Fot. Damian Rybak.

Jak sądzicie, jakie nastąpiły zmiany w porównaniu do 31.12.2021 r.? Który artykuł był częściej czytany, a który mniej, czy są jakieś nowości? O tym wszystkim dowiecie się z zestawienia poniżej. Jako ciekawostkę zdradzę, że największą popularnością cieszyła się Gwara Kujawska w porównaniu do Gwary Poznańskiej. Dotychczas na fanpage posty z gwarą miały zasięg po kilkadziesiąt tysięcy, ostatni miał prawie 60 tys. odbiorców… Na portalu wkrótce pojawi się też artykuł, w którym będą zawarte wszystkie tamte posty. Poniżej przedstawiamy Państwu ranking najczęściej czytanych artykułów o atrakcjach i zabytkach (jeden jest z działu wybitni regionaliści) z regionu Kujaw, Pałuk i Wielkopolski na portalu dziedzictworegionu.pl – stan na 31.01.2022 r.:

1. [NOWOŚĆ] Odszedł Wielki: człowiek, kapłan, patriota, społecznik i przyjaciel… Wspomnienie pośmiertne o Ks. Kan. Ottonie Szymków – artykuł przeczytało 4031 osób.
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Ks. Kan. Ottona Szymków. W poniedziałek 10 stycznia 2022 r. w kancelarii parafialnej Pani Maria odebrała telefon od ordynatora szpitala w Słupcy – „o godzinie 13:35 zmarł ks. proboszcz waszej parafii”…
2. [▼ Z 1 NA 2] Jezioro Smerzyńskie – tajemniczy akwen z podwójnym dnem – artykuł przeczytało 3228 osób.
Pałuki to niewielka kraina (o powierzchni zaledwie 2,2 tys. km2) historyczno-etnograficzna na Nizinie Wielkopolsko-Kujawskiej. Kraina, do której będę często wracał w swoich artykułach, gdyż ma ona wiele zabytków z początków polskiej państwowości…
3. [Z 2 NA 3] Bezzałogowa, naziemna kolej linowa z Piechcina do Janikowa – artykuł przeczytało 2352 osób.
Podróżując Szlakiem Piastowskim, a konkretnie Drogą Wojewódzką nr 255, przed miejscowością Pakość natrafimy na niecodzienną atrakcję przebiegającą tuż nad naszą głową i drogą, którą się poruszamy. Otóż, zobaczymy wagoniki poruszające się nad polami…
4. [NOWOŚĆ] Kościeszki, drewniany kościół pw. św. Anny i tajemniczy romański kamień – artykuł przeczytało 2298 osób.
Według danych Narodowego Instytutu Dziedzictwa (z 2019 r.) w całej Polsce do rejestru zabytków wpisanych jest ponad 65 tysięcy budynków drewnianych, z czego 2785 stanowią obiekty sakralne (kościoły i sale modlitewne, dzwonnice, kaplice oraz kostnice…
5. [Z 3 NA 5] Skansen archeologiczny w Mrówkach k/Wilczyna, średniowieczny gród obronny z wieżą strażniczą – artykuł przeczytało 2136 osób.
Mrówki to niewielka wieś położona nad jeziorem, w bliskim sąsiedztwie Wilczyna, a także na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego. Koniecznie trzeba tam pojechać latem, by poczuć wspaniały klimat wakacji, by skosztować wypoczynku nad …
6. [Z 4 NA 6] Zabytkowy, drewniany „koźlak” w Ostrowie k/Strzelna, dzieło cieśli Jana Gottlieba Giendera z 1803 r. – artykuł przeczytało 1979 osób.
Wiatraki od zawsze kojarzą mi się z Don Kichotem z La Manchy, który przegrał walkę ze skrzydlatymi olbrzymami. Wiatraki (koźlaki, holendry i paltraki) znane są w  Polsce od wielu, wielu lat, praktycznie od czasów średniowiecza. Wtopiły się w pejzaż polskiej…
7. [Z 6 NA 7] Statek „Rusałka” pływa już 50 lat po legendarnym Gople – artykuł przeczytało 1889 osób.
Któż z nas będąc na wycieczce po Szlaku Piastowskim nie był w legendarnej Kruszwicy? Nawet małe dzieci słyszały opowieści, że właśnie tam myszy zjadły okrutnego króla Popiela. Do najważniejszych atrakcji turystycznych tej urokliwej, kujawskiej miejscowości…
8. [Z 5 NA 8] Największa romańska rotunda w Polsce – kościół pw. św. Prokopa w Strzelnie – artykuł przeczytało 1850 osób.
Symbolem Strzelna, z którego dumni są mieszkańcy, a także inspiracją dla artystów (malarzy, rzeźbiarzy, poetów, muzyków) jest wzbudzająca podziw od dziewięciu wieków, jedna z najstarszych romańskich świątyń, a zarazem największa romańska rotunda…
9. [ Z 10 NA 9] Kościół w Pieraniu – prawdziwa perła architektury drewnianej na Kujawach – artykuł przeczytało 1755 osób.
Drewniana architektura sakralna (kapliczki, kościoły i sanktuaria) to kolejne bezcenne zabytki, niepodważalne dziedzictwo Kujaw, oraz terenów związanych z początkami naszego państwa. W województwie kujawsko-pomorskim znajdują się 64 zabytkowe, drewniane…
10. [Z 7 NA 10] Leszcze pachnące lawendową miłością, czyli „Lovenda kujawska” – artykuł przeczytało 1682 osób.
Czy można zakochać się lawendzie? Oczywiście, że tak, zauroczyli się w niej Francuzi oraz zakochali się w niej Polacy, szczególnie w tej, która rośnie na kujawskich polach. Japonię kojarzymy z kwitnącymi drzewami wiśni, natomiast francuską Prowansję…
11. [Z 8 NA 11] Pątniczy kościół pw. św. Jakuba Większego, Apostoła – Fara w Mogilnie – artykuł przeczytało 1663 osób.
Od mogileńskiej Fary rozpoczyna się Wielkopolska Droga św. Jakuba, która prowadzi aż do Głogowa, liczy ona 282 km i zdaniem pielgrzymów można ją przejść w 11 dni. Ten pątniczy szlak reaktywowano w 2006 r., realizując międzynarodowy projekt…
12. [Z 11 NA 12] Parlin – kościół św. Wawrzyńca, jeden z najważniejszych przykładów drewnianego budownictwa sakralnego na Pałukach – artykuł przeczytało 1624 osób.
Parlin to całkiem duża wieś na Pałukach licząca ok. 490 mieszkańców, trzecia pod tym względem w Gminie Dabrowa, w powiecie mogileńskim. Miejscowość leży w południowo-zachodniej części gminy, na skrzyżowaniu dróg powiatowych Dąbrowa-Niestronno…

O jakich atrakcjach, zabytkach i ciekawostkach (wystarczy wymienić dziedzinę lub konkretne miejsce) chcielibyście Państwo przeczytać w dalszej części 2022 r.? Odpowiedź proszę wpisać w komentarzu do posta na fb.

Poniżej polecamy inne artykuły ze stycznia 2022 r., które przeoczyliście lub umknęły Waszej uwadze:

„Kamienny Dom” – ogromny głaz w lesie koło Szczepankowa,

„Ora et Labora” – pobenedyktyński, romański kościół klasztorny w Mogilnie,

Strażniczka rezydencji pałacowej w Młodocinie,

Wadliwy komin, Kino Kujawianka, Klub Sportowy i Harmonia, czyli przyczynek do dziejów Domu Kultury w Strzelnie,

Zespół tężni solankowych, naturalne inhalatorium w Inowrocławiu,

„Nadgoplanin” od Jakuba Cieślewicza,

Zaginione skarby klasycystycznego pałacu Marii Skrzydlewskiej w Żegotkach,

Szopki Bożonarodzeniowe na Kujawach, Pałukach i w Wielkopolsce,

Kościół pw. św. Marcina w Kazimierzu Biskupim, jedna z najstarszych romańskich fundacji możnowładczych w Wielkopolsce.

Damian Rybak