Wiele miejscowości w gminie Dąbrowa (powiat Mogilno) ma atrakcyjne miejsca przyrodnicze, z którymi związane są regionalne legendy. Takim miejscem w sołectwie Szczepanowo jest źródło św. Huberta. Wypływa ono w lesie mieszanym (dęby, buki, sosny), na wschodnim zboczu Jeziora Ostrowieckiego (ok. 35 m od brzegu), niedaleko ośrodka wypoczynkowego w Wiktorowie. Jest chronione prawem jako pomnik przyrody. W pobliżu znajdują się inne źródełka i strumyki, sączące się z sąsiednich jarów, co dodaje temu miejscu magicznego uroku i tajemniczej aury.
Wcale nie jest łatwo tam trafić, mimo, że droga jest oznakowana. Ze Szczepanowa musimy jechać w kierunku Jeziora Ostrowieckiego, następnie zjeżdżamy w asfaltową drogę łączącą Annowo i Wiktorowo. Dalej do źródełka idziemy pieszo leśnym duktem około 600 m. (kilka metrów można jeszcze podjechać), aż docieramy do celu oznakowanego tablicą informacyjną. Do źródełka trzeba zejść nieco poniżej utwardzonego szlaku w dół (po lewej stronie), kilka metrów od brzegu jeziora.
Zobaczymy kamienną studnię przypominającą kapliczkę zamkniętą stożkowo od góry. Z niej właśnie wybija zimna krystaliczna woda (ok. 7 m powyżej lustra wody w jeziorze), z dużą zawartością żelaza, o czym świadczy rdzawo-pomarańczowa barwa kamieni w korycie źródełka. Płynie ona z niedużą prędkością, ok. 8 litrów na minutę. Wiele osób uważa, że woda jest smaczna i może mieć właściwości lecznicze, ale ze względu na żelazo podszedł bym do tego ze szczególną ostrożnością. Mieszkańcy regionu są przekonani, że źródło nie zamarza nawet w najbardziej srogie i mroźne zimy, co jest rzadkością na Pałukach.
Nazwę źródełku nadano na podstawie miejscowej legendy:
Otóż mieszkańcy Pałuk w dawnych czasach trudnili się łowiectwem, gdyż okoliczne lasy i jeziora były bogate w dziką zwierzynę, ptactwo wodne oraz ryby. Najlepsi rywalizowali między sobą o tytuł „Króla polowań”. Według legendy, w Kierzkowie żył pewien myśliwy o imieniu Borysław, który nie szanował zwierzyny ani świętych dni. Zabijanie sprawiało mu przyjemność, polował nawet w niedzielę, rezygnując z uczestnictwa we Mszy św., za wszelką cenę chciał być królem myśliwych. Jego matka była przekonana, że największe okazy pomaga mu upolować sam diabeł. Postanowiła modlić się do św. Huberta – matrona myśliwych o nawrócenie i opamiętanie dla syna.
Pewnej niedzieli Borysław jak zwykle poszedł do lasu. Nagle na pustej polanie pojawił olbrzymi jeleń. Myśliwy po cichu zdjął z ramienia strzelbę, przyklęknął i przymierzył, wówczas zauważył, że sam Lucyfer prowadzi zwierzę tuż pod lufę na linię strzału. Wystraszył się i chciał się wycofać, ale zdenerwowany pociągnął za spust raniąc jelenia. Rozwścieczone zwierzę potężnymi rogami zaatakowało łowcę i dotkliwie go raniło, aż stracił przytomność i spadł z urwiska w małe zagłębienie, blisko wybijającego źródełka z czystą wodą. Kiedy Borysław się ocknął, próbował doczołgać się do jeziora, ale nie miał siły, gdyż zbyt wiele stracił krwi. Chciał tylko napić się wody i obmyć rany.
Stwierdził, że to ostatni moment jego życia, gdy nagle usłyszał w oddali dzwony z kościoła w Kierzkowie. Na Mszy św. matka gorliwie modliła się w jego intencji. W tej samej chwili Borysław poczuł orzeźwiający chłód źródlanej wody na swoim osłabionym ciele. Przemyte rany przestały go boleć, a kilka łyków wody cudownie przywróciło mu siły i zdrowie. Po powrocie do domu zrozumiał, że miłość matki i jej modlitwa za wstawiennictwem św. Huberta ocaliła mu życie. Bezduszny łowca stał się przyjacielem i miłośnikiem zwierząt. Miejscowa ludność uwierzyła w cud, otoczyła leśne źródełko swoją opieką a legenda przetrwała do czasów współczesnych.
W Polsce znajdują się dwa źródełka św. Huberta – patrona myśliwych, drugie znajduje się w Cisiu w gminie Blachownia w powiecie częstochowskim. Jest to źródło rzeki Stradomki – dopływu Warty.
Atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy:
- „Kamienny Dom” – ogromny głaz w lesie koło Szczepankowa,
- „Aleja Modrzewiowa” w Szczepankowie,
- Drewniany, zabytkowy kościół św. Wawrzyńca w Parlinie,
- Dwór w stylu dworkowym w Parlinie, dwór w Dąbrowie,
- Dąbrowa, kościół NMP Królowej Polski, dawany zbór protestancki,
- Dwór Zdziechowskich w Słaboszewku,
- Zabytkowa kuźnia murowano-szachulcowa w Sucharzewie,
- Kościół parafialny św. Bartłomieja w Szczepanowie,
- Kościół poklasztorny dawnego opactwa benedyktynów w Mogilnie,
- Gotycki kościół farny pw. św. Jakuba w Mogilnie,
- Romantyczny park nad jeziorem w Mogilnie,
- Drewniany kościół w Strzelcach, Wylatowie, Niestronnie, Ryszewku, Gąsawie, Rechcie,
- Naziemna kolej linowa z Piechcina do Janikowa,
- Stanica wodna i wzgórze św. Wojciecha w Barcinie,
- Zabytkowy pałac Skórzewskich w Lubostroniu oraz pałacowy park,
- Rezydencja pałacowo-parkowa w Młodocinie (strażniczka),
- Jezioro Szmaragdowe w Piechcinie,
- i wiele innych atrakcji, o których wkrótce na portalu dziedzictworegionu.pl
Damian Rybak
Fotogaleria – Źródełko św. Huberta w leśnictwie Niedźwiedzi Kierz:
Zobacz FILM – “Pomnik przyrody Źródło św. Huberta” – CZTERY PORY ROKU, więcej informacji o Szlaku Mogileńskim 😉
Wkrótce kolejne pomniki przyrody, miejscowe legendy, zabytkowe kościoły, architektura drewniana, zabytki techniki, dwory i pałace, miejsca związane z archeoturystyką, perły architektury, cuda natury, skarby kultury oraz turystyczne szlaki z Kujaw, Pałuk i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl
Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Polub lub obserwuj stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.
Uwaga, uwaga !!! Poszukujemy starych zdjęć, pocztówek i innych zbiorów … 😉 Szczegóły znajdziesz pod linkiem – https://dziedzictworegionu.pl/?p=3848 😉
Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).
Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).
O zabytkach i atrakcjach powiatu Mogilno (gminy Dąbrowa), szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” … oraz … na razie niech to będzie jeszcze niespodzianka 😉
Portal dziedzictworegionu.pl poleca następujące firmy z regionu prowadzące działalność, dla branży turystycznej specjalne zniżki: