Kościół w Wójcinie, na pograniczu Kujaw i Wielkopolski. Fot. Damian Rybak.

Wójcin jest największą miejscowością gminy Jeziora Wielkie, liczy około 750 mieszkańców. Miejscowość położona jest nad Jeziorem Wójcińskim, w sąsiedztwie Lasów Miradzkich, na trasie komunikacyjnej Strzelno-Wilczyn łączącej województwa (dawniej była tu komora celna na granicy prusko-rosyjskiej). Wójcin oddalony jest: 3 km od Przyjezierza, 4 km od Wilczyna, 8,5 km od Jezior Wielkich, 13,5 km od Strzelna. Wieś jest bardzo starą osadą wzmiankowaną już w 1065 r. przez Bolesława Szczodrego (potwierdzona w 1193 r. przez Mieszka III Starego) jako posiadłość opactwa benedyktynów z Mogilna.

Wójcin niestety kilkukrotnie ulegał zniszczeniom, w wyniku najazdów, wojen oraz żywiołów. W 1331 r. został całkowicie zniszczony przez Krzyżaków, wtedy klasztor mogileński postanowił założyć w tym miejscu nową wieś. Król Kazimierz Wielki w 1359 r. wystawił dokument zezwalający opatowi Borzysławowi na wykarczowanie lasów w okolicy Wójcina. Wtedy dokonano też pierwszej lokacji wsi na prawie niemieckim, większość mieszkańców stanowiła ludność rodzima.

W 1628 r. kolejna tragedia, pożar strawił całą wieś oraz świątynię. Kiedy wojska szwedzkie wkroczyły do Wielkopolski w 1703 r., generał Rehnskjőld kazał zrównać z ziemią Wójcin, jako zemsta za zabicie żołnierza szwedzkiego. Wiele okolicznych wsi wtedy uległo całkowitemu zniszczeniu. Mieszkańcy Wójcina (ochotnicy, okoliczni chłopi i członkowie „Sokoła”) uczestniczyli także w powstaniu wielkopolskim pod komendą porucznika Włodzimierza Skrzydlewskiego (1890-1963).Oddział powstańczy rozbroił załogę Grenzschutzu (w Wójcinie i Krzywym Kolanie) oraz uczestniczył w walkach o wyzwolenie Strzelna i Inowrocławia. Włodzimierz Skrzydlewski za swoje zasługi awansował do stopnia kapitana w 7 pułku artylerii ciężkiej, spoczywa na cmentarzu parafialnym w Wójcinie. W czasie II wojny światowej wiele osób zostało wywiezionych w głąb Rzeszy na przymusowe roboty, do obozów koncentracyjnych na zagładę lub do obozów pracy.

Wnętrze świątyni, widziane od chóru w stronę prezbiterium. Fot. Damian Rybak.

Początki wsi i wójcińskiej parafii

Cofnijmy się jednak do średniowiecza. Na przełomie XIII/XIV w., dzięki staraniom opata benedyktynów z Mogilna w Wójcinie powstała parafia (wzmianka z 1360 r. wymienia pierwszego proboszcza Pawła). Badacze historii wysuwają nawet hipotezę, że zakonnicy mogli uposażyć kościół już w XI lub XII w. W 1438 r. w aktach konsystorskich pojawia się nazwisko duszpasterza wójcińskiego – Macieja Warpoga. Obecny kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela(czwarty z kolei) – zbudowany został w 1916 r. w stylu neobarokowym, murowany, otynkowany. W tym roku przypada 100. rocznica konsekracji świątyni (1924 r.).

Wewnątrz kościoła znajduje się część wyposażenia z wcześniejszego kościoła drewnianego z fundacji Jana Rostkowskiego (zbudowanego w 1734 r., a rozebranego w 1914 r.). Wewnątrz świątyni warto zwrócić uwagę na: ołtarz główny z obrazem patrona kościoła i krucyfiksem z XVIII w. (w górnej części), dwa ołtarze boczne z XVIII w. wykonane w stylu barokowo-klasycystycznym (NMP i św. Józefa z Dzieciątkiem z XVIII w.), rzeźba św. Antoniego z Padwy, tabernakulum rokokowe, obraz św. Benona – patrona od chorób bydła, kuty krzyż żelazny z 1629 r., trzy dzwony z 1948 r. (św. Wojciech, św. Jan, św. Innocenty), oraz współczesne obrazy Chrystusa Miłosiernego, Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Jana Pawła II. W ścianę kościoła wmurowano tablicę z 1883 r. upamiętniającą 200-lecie Odsieczy Wiedeńskiej (podobne tablice znajdują się w kościele w Kwieciszewie i Siedlimowie). W kruchcie natomiast wmurowano tablicę ku pamięci ks. proboszcza Stanisława Kowalczyka, który zginął w 1942 r. w kaźni hitlerowskiej w Oranienburgu.

Ołtarz główny z wizerunkiem patrona świątyni – św. Jana Chrzciciela. Fot. Damian Rybak.

Ciekawostki

Jak już wspomniałem na początku tego artykułu, w Wójcinie była komora celna na granicy prusko-rosyjskiej (gdzie dokonywano kontroli i pobierano cło), do dzisiaj zachował się budynek przy drodze do Kownat.

W miejscowości tej zachował się jeszcze pałac z początku XX w., którego właścicielami byli Skrzydlewscy, a przy nim park z pomnikami przyrody. Na cmentarzu parafialnym znajduje się pomnik ku czci poległych w latach 1914-20. Mogiłę z 33 nazwiskami ustawiono na grobie Michała Wojdyńskiego (1900-1919), szeregowca z 1. kompanii Pułku Grenadierów Kujawskich, poległego 8 lutego w Powstaniu Wielkopolskim.

Widok od strony prezbiterium. Fot. Damian Rybak.

Latem warto wypocząć nad polodowcowym Jeziorem Wójcińskim (Kownackim). Jezioro posiada wybitnie rynnowy charakter, położone jest w zachodniej części wsi. Powierzchnia jeziora wynosi ok. 160 ha (łącznie z Jeziorem Mrówieckim), długość 6 km, szerokość 500 m, maksymalna głębokość ok. 22 m, położone na wysokość 99 m n.p.m. Bardzo dobre zagospodarowanie linii brzegowej jeziora, szczególnie w ostatnich latach, stanowi alternatywę dla większego ośrodka turystycznego w Przyjezierzu. Dominujące w zbiorniku gatunki ryb: karpie, okonie, płocie.

Do niedawna (w XX wieku) w Wójcinie stały dwa drewniane koźlaki (czy ktoś posiada jakieś zdjęcia tych młynów wiatrowych…?), ale o tych i innych ciekawostkach przeczytacie jeszcze Państwo na naszym portalu, tylko bądźcie z nami na bieżąco.

Damian Rybak

Fotogaleria – kościół św. Jana Chrzciciela w Wójcinie:

Jeśli ktoś posiada archiwalne zdjęcia z przed lat, to chętnie je tutaj wstawimy, oczywiście z podpisaniem autora 😉

Atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy:

Wkrótce kolejne zabytkowe kościoły – romańskie, gotyckie i drewniane, pomniki przyrody, zabytkowe wiatraki i zabytki techniki, grodziska, architektura drewniana, dwory i pałace, parki miejskie, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Uwaga, uwaga !!! Poszukujemy starych, przedwojennych zdjęć, pocztówek i innych zbiorów, w tym przypadku z Wójcina, Wilczyna, Mrówek i najbliższej okolicy, a także dotyczących badań archeologicznych, wypoczynku i kąpielisk nad tutejszymi jeziorami, oraz działań wojennych i powstańczych w regionie 😉 Szczegóły znajdziesz pod linkiem – https://dziedzictworegionu.pl/?p=3848 😉

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

O zabytkach i atrakcjach turystycznych, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, możesz zgłębić swoją wiedzę w niektórych z poniższych wydawnictw mojego autorstwa, a także będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie obszerniejszej publikacji pt. „Dziedzictwo regionu” …

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Publikacje_dziedzictwo-1024x256.jpg

Zobacz również pozostały dorobek wydawniczy.

REKLAMA ! REKLAMA ! REKLAMA !

Jeśli chcesz mieć reklamę pod tym artykułem swojej działalności gospodarczej skontaktuj się z naszą redakcją, dla branży turystycznej (hotele, restauracje, przewozy autokarowe, usługi turystyczne itp.) oferujemy specjalne zniżki, a dla pozostałych firm najniższe ceny w okolicy, szczególnie w przestrzeni poniżej zapraszamy firmy z powiatu mogileńskiego, słupeckiego i sąsiednich miejscowości gminy Wilczyn, Orchowo, Strzelno i Trzemeszno 😉 😉 😉

Portal dziedzictworegionu.pl poleca korzystanie z usług komputerowych i telefonicznych, oraz zakupy w sklepie “ARTKOM” Waldemar Oborski w Wilczynie, a także noclegi i wyżywienie, oraz wszelkie atrakcje w Gospodarstwie Agroturystycznym “Mrówkoraj” w Mrówkach, polecamy także zaprzyjaźniony z redakcją – Gabinet Masażu Karolina Kępska.