Jezioro Skulska Wieś od strony miejscowości Pilich. Fot. Damian Rybak.

Większość gmin wchodzących w skład powiatu konińskiego to ziemia malowniczych akwenów wodnych. Szczególnie jeziora to doskonałe miejsca do wypoczynku, uprawiania sportów wodnych, a także raj dla wędkarzy. Takim właśnie akwenem jest Jezioro Skulska Wieś, nazywane też Jeziorem Pilich, od miejscowości nad którą leży północny brzeg. Kto szuka odpoczynku nad wodą, wśród otaczającej zieleni i chce odpocząć od szarej rzeczywistości nie powinien być tam zawiedzony. W okolicy łatwo znaleźć nocleg, jezioro jest atrakcją turystyczną i wędkarską, a na niepogodę w regionie jest co zwiedzać. Na poniższych zdjęciach zobaczycie, że nawet w okresie zimowym warto tam pojechać na spacer wzdłuż linii brzegowej.

Jezioro Skulska Wieś położone jest w północnej Wielkopolsce, na terenie gminy Skulsk, zaledwie kilka km na południe od historycznego Jeziora Gopło i granicy z woj. kujawsko-pomorskim. Obszar akwenu wchodzi w skład Pojezierza Kujawskiego, stanowiący południowo-wschodnią część Pojezierza Wielkopolskiego.

Charakterystyka jeziora i podstawowe dane statystyczne

Powierzchnia tego zbiornika wodnego według kilku źródeł wynosi ok. 132,5 ha, zwierciadło wody znajduje się na wysokości 86 m n.p.m., maksymalna długość wynosi 2200 m, a max szerokość – 600 m., średnia głębokość to ok. 4,3 m, a max dochodzi do 8,2 m. Linia brzegowa o sporej długości wynoszącej 5500 m jest słabo rozwinięta. Teren otaczający zbiornik jest równinny (jedynie w okolicy wsi Pilich występują wzniesienia od zachodu); 60% linii brzegowej stanowią pola uprawne miejscowych rolników, a w 40% zabagnione łąki i mokradła. Dno jeziora jest w miarę regularne z dwoma głęboczkami – w północnym i południowym krańcu.

Fot. Damian Rybak.

Roślinność na powierzchni wody zajmuje 85% linii brzegowej (pas o szerokości do 15 m i powierzchni ok. 10 ha). Stanowią ją przede wszystkim: trzcina, sitowie i pałka wąskolistna. Roślinność pod powierzchnią wody (tzw. zanurzona) reprezentowana jest przez kilka popularnych gatunków: mech wodny, wywłócznik kłosowy, ramienicę, rdestnicę połyskującą i grążel żółty. Występuje ona na głębokości do ok. 2,5 m. i zajmuje powierzchnię prawie 14 ha.

Od wschodu jezioro otaczają tzw. łąki suche, nie podlegają one zalewom, latem przy małych opadach deszczu roślinność jest wysuszona. Jedynie wiosną porastają bujnymi trawami, lecz w okresach suszy rośliny tracą swój wigor i soczystą, zieloną barwę. Natomiast od północy akwenu rozciągają się wilgotne łąki, które podlegają okresowym zalewom. Po opadnięciu wody, porastają wysoką trawą oraz kwitnącymi bylinami łąkowymi. Zobaczymy tam łąkę, na której kwitną: niezapominajka błotna, stokrotka pospolita, firletka poszarpana, jaskier ostry oraz dzwonek rozpierzchły.

Ichtiofauna i wędkarstwo

Wody Jeziora Skulska Wieś są bogate w różne gatunki słodkowodnych ryb. Akwen jest dobrym łowiskiem, można tu spotkać miłośników wędkowania, zarówno z licznych pomostów ukrytych w trzcinie lub z brzegu. Podobno można złowić sporo białej ryby spokojnego żeru (płoć, okoń, leszcz, karaś, lin, wzdręga, sporo krąpia i wszędobylską ukleję). Z drapieżnika najczęściej trafia się szczupak, ale też węgorz i czasem sum. Miejscowi wędkarze powiedzieli mi, że dawniej to jezioro było bardzo obfite we wszelakie ryby, w sporych ilościach przynosili do domu na rodzinną ucztę. Ten zbiornik wodny (również kilka sąsiednich) jest we władaniu Gospodarstwa Rybackiego Gosławice, tam można nabyć pozwolenia na wędkowanie od połowy marca.

Fot. Damian Rybak.

Kąpieliska i plaże

Wokół tego jeziora dostępne są następujące plaże: w Pilichu z drewnianym pomostem, przy domkach Stary Sad (możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego: żaglówka, łodzie, rowery wodne, kajaki itp.). Najbardziej popularna jest plaża gminna w Skulsku, dla miejscowych plażowiczów i turystów dostępna jest wypożyczalnia sprzętu wodnego, mały park wodny oraz plac zabaw (w sezonie letnim). Na plaży urzęduje ratownik, oraz czynny jest punkt gastronomiczny.

Atrakcje turystyczne w najbliższej okolicy:

Damian Rybak

Fotogaleria – Jezioro Skulska Wieś w okresie zimowym od strony miejscowości Pilich:

Czytaj także: inne jeziora na Kujawach, Pałukach i w Wielkopolsce.

Wkrótce kolejne jeziora, atrakcyjne plaże, kąpieliska strzeżone i niestrzeżone z Kujaw, Pałuk, i Wielkopolski, a także atrakcje i ciekawostki z regionu, stanowiące niepodważalne dziedzictwo  ;), bądźcie zatem na bieżąco korzystając ze strony dziedzictworegionu.pl

Jeśli podobał Wam się artykuł – nie przechodź obok niego obojętnie 😉 Obserwuj lub polub stronę na Facebooku (zostaw łapkę w górę lub serducho), jeśli masz jakieś pytanie – zostaw tam komentarz, a jeśli chcesz się podzielić informacją ze swoimi znajomymi – po prostu udostępnij innym na profilach społecznościowych, za co z góry dziękuję.

Uwaga, uwaga !!! Poszukujemy starych zdjęć, pocztówek i innych zbiorów znad Jeziora Skulska Wieś (Pilich) z dawnych lat XX wieku… 😉 Szczegóły znajdziesz pod linkiem – https://dziedzictworegionu.pl/?p=3848 😉

Żaden fragment niniejszego artykułu, który jest częścią wcześniejszych publikacji autora, nie może być reprodukowany w formie elektronicznej, zapisywany w systemach pamięciowych, systemach fotokopii, nagrań lub innych metodach bez pisemnej zgody właściciela praw autorskich (może być jednak udostępniany na profilach społecznościowych z podaniem źródła – dziedzictworegionu.pl).

Prawa autorskie związane z witryną internetową dziedzictworegionu.pl podlegają ochronie Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz. U. z 1994 r. nr 24, Poz.83 ze zm.).

O wybranych zabytkach i atrakcjach opisywanych na tym portalu, szczególnie perłach architektury, cudach natury, skarbach kultury czy też zabytkach techniki, archeologii i historii, będziesz mógł poczytać w przygotowywanej przeze mnie publikacji „Dziedzictwo regionu” …

REKLAMA ! REKLAMA ! REKLAMA !

Jeśli chcesz mieć reklamę pod tym artykułem swojej działalności gospodarczej skontaktuj się z naszą redakcją, dla branży turystycznej (hotele, restauracje, przewozy autokarowe, usługi turystyczne itp.) oferujemy specjalne zniżki, a dla pozostałych firm najniższe ceny w okolicy 😉 😉 😉