodzinną atmosferę oraz oczywiście o dobrą zabawę! Zrobiliśmy co w naszej mocy aby zapewnić Wam wszystko to, czego oczekujecie
Na dobry początek, w piątek o godzinie 12:00 zaprezentują się podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Strzelnie. Po nich zaprezentują się podopieczni dwóch szkół z naszego regionu: uczniowie z Szkoły Podstawowej im. Gustawa Zielińskiego w Markowicach o godzinie 13:00 oraz podopieczni Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 2 Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Dałkowskiego w Strzelnie o godzinie 14:00. Następnie o godzinie 16:30, po krótkiej przerwie, mamy coś mocnego – grupę Akacja Animacja, która zdecydowanie uświetni nasz Jarmark swoim Amazing Bubble Show z pięknymi bańkami! Następnie o godzinie 17:30, tuż przed wydarzeniem wieczoru, z udziałem Burmistrza Strzelna – Dariusza Chudzińskiego i zaproszonych gości uroczyście rozpoczniemy nasz Wielki Jarmark Bożonarodzeniowy! Po krótkich słowach wstępu nastąpi czas na piątkową gwiazdę! A w ich przypadku – gwiazdy! O godzinie 18:00 naszą scenę odwiedzą Pogwizdani, którzy podgrzeją atmosferę i zachęcą do wspólnej zabawy! Ale spokojnie, po ich koncercie zostanie nam jeszcze troszkę czasu na dokończenie zakupów i cieszenie się świątecznym klimatem
Następnego dnia, tj. w sobotę 18.12 startujemy o godzinie 10:00. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że dla co niektórych może to być baaardzo wczesna godzina, dlatego też rozpoczniemy od rozgrzewki poprowadzonej przez Pana Karola Oktabińskiego, którą rozpoczniemy o 10:30 Trochę ruchu z samego rana pozwoli Wam łatwiej przyswoić moc atrakcji, które dla Was przygotowaliśmy! Kiedy już wszyscy będą gotowi na rozrywkę i zabawę, na naszej scenie zagoszczą lokalne zespoły, kolejno: Orchowianie (11:30), Złota Jesień (12:00), Kalina (12:30) oraz zespoły działające przy naszym Domu Kultury, Kujawianki i Strzelnianki (13:00)! Po takiej dawce pozytywnej energii z pewnością będziecie chcieli jej jeszcze więcej, dlatego też o godzinie 14:00 na scenie ze świątecznym repertuarem zaprezentują się Emilia oraz Waldemar Jackowscy! Po nich, o godzinie 15:30, na scenie zaprezentuje się zespół Lux Vera. Ale możecie być spokojni, to nie koniec atrakcji! Gdy już zapadnie zmrok i w pełni będziemy mogli się rozkoszować świąteczną aurą panującą na naszym Rynku Miejskim, do akcji wkroczą artyści z grupy Gwardia Gryfa! Wraz z naszą Orkiestrą Dętą uświetnią Oni atmosferę świąteczną paradą, która odbędzie się o godzinie 17:00 Później, o godzinie 17:30, będziemy mogli się rozkoszować krótkim koncertem naszej Orkiestry Dętej oraz obejrzeć świąteczny spektakl w wykonaniu Gwardii Gryfa! Ten przepełniony atrakcjami dzień zakończymy występem naszego wspaniałego Chóru Harmonia o godzinie 19:00
Wszystko co dobre szybko się kończy… Ale jeszcze nie teraz, w końcu został nam jeszcze jeden dzień! Niedzielę rozpoczniemy tak samo jak sobotę, czyli od rozgrzewki poprowadzonej przez Pana Karola Oktabińskiego, która rozpocznie się o 10:30. Gdy już wszyscy będą rozgrzani, atrakcje i występy czas zacząć! Część artystyczna rozpocznie się o godzinie 11:30 od występu artystów z grupy Locomotora. Postarajcie się tego nie przegapić, będzie się działo! Ale jeśli przegapicie to wiedzcie, że to nie był ostatni ich występ podczas naszego Jarmarku, z pewnością uda Wam się zobaczyć ich w akcji Następnie, o godzinie 12:30 na naszej scenie zaprezentuje się szereg małych instrumentalistów aktywnie działających przy naszym strzeleńskim Domu Kultury, koniecznie musicie przyjść zobaczyć co Oni potrafią! O godzinie 13:00 znów zagoszczą u nas szczudlarze i akrobaci z grupy Locomotora, ich występy z pewnością przyprawią Was o gęsią skórkę! Jeśli im się nie uda to kto wie? Może zrobią to przedstawiciele sekcji wokalnej z naszego Domu Kultury! W końcu nie ma to jak wspólne kolędowanie z najbliższymi, prawda? Po króciutkiej przerwie, o godzinie 14:20 znów powróci do nas Locomotora z kolejnym programem! Będziecie musieli ich docenić, w końcu nie wszyscy artyści mają tak rozbudowany program! O zdolnościach do pracy w ujemnych temperaturach nawet nie wspominamy Po nich nastąpi czas na zaprezentowanie pozostałej części naszej sekcji wokalnej, z pewnością Wam się spodoba!
Przez wszystkie dni trwania Jarmarku najmłodsi będą mieli możliwość odwiedzić samego Świętego Mikołaja w jego domku! Kiedy? Cóż, sami chyba wiecie, że w okresie przedświątecznym Święty ma dość napięty harmonogram, dlatego też zgodził się na następujące dni i godziny:
Oprócz spotkania z Mikołajem dużo radości powinny przynieść świąteczne warsztaty dla najmłodszych, które również będą się odbywać codziennie w Miejskiej Bibliotece Publicznej:
Musimy zaznaczyć, że liczba uczestników warsztatów będzie ograniczona! Aby wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, wszyscy chętni muszą się zapisać w Miejskiej Bibliotece Publicznej, telefonicznie: 52 318 96 91 lub osobiście w siedzibie Biblioteki
Ciągle mało? Ha! Przez cały czas trwania Jarmarku do Waszej dyspozycji będzie kolejka świąteczna oraz karuzela! Mamy nadzieję, że to wszystko pozwoli Wam poczuć prawdziwego ducha Świąt Bożego Narodzenia!
Pragniemy również poinformować, że na czas trwania przygotowań do Jarmarku oraz samej imprezy, na naszym Rynku Miejskim zmieni się organizacja ruchu! Z wyłączonymi drogami będziemy mieli do czynienia od czwartku 16.12.2021 od godziny 8:00 aż do niedzieli 19.12 do godziny 24:00. Z ruchu wyłączone zostaną północna oraz wschodnia ulica naszego Rynku oraz wewnętrzna część parkingu przy drodze krajowej 25. Ale możecie być spokojni, nie zostawimy Was (i Waszych samochodów) na lodzie! Zrobimy co w naszej mocy abyście mogli zostawić bezpiecznie samochód i jak najszybciej dołączyć do nas na płycie Rynku
I tym oto sposobem przebiegną nam 3 dni przepełnione występami, kolędami oraz świąteczną atmosferą. Mamy nadzieję, że trafimy w Wasze gusta! Nie możemy się już doczekać, bądźcie z nami
Organizatorzy główni: Gmina Strzelno oraz Dom Kultury w Strzelnie
Partnerzy: Zakład Aktywności Zawodowej w Przyjezierzu, Miejska Biblioteka Publiczna, Stowarzyszenie Ecce Homo w Strzelnie, Ochotnicza Straż Pożarna w Strzelnie, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Strzelnie
Sponsorzy i darczyńcy: Sanplast SA, PPZ Bronisław, Wood Glass Team, Nadleśnictwo Miradz, Inter-Trak, Czobot S.C., Oerlemans Foods, Fatpol Tools, BRE-INSTAL, Bank Spółdzielczy w Strzelnie, Polski Cukier, Polskie Przetwory, Frutuś, P.U.H. „Jargum” Jarosław Piasecki, Stowarzyszenie „Sąsiedzi” w Mogilnie, EL-ROM Adam Śmigielski, JW. Group, Fundacja Enea, HAGRIC Woźniecki.
Link do wydarzenia na Facebooku – https://fb.me/e/66InP3In9
Gorąco zapraszamy w imieniu organizatorów, poczuj w romańskim Strzelnie atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, bo u nas naprawdę będzie magicznie i świątecznie!
Informacja prasowa
Dom Kultury w Strzelnie
Link do wcześniejszych zapowiedzi – TUTAJ, oraz TUTAJ.
Organizatorzy: Stowarzyszenie Extremalni, Przewodniczący Fundacji Powiatu Mogileńskiego Mateusz Lisiecki; zapraszają na Bieg zaginionym tropem – charytatywny bieg z psami.
Kiedy? 16.01.2022
Gdzie? Park miejski w Mogilnie (baza na placu przy amfiteatrze)
Cel główny? Znalezienie domu tymczasowego lub stałego dla psów z Powiatu Mogileńskiego uratowanych z owianego złą sławą schroniska w Wojtyszkach i wsparcie domu tymczasowego w Mogilnie.
Jakie wyzwania? Bieg lub spacer charytatywny na terenie parku:
– zawody biegowe z psem (dystans podamy wkrótce) – dorośli- rodzinny marsz z psem na dystansie około 2,5 km – dorośli i dzieci
Szczegółowy cel imprezy?
Wpisowe i nagrody? Symbolicznym wpisowym do udziału w biegu lub marszu będzie jedzenie dla zwierząt, smycze, koce, legowiska itp., dodatkowo podczas wydarzenia odbędzie się zbiórka pieniędzy na zakup potrzebnych dla zwierząt rzeczy.
Przewidziane upominki dla każdego uczestnika. Dla najszybszych biegaczy puchary. Nagroda główna dla osób o największych sercach i realnych możliwościach to adopcja któregoś z wracających do Mogilna zwierzaków.
Dodatkowe atrakcje – zależne od aktualnej sytuacji epidemiologicznej i obostrzeń oraz pogody:
Partnerzy i sponsorzy: Fundacja Powiatu Mogileńskiego, Gnieźnieński Oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, Mogileński Dom Kultury, Duet NiN-Konferansjerzy, Sołectwo Padniewko, Gabinet Weterynaryjny Adam Urban, Agencja Detektywistyczna Tomasz Łotoczko, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi “Promyk Nadziei”, Dog Challenge – Ogólnopolski bieg z przeszkodami z psem, W3M , sklep zoologiczny “Pająk”
Zapraszamy również innych chętnych do wsparcia naszej inicjatywy i pomocy w organizacji tego wydarzenia – razem możemy więcej.
Patronat honorowy: Burmistrz Mogilna Leszek Duszyński
Patronat medialny: Wasze Radio FM
Informacja prasowa
Stowarzyszenie Extremalni Mogilno
]]>Parlin to całkiem duża wieś na Pałukach licząca ok. 490 mieszkańców, trzecia pod tym względem w Gminie Dabrowa, w powiecie mogileńskim. Miejscowość leży w południowo-zachodniej części gminy, na skrzyżowaniu dróg powiatowych Dąbrowa-Niestronno i Parlin-Wszedzień; zaledwie 4 km na północny wschód od Dąbrowy i ok. 9,5 km na północ od Mogilna. Wieś położona jest malowniczo na pagórkowatym i bezleśnym terenie, w bliskim sąsiedztwie Jeziora Siecienica. Parlin może jest niewielki, ale ma za to wielką i ciekawą historię, oraz mieszkańców, którzy chcą sprawić by była to miejscowość dogodna do spacerów, rekreacji i wypoczynku.
Historia w dużym skrócie
Wieś ta została założona ok. 1300 r. na prawie średzkim (z połączenia elementów prawa flamandzkiego i magdeburskiego). Po raz pierwszy Parlin został zapisany na kartach historii w 1357 r., należał wtedy do dóbr kapituły gnieźnieńskiej. Z tego właśnie roku pochodzi dokument króla Kazimierza Wielkiego, w którym Parlin przeszedł na własność Kościoła. W 1383 r. w czasie wojny domowej Grzymalitów z Nałęczami (wielkopolskie rody rycerskie), wieś została spustoszona przez oddziały wojewody płockiego i starosty kruszwickiego Abrahama Sochy herbu Nałęcz. Spór poszedł o politykę, a dokładnie o różne pomysły obsadzenia tronu Polski po śmierci Ludwika Węgierskiego.
Perła architektury drewnianej Parlina, precyzyjne rzemiosło ciesielskie
Najcenniejszym zabytkiem miejscowości jest kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca, który stanowi jeden z najważniejszych i najstarszych przykładów drewnianego budownictwa sakralnego rejonu Pałuk. Kościół wzbudzi zachwyt nawet wybrednego turysty podróżującego Szlakiem Pałuckich Kościołów ze względu na precyzyjne rzemiosło ciesielskie. Świątynia znajduje się w samym centrum wsi, na niewielkim wzniesieniu, po południowej stronie drogi Mogilno-Sucharzewo i wyróżnia się wśród koron drzew charakterystyczną drewnianą wieżyczką. Obecna świątynia parafialna wzniesiona została z drewna w XVII wieku z fundacji Kapituły Gnieźnieńskiej, jest trzecią z kolei w Parlinie (poprzednie wzmiankowano w 1357 i 1566 r.). Kościół był wielokrotnie odnawiany i remontowany (1746-1792, 1859, 1939, 1965, ostatnio w 2001-2003). Jest to świątynia orientowana, jednonawowa o konstrukcji zrębowej (jedynie kwadratowa kruchta od południa ma konstrukcję słupową), wystawiona na planie prostokąta z węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie, oraz z murowaną zakrystią po stronie północnej. Wnętrze nakryto płaskim stropem, wszystkie dachy są dwuspadowe kryte gontem, a nad zachodnią częścią nawy została osadzona oktogonalna sygnaturka (1923 r.) z latarnią. Tą drewnianą budowlę sakralną z oszalowanymi ścianami posadowiono na kamienno-ceglanym podmurowaniu.
Gotycki krucyfiks i inne zabytkowe wyposażenie
Wnętrze kościoła posiada późnobarokowy wystrój, jedynie ze starego wyposażenia dwóch zniszczonych wcześniej kościołów pochodzi późnogotycki, polichromowany krucyfiks z 1. poł. XVI w. na belce tęczowej. Rzeźba ta chyba cudem ocalała z pożaru. W barokowym ołtarzu głównym z 2. poł. XVIII w. znajduje się kopia wizerunku MB Śnieżnej, a na zasuwie obraz św. Kajetana z XIX w. Święty ten dosyć rzadko jest przedstawiany, pomimo że właśnie do niego wznoszą prośby i błagania wierni, którzy poszukują pracy. W zwieńczeniu ołtarza owalny obraz przedstawiający św. Katarzynę Aleksandryjską, w górnej części umieszczono także figurki dwóch aniołów.
Na uwagę i nasze zainteresowanie zasługują również dwa rokokowe ołtarze boczne: prawy św. Wawrzyńca i lewy św. Józefa z Dzieciątkiem, ustawione przy łuku tęczowym z końca XVIII w. z mensami i sarkofagowymi rzeźbami. Na prawym ołtarzu umieszczono figury – św. Jana Nepomucena i św. Rocha, a w zwieńczeniu obraz Niepokalane Serce Maryi. Natomiast w lewym znajdują się rzeźby – św. Barbary i Małgorzaty, a w górnej części obraz Najświętsze Serce Jezusa.
Z wyposażenia wnętrza trzeba zwrócić uwagę na chór muzyczny z XIX w., usytuowany w tylnej części zachodniej, wsparty na siedmiu słupach; chrzcielnicę; krzyż procesyjny; drogę krzyżową; feretrony; współczesne obrazy (Chrystusa Miłosiernego, MB Częstochowskiej, Jana Pawła II z Bożym Narodzeniem w tle). Koniecznie trzeba poświęcić odrobinę czasu na wejście z kruchty do wnętrza, a konkretnie na bardzo stare drzwi z XVII w. ozdobione dekoracyjnymi okuciami. Natomiast nad wejściem do zakrystii, wśród złoconych ornamentów zobaczymy barokowe malowidła, w stylu regionalno-ludowym z wizerunkami św. Barbary i św. Michała Archanioła.
Drewniana dzwonnica i nie tylko
Na zewnątrz, w otoczeniu świątyni, blisko bramy wejściowej zachowała się wolnostojąca drewniana dzwonnica o ażurowej konstrukcji słupowo-ramowej z ozdobnymi zastrzałami datowana na XVIII wiek. Warto, a nawet nie da się by nie zwrócić uwagi na ceglany grobowiec Sołtysińskich i Krausów z XIX/XX w. Oraz w bliskim sąsiedztwie kościoła stoi zabytkowy budynek plebanii w stylu dworkowym (1912 r.) z naczółkowym dachem krytym karpiówką oraz budynek inwentarski z pocz. XX w.
Kościół, dzwonnica, plebania dla zwiedzających dostępne są z zewnątrz, świątynia otwarta jest przed i w trakcie Mszy św. oraz nabożeństw, można także spróbować umówić się telefonicznie z ks. proboszczem. Msze św. odbywają się: środa, sobota – godz. 18:15, czwartek – 16:30, 17:10, niedziela – 10:30. W parafii obchodzony jest odpust ku czci św. Wawrzyńca (10.VIII). W skład parafii wchodzą trzy miejscowości: Parlin, Parlinek i część Sucharzewa. Proboszcz zarządza również sąsiednią parafią w Dąbrowie Mogileńskiej.
Ciekawostki:
W tej miejscowości urodził się około 1415 r. słynny Wojciech z Parlina, który od 1430 r. studiował na Uniwersytecie w Krakowie, a następnie został dziekanem oraz profesorem językoznawstwa i teologii na tej uczelni. Pomnik z jego podobizną stoi naprzeciwko kościoła, niedaleko remizy strażackiej. Popiersie wykonał w 2016 r. lokalny artysta Konrad Szary, zostało to ufundowane przez mieszkańców wsi.
W Parlinie jest jeszcze jedna ciekawa atrakcja, którą jest prawie stuletni dwór pobudowany przez nieznanych właścicieli. Dworek oddalony jest ok. 1 km na wschód od centrum wsi w kierunku na Dąbrowę. Budynek wzniesiony został w 1922 r. w „stylu dworkowym”. Styl ten nawiązywał do symboli narodowych kultury, pielęgnując tradycje szlacheckie i niepodległościowe, skierowany był przeciwko wpływom zaborców. O tym dworku i stylu opowiem jeszcze naszym czytelnikom w osobnym artykule.
W 1874 r. w okolicach Parlina odkryto bezcenny skarb, który prawdopodobnie zakopano po 1021 r.! Nie wiedziano zatem o jego istnieniu ok. 850 lat. Skarbem okazały się srebrne monety z kilku regionów – niemieckie, angielskie, węgierskie i polskie o łącznej wadze ok. 540 g; wśród nich było też kilka monet arabskich (znaleziono wtedy również placki i siekacze srebrne). Skąd w Parlinie taki skarb, tego nikt nie wie, można jedynie przypuszczać, że monety mogą pochodzić od jakiegoś kupca handlującego bursztynem lub krzyżowca, templariusza wracającego z krucjaty z ziemi świętej…? Archeolodzy na terenie wsi odnaleźli jeszcze inny drogocenny przedmiot, którym był brązowy, zdobiony kubek pochodzący z VII – III w. p.n.e., z okresu tak zwanej kultury pomorskiej (epoki żelaza).
Damian Rybak
Fotogaleria – zabytkowa drewniana świątynia w Parlinie z XVII w.:
A czytałeś już o innych drewnianych kościoła opisywanego regionu w: Pieraniu, Strzelcach, Rechcie, zachęcam również do lektury
Atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy:
Wkrótce kolejne zabytkowe kościoły, architektura drewniana, zabytki techniki, dwory i pałace, pomniki przyrody, miejsca związane z archeoturystyką, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl
Podobało się? Polub stronę na Facebooku, jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.
Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).
O zabytkach i atrakcjach powiatu Mogilno (gminy Dąbrowa), szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” … oraz … na razie niech to będzie jeszcze niespodzianka
Portal dziedzictworegionu.pl poleca następujące firmy z regionu prowadzące działalność, dla branży turystycznej specjalne zniżki:
Instytut Prymasa Józefa Glempa zaprasza na spotkanie wokół książki “Bóg. Ludzka historia religii” – Reza Aslan, wydanej przez Wydawnictwo ZNAK. Dyskutować będą: ks. prof. Dariusz Oko, o. Paweł Gużyński OP . Prowadzenie: red. Marek Zając. 14 grudnia 2021 r., godz. 20:00. Jest to dziesiąte i ostatnie spotkanie z cyklu WIARA. ROZUM. KSIĄŻKA.
Transmisja na kanale Instytutu Prymasa Józefa Glempa w serwisie internetowym Youtube.
Strona internetowa Instytutu: https://instytutprymasa.pl/ Wydarzenie: https://fb.me/e/2WzF4SWSH
O KSIĄŻCE z opisu Wydawcy:
W Bogu od zawsze szukamy tego, czego nam brakuje: miłości, sprawiedliwości i pocieszenia. Ale przypisujemy Mu także to, czego sami nie potrafimy kontrolować: gniew, chciwość i zazdrość. Stworzyliśmy Boga na nasze podobieństwo i dlatego ta sama religia stanowi dla jednych ludzi źródło pokoju, a dla innych wezwanie do stosowania przemocy.
BÓG JEST NASZĄ IDEĄ I OD NAS ZALEŻY, CZY OKAŻE SIĘ DOBRA.
Obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć, skąd wzięły się religie i do czego ludzie wykorzystują Boga.
O UCZESTNIKACH:
Ks. prof. DARIUSZ OKO – ksiądz katolicki, teolog, filozof, doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie i publicysta. Autor m. in. Łaska i wolność. Łaska w Biblii, nauczaniu Kościoła i teologii współczesnej, W poszukiwaniu pewności. Próba transcendentalnego ugruntowania metafizyki w filozofiach Emericha Coretha i Bernarda Lonergana.
o. PAWEŁ GUŻYŃSKI OP – dominikanin, rekolekcjonista, od lutego 2020 r. Magister Studentów i Mistrz Nowicjatu niderlandzkich kleryków-dominikanów. Pochodzi z Torunia. Z wykształcenia technik budowy dróg i mostów. W młodości przez 12 lat grał w piłkę nożną w klubie Elana Toruń. Był duszpasterzem akademickim w Poznaniu i Rzeszowie oraz przeorem klasztoru dominikanów w Łodzi (2012-2015).
red. MAREK ZAJĄC – moderator spotkań cyklu WIARA.ROZUM.KSIĄŻKA, dziennikarz i publicysta, pracował w Telewizji Polskiej i „Tygodniku Powszechnym”, współprowadził m.in. program TVP 1 „Między ziemią a niebem”. Związany z Telewizją POLSAT. Od roku 2006 jest sekretarzem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, obecnie także przewodniczącym Rady Fundacji Auschwitz Birkenau. Laureat Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patronat medialny: miesięcznik “WIĘŹ”.
Zapraszamy w imieniu organizatorów do oglądania X ostatniego odcinka.
Informacja prasowa
Piotr Turowski
Opiekun Instytutu Prymasa Józefa Glempa
Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w cyklu spotkań “Wiara. Rozum. Książka”.
Czytaj także: Kujawski Kardynał. Instytut Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu.
Czytaj także: Spotkanie IX, Paweł Lisicki “Kto fałszuje Jezusa?”.
W tym artykule chciałbym zachęcić wszystkich czytelników do szukania piękna przyrody nie tylko w Parkach Narodowych czy dalekich zagranicznych podróżach, ale także w naszej najbliższej miejskiej okolicy, takiej tuż o krok, za rogiem… Parki miejskie to oazy zieleni wiosną i latem, natomiast jesienią to miejsca magiczne, w których zieleń zmienia się w najbogatszą paletę barw i kolorów. Zimą również można dostrzec ich piękno w ośnieżonych drzewach i krzewach. W miejscach tych odpoczniesz od miejskiego zgiełku i betonów, wśród kojącej zieleni drzew, śpiewu ptaków, barw kwiatów i liści, czy też skrzypiącego śniegu pod butem.
Dzisiaj polecam Państwu Park Miejski w Mogilnie, który świetnie sprawdza się jako obszar rekreacyjny dla mieszkańców i turystów. Dużą wartością tego miejsca są walory przyrodnicze i krajobrazowe, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Dodatkowym atutem tego miejsca jest położenie – park otaczają cztery główne ulice: Wodna, Hallera, Kościuszki, oraz Moniuszki. Tuż obok ruchliwego centrum mamy oazę zieleni, ciszy i spokoju. Kolejnym estetycznym walorem letniego salonu Mogilna jest fakt, przez park przepływa rzeka Panna oraz leży w nim część Jeziora Mogileńskiego. Przez środek tego urokliwego miejsca biegnie Aleja Niepodległości, która jest deptakiem. Końcówka alejki nazywana jest plantami nad jeziorem, łączą ul. Kościuszki z Placem Wolności.
Park jest przede wszystkim popularnym miejscem spacerowym, zwłaszcza w sezonie letnim i jesiennym, a ławeczki umożliwiają przyjemny wypoczynek. Parkowe alejki są po gruntownej rewitalizacji, która miała miejsce parę lat temu, spora część jest wybrukowana. Powierzchnia terenów zielonych jest spora i oprócz typowego parkowego krajobrazu zobaczymy tam niewielkie cieki wodne, a także akweny zamieszkałe przez kaczki i łabędzie, które zawsze czekają na kawałek chleba od przechodniów. Z parku odchodzą dwie promenady spacerowe po wschodniej (prowadzi na cmentarz) oraz zachodniej części jeziora, którą można dotrzeć do kościoła farnego i klasztoru. Na brzegach jeziora rozwinęła się roślinność bagienno-szuwarowa.
Drzewostan parkowy jest bardzo okazały, o bogatym składzie gatunkowym (głownie porastają drzewa liściaste, ale występują również iglaste – doskonale opisane na planszach informacyjnych), zobaczymy sporo gatunków krzewów rodzimych i rzadkich egzotycznych, nie brakuje też małej architektury parkowej. Wśród drzew parku znajduje się wiele ciekawych okazów, szczególnie wierzba płacząca o obwodzie ponad 400 centymetrów.
Główną atrakcją parku jest fontanna podświetlana wieczorem wielobarwnymi kolorami, która powstała z środków Unii Europejskiej. Fontanna zawiera elementy kojarzące się z herbem Mogilna. Dla przypomnienia herb Mogilna przedstawia trzy przecinające się złote krzyże (tzw. układ na roztrój lub młynek) na błękitnym tle. Miasto do uzyskania praw miejskich było własnością klasztoru, stąd pochodzi właśnie motyw herbowy. Fontanna lubi być fotografowana, często jest umieszczona na pocztówkach i przy niej odbywają się rozmaite wydarzenia kulturalne i festyny rodzinne.
Ciekawym obiektem jest amfiteatr letni, który jest w stanie pomieścić około trzystu osób. Wybudowano go w 2011 r., poprzednia stara scena została niestety podpalona. W okresie letnim amfiteatr jest miejscem regularnych koncertów, występów tanecznych i kabaretowych, oraz innych lokalnych wydarzeń kulturalnych i sportowych.
Jak przystało na park miejski, nie mogło zabraknąć atrakcji dla najmłodszych dzieci, czyli placu zabaw zwanego jordankiem. W takich miejscach również upamiętnia się wybitne osoby, działające społecznie dla lokalnej społeczności, czy też popiersia muzyków, kompozytorów oraz znanych poetów i pisarzy. W Mogilnie na taki pomnik zasłużył Ks. Piotr Wawrzyniak (1849-1910) – wielki polski patriota i społecznik, bohater walki z germanizacją, założyciel polskich kas oszczędnościowych, proboszcz fary od 1898 r., nazwany pośmiertnie Wielkim Synem Narodu. Pomnik powstał w 1998 r. w pracowni wybitnego poznańskiego artysty rzeźbiarza Krzysztofa Jakubika, w 600-tną rocznicę nadania Mogilnu praw miejskich.
Park Miejski w Mogilnie to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać o każdej porze roku. Szczególnie po zmroku park pokazuje romantyczne oblicze dla zakochanych dzięki stylowym latarniom, oświetlającym parkowe alejki.
Damian Rybak
Fotogaleria – Park miejski w Mogilnie w kolorach jesieni:
A czytałeś już o: Parku Solankowym w Inowrocławiu?, Parku Zdrojowym w Ciechocinku?, Parku pałacowym w Lubostroniu?, zachęcam również do lektury
Atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy:
Fotogaleria – park w zimowej scenerii:
Wkrótce kolejne romantyczne parki miejskie, krajobrazowe i dworskie, zabytkowe kościoły – romańskie, gotyckie i drewniane, zabytki techniki, dwory i pałace, pomniki przyrody, architektura drewniana, miejsca związane z archeoturystyką, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl
Podobało się? Polub stronę na Facebooku, jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.
Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).
O zabytkach i atrakcjach powiatu i gminy Mogilno, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …
Portal dziedzictworegionu.pl poleca następujące firmy z regionu prowadzące działalność, dla branży turystycznej specjalne zniżki:
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu zachęca i zaprasza na wernisaż: “Wilhelm Burza. W 150. rocznicę urodzin” – zapraszamy do Gmachu Głównego Muzeum w piątek, 10 grudnia 2021 r. o godzinie 18:00.
Wystawa „Wilhelm Burza. W 150. rocznicę urodzin” po raz pierwszy w tak szerokim zakresie prezentuje twórczość grudziądzkiego artysty, nauczyciela rysunku i wychowawcy kilku pokoleń młodzieży, autora polichromii w budynkach użyteczności publicznej, którego malarskie prace stanowią istotny dokument ikonografii miasta pierwszej połowy XX wieku.
Ekspozycja ma przywrócić ogólnej pamięci osobę Wilhelma Burzy – jego dokonania na polu działalności artystycznej, edukacyjnej oraz społecznej. Przez blisko 40 lat swego pobytu w mieście, Burza stworzył wiele wizerunków tutejszych zabytków. W jego monumentalnych realizacjach, podobnie zresztą jak w kameralnych akwarelach, przejawia się ogromna dbałość o poczucie estetyki, wyrażająca się w trosce o poszanowanie historii, a głównie architektury, która była najważniejszym tematem jego twórczości.
Artystyczna działalność Wilhelma Burzy ma dziś niezwykle istotne znaczenie dokumentacyjne, artysta uwieczniał poszczególne zabytki, ulice, place i panoramy miasta w akwarelach, rysunkach i obrazach olejnych, które stanowią również cenny zabytek mieszczańskiego gustu epoki, pokazując niejednokrotnie dawny wygląd poszczególnych budowli, które uległy przekształceniu lub zniszczeniu.
Ponadto, już dziś zapraszamy do zapamiętania daty 16 grudnia 2021 r. W tym dniu zaplanowana została promocja najnowszego tomu “Rocznika Grudziądzkiego”. Wstęp na spotkanie promocyjne obywać się będzie na podstawie bezpłatnych wejściówek, które będzie można otrzymać w Kasie Gmachu Głównego Muzeum od poniedziałku 13 grudnia 2021 r., od godziny 10:00.
Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa w obiektach muzealnych podczas zwiedzania wystaw oraz w czasie wydarzeń.
Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów.
Informacja Prasowa
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
]]>Zachęcamy inne Muzea, Domy Kultury, Oddziały PTTK, Organizacje pozarządowe, Działy promocji urzędów powiatów i gmin, itp. (woj. kujawsko-pomorskie i wielkopolskie) do wysyłania informacji prasowych z organizowanych przez Państwa wydarzeń kulturalnych i turystycznych, w celu darmowego udostępnienia na naszym portalu lub profilu FB…
Maleńkie miejscowości skrywają często bezcenne zabytki. Taką wsią jest Rechta – leżąca na pograniczu Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, oddalona zaledwie 5 km na wschód od Strzelna. Administracyjnie znajduje się ona w powiecie inowrocławskim, w gminie Kruszwica. Z nazwą miejscowości związana jest bardzo ciekawa legenda. Otóż jedna z opowieści przekazywanej przez najstarszych mieszkańców wsi głosi, że „Rechta” pochodzi od charakterystycznego rechotania świń (wieprzy), które ryły ziemie pod rozłożystym starym dębem. Inne z miejscowych podań mówi, że nazwa wsi wywodzi się od rechotania żab, które licznie występowały u źródeł rzeczki (o tej samej nazwie). Ale o tej legendzie opowiem następnym razem…
Dawniej wieś Rechta należała do dziedziców dóbr Sukowy, którzy ok. 1570 r. wznieśli drewnianą kaplicę publiczną pw. św. Barbary. Kapliczka po pewnym czasie spłonęła. Dzisiaj w miejscowości mieszka zaledwie kilka rodzin i znajduje się tam bardzo ciekawa drewniana świątynia, wybudowana na miejscu poprzedniej kapliczki. Budowla otoczona jest zielenią, co dodaje jej niezwykłego uroku w okresie letnim.
Kościół pw. św. Barbary i NMP Matki Kościoła w Rechcie, to jeden z 10 kościołów w dekanacie strzeleńskim, zbudowany z drewna ok. 1753 r. (inne źródło podaje 1758 r.) w stylu barokowym. Kościół orientowany, zwrócony przedsionkiem zachodnim w kierunku drogi. Zbudowany na planie prostokąta z prezbiterium zamkniętym trójbocznie, oraz z prostokątną zakrystią i kruchtą. Jest to budowla drewniana – bale w konstrukcji zrębowej, obite pionowymi deskami i od wewnątrz malowane stylizowanymi motywami kwiatowymi, fundamenty kamienne z ceglanym cokołem. Dach dwukalenicowy, kryty łupkiem, nad prezbiterium pięciospadowy, a nad pozostałą częścią kościoła pulpitowy. Na kalenicy dachu, po stronie wschodniej znajduje się sześcioboczna sygnaturka. Okna zamknięte pełnym łukiem, w opaskach z desek, wypełnione witrażami.
Rzeźba z kręgu Wita Stwosza…
Kościół w Rechcie jest idealnym przykładem drewnianego budownictwa sakralnego z połowy XVIII w. na terenie Kujaw. W ołtarzu głównym dwaj rzeźbieni aniołowie adorują obraz św. Barbary – współpatronki kościoła. Ołtarz ten pochodzi z wcześniejszej kaplicy, gdyż podczas prac konserwatorskich (2013-2014) na ołtarzu odkryto datę „1725”. Wśród cennego wyposażenia kościoła należy jednak zwrócić szczególną uwagę na lewy boczny ołtarz z późnogotycką rzeźbą Zesłania Ducha Świętego (prawdopodobnie dzieło ucznia Wita Stwosza z XV w.), drugi boczny ołtarz z kopią MB Częstochowskiej oraz na krucyfiks z XIX w.
Na ścianach można zobaczyć skromną polichromię o stylizowanych motywach kujawskich (kwiaty i winorośl) z lat 90 XX w., którą namalowała artystka z Włocławka, pod wpływem inspiracji regionalistki Marii Patyk. Pierwotnie wnętrze świątyni pomalowane było dosyć intensywnym kolorem błękitnym i koralowym, co potwierdziły ostatnie prace konserwatorskie.
Studzienka z cudowną wodą
W pobliżu świątyni znajduje się źródełko (studzienkę w okresie letnim zasłania okazała wierzba płacząca), którego woda miała w dawnych wiekach cudowne właściwości uzdrawiające i przywracające wzrok.
Drewniany kościół w Rechcie to niewątpliwie zabytkowa perełka leżąca w sercu żyznych ziem, rolniczych Kujaw. Kościół niestety często jest zamknięty. Warto skontaktować się z księdzem proboszczem, by otworzył drzwi zbłąkanym turystom (obecny ks. proboszcz zarządza również parafią w Stodołach). Przy odrobinie szczęścia można trafić w niedzielę na mszę św. i obejrzeć wnętrze świątyni.
W parafii odbywają się dwa odpusty, na które warto przyjechać: św. Barbary (4 grudnia) i NMP Matki Kościoła (poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego). Całodzienna adoracja odbywa się 2 lipca.
Atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy:
Damian Rybak
Fotogaleria – drewniany kościół w Rechcie:
Wkrótce kolejne zabytkowe kościoły, architektura drewniana, miejsca związane z archeoturystyką, zabytki techniki, dwory i pałace, pomniki przyrody, miejsca związane z pamięcią i tożsamością narodową, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl
Podobało się? Polub stronę na Facebooku, jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.
Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).
O drewnianym kościele w Rechcie, atrakcjach powiatu Inowrocław i Mogilno, możesz poczytać w moim przewodniku „Skarby regionu: Strzelno, Mogilno, Inowrocław i okolice”, zachęcam do lektury . O tym i innych kościołach, perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie nowej publikacji „Dziedzictwo regionu” …
Portal dziedzictworegionu.pl poleca następujące firmy z Kruszwicy, Strzelna i najbliższej okolicy prowadzące działalność, dla branży turystycznej specjalne zniżki:
Najbardziej znane jarmarki bożonarodzeniowe organizowane są w Berlinie, Pradze, Wiedniu, Bratysławie, Dreźnie, Lipsku, Monachium i innych miastach europejskich. Polskie jarmarki również nie mają się czego powstydzić. Czy to organizowane są w dużych miastach (Wrocław, Poznań, Warszawa, Kraków, Gdańsk, Toruń), czy też tych o wiele mniejszych – zawsze wprawiają nas w radosną, świąteczną atmosferę. Tak naprawdę wpisały się na stałe w tradycję wielu miast i miasteczek. Symbolem każdego jarmarku świątecznego są: stragany z ozdobami świątecznymi i potrawami pachnącymi wigilijnym stołem, pierniki, rogale i inne lokalne smakołyki, grzane wino, świąteczna muzyka oraz główny bohater – Święty Mikołaj. To wszystko składa się na niezwykły, magiczny klimat wprowadzający nas w wir grudniowych zakupów.
Poniżej zebranych kilka jarmarków bożonarodzeniowych, które będą lub już się odbywają na Kujawach, Pałukach i w Wielkopolsce (nie tylko). Może na któryś z nich wybierzecie się Państwo by poczuć tą aurę zbliżających się świąt, do czego gorąco zachęcam w imieniu organizatorów.
Więcej szczegółów o tym świątecznym wydarzeniu znajdziesz – TUTAJ.
Więcej szczegółów o tym świątecznym wydarzeniu znajdziesz – TUTAJ.
Więcej szczegółów o tym świątecznym wydarzeniu znajdziesz – TUTAJ.
Więcej szczegółów o tym świątecznym wydarzeniu znajdziesz – TUTAJ.
Więcej szczegółów o tym świątecznym wydarzeniu znajdziesz – TUTAJ.
Więcej szczegółów o tym świątecznym wydarzeniu znajdziesz – TUTAJ.
Więcej szczegółów o tym świątecznym wydarzeniu znajdziesz – TUTAJ.
Więcej szczegółów o tym świątecznym wydarzeniu znajdziesz – TUTAJ.
Więcej szczegółów o tym świątecznym wydarzeniu znajdziesz – TUTAJ.
Aktualny harmonogram jarmarku – TUTAJ.
Więcej szczegółów o tym świątecznym wydarzeniu znajdziesz – TUTAJ.
Więcej szczegółów o tym świątecznym wydarzeniu znajdziesz – TUTAJ.
Jeśli macie Państwo jakieś wiadomości o Jarmarku Bożonarodzeniowym w innej miejscowości z tego regionu, to prosimy o informację zwrotną, za którą z góry dziękujemy. Miło nam również będzie jeśli udostępnicie te informacje w imieniu organizatorów, lub wstawicie komentarz czy też zdjęcie z wizyty na którymś jarmarku. Piszcie również swoje opinie gdzie Wam się podobało, a na których odwiedziny były stratą czasu…
Informacje zebrał i opracował
Damian Rybak
]]>Do naszej redakcji dotarło kilka zdjęć archiwalnych dotyczących Towarzystwa Czeladzi Katolickiej z Mogilna. Czy ktoś słyszał, lub wie jakieś informacje na temat działalności tej organizacji, a może rozpoznał osoby przedstawione na tych fotografiach…? Wiemy, że na niektórych zdjęciach jest pradziadek naszej czytelniczki. Podobno to Towarzystwo założył prężnie działający ks. P. Wawrzyniak… Czekamy na głosy od Państwa, szczególnie od obecnych lub byłych mieszkańców Mogilna. A może posiadacie Państwo jeszcze inne zdjęcia związane z tą organizacją. Wszelkie informacje prosimy kierować na e-mail [email protected]
Damian Rybak
Poniżej zdjęcia, które do nas dotarły:
Wielkimi krokami nadchodzi tegoroczny Wielki Jarmark Bożonarodzeniowy w Strzelnie! W dniach 17.12 – 19.12 będziemy mogli wspólnie uczestniczyć w jednej z największych świątecznych imprez w naszej okolicy.
Po bardzo intensywnym okresie przygotowawczym z radością zdradzamy więcej szczegółów dotyczących harmonogramu oraz zaplanowanych przez nas występów. Nie jest tajemnicą, że przez kilka dni nasz strzeleński Rynek zamienimy w prawdziwą, pachnącą wręcz Bożym Narodzeniem, świąteczną wioskę.
Spokojnie, nie zapomnieliśmy o najmłodszych! Na wszystkie 3 dni trwania naszego Wielkiego Jarmarku zaplanowaliśmy dla nich szereg dodatkowych atrakcji! Wszyscy chętni będą mogli spędzić kreatywnie czas podczas warsztatów świątecznych w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Kto wie? Może nawet uda się im spotkać Świętego Mikołaja?
Zapraszamy wszystkich do wspólnego spędzenia tego magicznego okresu! Możecie być pewni, że wręcz staniemy na głowie aby sprostać Waszym oczekiwaniom. Przy okazji sami również postaramy się dobrze bawić! Spędzimy ten czas wspólnie, a to jest dla nas najważniejsze!
Link do wydarzenia na Facebooku – https://fb.me/e/66InP3In9
Gorąco zapraszamy w imieniu organizatorów, poczuj atmosferę Świąt Bożego Narodzenia!
Informacja prasowa
Dom Kultury w Strzelnie
Link do wcześniejszej zapowiedzi – TUTAJ.